Anasayfa / Mutfak / Zevkiniz Hangisi: Klasik Mutfak Mı? Amerikan Mutfak Mı?

Zevkiniz Hangisi: Klasik Mutfak Mı? Amerikan Mutfak Mı?

Amerikan mutfak mı? Klasik mutfak mı? Başlıklı bu yazımızda, iki mutfak tipinin gerek mutfak dekorasyonu ve gerekse diğer avantaj ve dezavantajlarını kıyasladık. Yaşam alanlarımızda özellikle kadınlar başta olmak üzere neredeyse tüm bireylerin en fazla zaman geçirdikleri alanlardan birisi mutfaktır.

İnsan doğası gereği, bulunduğu her ortamdan zevk almak, ruhunu sıkmayacak ortamlarda bulunmak ister. Bu nedenle tıpkı diğer odalar gibi, mutfak dekorasyonu gibi detaylarda hem rahat etmemizi, hem de ruhumuzu dinlendirecek dinginliğe sahip olması gereken yerlerden birisidir.

Günümüzde klasik mutfaklar kadar popüler olmaya başlayan Amerikan mutfak tipi, özellikle yeni yapılarda da trend imalatlar haline geldi. Elbette ki herkesin yaşam tarzı ve zevkleri farklı olmakla birlikte, bu iki tip mutfağın avantaj ve dezavantajlarına biraz değinmekle birlikte, kısa bilgilerde verelim.

Amerikan Mutfak Nedir? Nasıl Olur?

İsmini neredeyse herkesin duyup da hakkında tam bilgi sahibi olmayanlar için, Amerikan tipi mutfak nedir? Sorusuna cevap vererek başlayalım. Amerikan tipi mutfak, mutfakla salon ya da oturma odasının birleşimidir diyerek, bu soruyu cevaplayabiliriz. Bu mutfağının bilenen en temel özelliği bu olup, Amerika kültüründen gelmesi nedeniyle, Amerikan mutfak denilmektedir. Daha net ifadeyse salonun ya da oturma odasının bir köşesinin, mutfak olarak kullanıldığını düşünebilirsiniz.

Amerikan mutfak dekorasyonları da, tıpkı klasik mutfak dekorasyonları gibi alanın uygunluğuna göre yapılabilmektedir. Seçip kullanacağınız ürünlerin büyüklüğü, renkleri ve diğer detaylar, ışıklandırmalar vs. yine normal şartlarda yaptığımız çalışmalar gibi, tamamen alana olan uyumuna bağlıdır.

Amerikan mutfak avantajları ve dezavantajları

Amerikan Tipi Mutfakların Avantajları

Her şeyin avantajı ve dezavantajları mutlaka vardır. Amerikan mutfaklarında birtakım avantajları ve dezavantajları bulunmakta olup, bunlar aşağıda detaylıca yer almaktadır. Özellikle daha önce Amerikan tipi mutfağa sahip olmayan hanımlar, gerek meraktan ve gerekse farklı bir tarz arayışında olmalarından dolayı, bu tip mutfaklara biraz daha fazla meyilli olmaya başladılar. Sözü fazla uzatmadan, bu mutfak tipinin avantajlarından başlayalım.

Pratik Olduğu Gibi Modern Bir Görüntüsü Vardır

Oda ve mutfağın birleşimi olması nedeniyle, alana farklı bir görüntü katar. Bu hissiyatı vermesinin en temel nedenlerinden birisi, daha öncesinde kültürümüzde olmayan bir yaşam tarzı olduğu içindir. Yani bir yenilik olması, modern diyebileceğimiz bir görüntü elde etmemizi sağlar. Ayrıca yemek masasının hazırlanması, toplanması, yemeğin pişme sürecinin takibi gibi konularda, pratiklik sunar.

Daha Geniş Bir Görüntü ve Ortak Kullanım

Odayla bütünleşmiş olması, iki alanın gerek görülmesi halinde daha paylaşımlı bir şekilde kullanımına olanak verir. Yani bazı durumlarda mutfağın bir kısmı odanın bir parçası gibi, bazen de odanın bir kısmı mutfağın bir parçası gibi kullanılabilmektedir.

Bu yazımızada göz atınız:  2019 Yeni Trend Dekoratif Mutfak Avize Modelleri

Oda ile mutfak arasında duvar olmaması, iki alanında daha geniş gözükmesini sağlamaktadır. Bu nedenle ruhunuzu dinlendirecek geniş bir ortamın hakimiyeti, iki alan için de geçerli bir özellik olmasıdır. Bu sayede, iki alanda da daha fazla hareket alanı ortaya çıkmaktadır.

Bir diğer özelliğine bakacak olursak, dekorasyon anlamında hem mutfağa ve hem de birleştirilen odaya farklı bir çehre kazandırmaktadır. Yani aynı zamanda iki alanda da, bir yenilik olma söz konusudur.

Daha Güzel Zaman Geçirmenizi Sağlar

Yaşam alanlarında daha fazla sosyalleşmeye, imkân verir. Oturma odasında misafirleriniz ya da aileleriniz bulunurken, siz mutfakta yemek yapmaya gittiğinizde onlarla irtibatı kesmek zorunda kalmadan sohbetinize devam edebilir, bir yandan da yemeğinizi yapabilirsiniz.

Amerikan Mutfakların Dezavantajları

Yukarıda birkaç avantajından bahsetmiş olduk. Ancak, bir de dezavantajları vardır. Amerikan tipi mutfakların dezavantajları ise, şunlardır.

Her Zaman Düzen Gerekir

Dışarıda acil bir işiniz olduğunda veya biraz vücudunuzda kırgınlık hissettiğinizde, klasik mutfaklarda bulaşıp ve toparlama işlerini biraz geciktirebilir olsanız da, Amerikan tipi mutfaklar için bunu söylemek fazla mümkün değildir.

Odayla iç içe olması nedeniyle, birleştiği odanın da görüntüsüne olumsuz etki edecektir. Bu nedenle, en ufak bir dağınıklığın olması, odanın da dağınık ve düzensiz gözükmesine neden olmaktadır.

Evinize gelen herkesin mutfağı görebilecek olması sebebiyle, ekstra bir özveri harcanarak mutfak düzenine önem verilmesi gerekir. Bu durumda hepimizin evinde olduğu gibi, her zaman mümkün olmayan bir şeydir.

Yemek Kokuları

Her ne kadar yemek kokularını ortamdan uzaklaştırmak için çeşitli cihaz ya da düzenekler kullanıyor olsanız da, bunlar yemek kokusunun tamamen yok olmasına engel değildir. Ayrıca bu tip düzenek ve cihazların alımında ortaya bir maliyet çıktığı gibi, arızalarında ve bakımlarında da bir maliyet söz konusudur. Ki bunların kullanımı, yemek kokularının tamamen kaybolmasını sağlamayacak sadece hafifletecektir. Bu nedenle, odanızda birazcık yemek kokusu olması muhtemeldir.

Amerikan mutfak dekorasyonu

Klasik Mutfakların Avantaj Ve Dezavantajları

Amerikan tipi mutfaktan bahsettikten sonra, kısaca klasik mutfaklara da avantaj ve dezavantaj konusunda değinelim.

  • Odalar gibi alanlardan bağımsız olması, daha farklı mutfak dekorasyonu için mutfağınızın elverişli olmasını sağlar.
  • Yemek kokularının, normal odalara sinmesi gibi bir sıkıntı söz konusu değildir.
  • Mecbur kaldığınız zamanlarda, saatlerce düzenlemeden bırakabilirsiniz.
  • Amerikan mutfak gibi, gerek duyduğunuzda kullanacağınız başka bir alan olmaması dezavantajdır.
  • Odadan bağımsız ve arasında mesafe olması, yemek pişirirken biraz daha zahmet çekmenize neden olur.

 

 

Bir önceki yazımız olan Klasik Mutfak Dekorasyonu Nasıl Olmalı? başlıklı makalemizde Klasik Mutfak Dekorasyonu, Klasik Mutfak Dekorasyonu fikirleri ve Klasik Mutfak Dekorasyonu Nasıl Olmalı? hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla