Anasayfa / Bahçe & Balkon / Yaz Aylarının Olmazsa Olmazı Kamelya Süsleme Fikirleri

Yaz Aylarının Olmazsa Olmazı Kamelya Süsleme Fikirleri

Yaz aylarında en fazla vakit geçirilen zamanlardan birisi olan çardak ya da kamelyalar, neredeyse herkesin evinin bahçesinde bulunan günübirlik alanlardır. Özellikle yazın kavurucu sıcağını daha serin de havadar bir ortamda geçirmek isteyenlere yönelik sunduğumuz kamelya süsleme fikirleri, ev dışı dekorasyonun önemli alanlarından birisi olan çardak ya da kamelyaları çok daha canlı hale getirmektedir. Yazın kavurucu sıcaklarında açık alan daha vakit geçirmek isteyen kişilerin en fazla tercih ettiği alanlardan birisi olan çardak ve kamelyalar nasıl süslenmeli? Kamelya dekorasyonu nasıl yapılmalıdır? Sorularına cevapları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Çardak Nedir?

Yazın ideal kullanım alanlarından birisi olan çardaklar yani kamelyalar iyi vakit geçirebileceğiniz gibi komşularınızla da oturup çay muhabbeti yapabileceğiniz alanlar olarak ön plana çıkmaktadır. Çardak diye bahsettiğimiz bu alanlar genellikle ağaç dallarından örülmüş yerler olarak tarif edilse de, modern yaşam alanlarında bu özelliklerin biraz daha dışına çıkılarak, yapay ancak gösterişli alanlar olarak dikkat çekmektedir. Yine bu çardak türleri arasında yer alan kamelyaları ise, günümüzde neredeyse her binanın bahçesinde birkaç tane görebileceğimiz üst kısmı kubbeli kenarları önemli oranda açık oturma alanları olarak bilinmektedir.

Aşağıda vereceğimiz kamelya süsleme fikirleri ile serin bir zaman geçirmek için kullanacağınız bu alanlardan, artık hiç çıkmak istemeyeceksiniz.

Birbirinden Güzel Kamelya Süsleme Fikirleri

Hobi Boyaları Kullanın

Yer yer boyası dökülmüş ya da solgun bir görünüme bürünmüş çardağınıza yeni bir çehre kazandırmak için hobi boyaları ile, çardağı boyayarak yeni ve daha ferahlatıcı bir görünüme kavuşturabilirsiniz. Çardak boyama iş için tercih edeceğiniz boya türünün hobi boyası olması, hem zevkinize uygun bir aktivite gerçekleştirmek hem de daha sağlıklı boyalarla bu alanları renklendirmek için önemlidir.

Dekoratif Güneş Enerjili Aydınlatma

Özellikle akşam oturmaları için ev dışı alanlarda da aydınlatma ürünleri, önemli bir yere sahiptir. Ancak güneşin gücünden faydalanarak solar aydınlatma yani güneş enerjisi ile çalışan aydınlatma ürünleri kullanarak hem bu mekanı aydınlatabilir, hem de dekorasyon çalışmanıza daha fazla nitelik kazandırabilirsiniz. Piyasada bulunan birçok dekoratif güneş enerjili aydınlatma ürünleri bulunmaktadır. Solar aydınlatma ürününü uygun bir yere sabitlemek yeterli olup, hiçbir tesisat gerekmemektedir. Bu ürünleri kullanarak daha şık bir ortam meydana getireceğiniz gibi, güneş enerjisinden faydalanıp daha tasarruflu bir şekilde aydınlatma ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Kaliteli bir solar aydınlatma ürünü seçmeniz halinde enerji ihtiyacı duymayacağınız için, birkaç tane güneş enerjili lamba alarak kamelyanın farklı yerlerine koyabilirsiniz.

Kamelya süsleme fikirleri

Bitkilerle Süsleyin

Ev dışı dekorasyon fikirleri olarak kamelya çevresini, canlı ve büyük bitkilerle süsleyebilirsiniz. Kamelya her ne kadar bahçede olsa da, bina bahçelerinde yeteri kadar ağaç ya da bitki olmayabilir. Askılı şekilde kamelya çevresine asacağınız saksılar, kamelya süsleme fikirleri arasında ideal bir seçenek olabilir. Örneğin yere saksı içerisinde sarmaşık koyabilir ya da askı ile asarak, kamelya çevresinin sarmaşıkla sarılmasını sağlayabilirsiniz. Özellikle mandalina ağacı, deve tabanı ve akasya gibi bitkiler, egzotik bir görüntü katmanızı sağlayacak çardak süsleme fikirleri arasındadır.

Bu yazımızada göz atınız:  Rengarenk Dekoratif Bahçe Aksesuar Modelleri

Ancak nasıl bir süsleme yaparsanız yapın, sarmaşıklar çardakların vazgeçilmez süs bitkileri arasında olup oldukça güzel bir görüntü elde etmenize fazlasıyla yetecektir.

Dekoratif Aksesuarlar İle Kamelya Süsleme Fikirleri

Örneğin bahçelerdeki bir çardak için, kubbe kısmına kuşların yuvalaması için dekoratif bir kuş yuvası koymak iyi bir seçenek olacaktır. Bunun yanı sıra, kamelya kolonlarına çeşitli dekoratif aksesuarlar asarak da, kamelyayı süsleyebilirsiniz. Son yılların trend olan kamelya süsleme fikirleri arasındaki, kumaş perdeler oldukça işinize yarayacak fikirlerden birisidir.

Kamelya süsleme fikirleri

Girişinde Aslan ya da Kuş Heykelleri

Doğallığı yapayda olsa daha fazla hissetmenizi sağlayacak heykellerle kamelya girişini iki taraflı koyacağınız küçük boyutlu aslan heykeli, dekoratif anlamda tercih edebileceğiniz seçeneklerden birisidir. Bunun yanı sıra kolanların dışına yüksek kısımlarına konumlandıracağınız kuş figürleri, ya da kamelya çatısına koyacağınız kuş heykelleri de, dekoratif anlamda bir sıklık katacaktır. Heykel çevresini aydınlatarak ortamı daha sıra dışı hale getirebilirsiniz.

Elbette ki heykel tercihinizi, farklı seçeneklerden yana da kullanabilirsiniz. Örneğin kamelya girişinin üstüne çatıya konumlandıracağınız bir küçük maymun bile, kamelyanıza bir farklılık katabilecek seçeneklerden birisidir. Tercih tamamen size kalmış.

Dekoratif Kamelya Fiyatları

Basit desenlerle imal edilmiş kamelyalar olduğu gibi, üretim aşamasında dekoratif düşünce ile işlenmiş kamelyalar da bulunmaktadır. Bu ürünlerin fiyatlarına etki edecek birçok faktör bulunmakta olup, bazıları şunlardır.

Kamelyanın imal edildiği ürün kalitesi, fiyatlara etki eden önemli faktörlerden birisi olmasının yanında, kamelyanın boy ve eninin büyüklüğü de yine önemli bir faktör olmaktadır. Ayrıca verilecek dekoratif görüntünün nasıl bir işçilik gerektirdiği de, kamelya fiyatları için belirleyici faktörler arasında yer almaktadır. Kısacası kalite ve boyutu, bu konuda en belirleyici faktörlerdir. Fiyatlara etki edebilecek bir diğer etken ise, hazır basma kalıp ürünler almak yerine, kendi beğeninize göre özel sipariş vermeniz olacaktır. Özel sipariş ürünlerin fiyatlarının daha pahalı olacağını, hemen belirtelim.

 

Bir önceki yazımız olan Balkon Dekorasyonu İçin Kendin Yap Fikirleri başlıklı makalemizde 2019 balkon dekor, balkon dekorasyonu ve Balkon Dekorasyonu İçin Kendin Yap Fikirleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla