Anasayfa / Banyo / Tasarruflu Banyo Yenileme Önerileri

Tasarruflu Banyo Yenileme Önerileri

İster dekorasyon için isterseniz farklı bir görüntü elde etmek için banyonuzu yenilemek isteyin, bu isteklerinizin yerine gelmesi için illaki banyo dekorasyonu için büyük paralar harcamanız gerekmiyor. Size vereceğimiz tasarruflu banyo yenileme önerileri sayesinde, düşük bütçelerle de banyonuza yeni bir çehre kazandırabilir, şık bir banyo elde edebilirsiniz. Öyleyse hemen, tasarruflu banyo yenileme önerileri için ipuçları vermeye başlayalım.

Tasarruflu Banyo Yenileme Önerileri

Duvarlardan Başlayın

Duvarlar, dekorasyon, tadilat ya da aklınıza gelebilecek yenileme çalışmalarının baş mimarı, olmazsa olmazları arasındadır. Bu nedenle çalışmaların temeline, banyo duvarlarından başlanmalıdır. Gerçekten başarılı bir çalışma yapmak istiyorsanız, banyonuzun duvarları üzerinde yapılacak çalışmalar için, şunlara dikkat etmek yerinde olacaktır.

  • Şayet fayansları değiştirmek gibi bir düşünce ya da bütçeye sahip değilseniz, size hemen pratik ve tasarruflu bir yöntem önerelim. Hala birçok kişi tarafından bilinmeyen bir yöntemle fayanslarınızı boyayarak, fayanslarınızı hem daha zahmetsiz ve hem de, daha ekonomik bir şekilde yenileyebilirsiniz.
  • Fayans boyama işlerinde kullanacağınız boyanın, suya dayanıklılık oranı fazla olan boyalar olmasına dikkat edin. Ayrıca yağlı boyalar sulu zeminler için tavsiye edilse de, evdekorsitesi.com olarak, yoğun koku nedeniyle biz kesinlikle yağlı boyalardan uzak durmanızı, tercihinizi epoksi ya da farklı boyalardan yana yapmanızı tavsiye ediyoruz.
  • İlk kat boyayı yaptıktan sonra yaklaşık 12 saat banyo kapısı açık kalacak şekilde bekleyerek, ikinci kata geçebilirsiniz. İkinci kattan sonra, boyanızın niteliğine göre cila uygulaması da yapabilirsiniz.
  • Farklı desen uygulamaları kullanarak, fayanslarınıza yeni bir desen verebilirsiniz. Ya da biraz el beceriniz varsa, kağıt bantlar kullanarak sadece el becerinize bağlı olarak bölgesel desenler vermenizde mümkündür.
  • Bunların dışında, dekoratif straforlarda tasarruflu banyo yenileme önerileri arasında yer almaktadır. Bu ürünlerden de yararlanmak mümkün olsa da, daha sağlıklı bir çalışma için boyama yöntemi ideal bir seçenektir.

    Tasarruflu banyo yenileme önerileri

Uygun Fiyatlı Ama Gösterişli Küçük Dolaplar

Genellikle banyolarda zaten sıklıkla kullanılan basit banyo dolapları yerine, yine daha küçük ama birbirinden bağımsız saklama dolaplarından yana tercihinizi kullanarak hem dekoratif bir görüntü elde edebilir, hem de saklama alanlarının işlevselliğini artırabilirsiniz.

Tabii ki banyo dolaplarının boyanması da, yine en iyi tasarrufa yönelik yenileme çalışmaları arasındadır. Farklı özelliklere sahip alana uygun boya seçenekleriyle, banyonuzu eskisinden çok daha iyi bir hale getirmeniz mümkün olacaktır. Bunların yanında sudan korumak ve renklendirme yapmak için, dekoratif yapışkan folyo uygulamaları da tasarruflu banyo yenileme fikirleri arasındadır.

Şayet tüm bunların dışında banyo dolabınız kullanılamayacak derecede eskiyse ve yenisini almak için imkanınız fazla yoksa, bunun yerine dekoratif birçok parça raf seçeneğinden yararlanabilirsiniz. Saklamak yerine banyo malzemeleriniz biraz açıkta kalacak olsa da, en azından sizi bir süre idare edebilecek bir çözüm olarak bu seçenek değerlendirilebilir.

Bu yazımızada göz atınız:  Yenilikçi Banyolar İçin Akıllı Klozet Modelleri 2017

Aksesuarlar Tasarruflu Yenileme Seçenekleri Arasında

Banyo aksesuarları, daha az maliyetlerle banyo dekorasyonu yapmak ve banyonuzu yenilemek için hala uygun seçenekler arasında yer alıyor. Küçük birkaç parçanın değişikliği banyonuzun yeni yüzü için bir seçenek olurken, bütçenizi de sarsmadan bir basit bir yenilik yapmanızı sağlayacaktır.

Örneğin banyo dolabının çekmece kulplarını değiştirebilir, birkaç biblo veya mumlukla ortama ayrı bir hava katabilirsiniz. Ya da birçok basit kendin yap ürünü aksesuarlar da, bu anlamda fazlasıyla işinize yarayacak seçeneklerden birisidir.

Klozet kapağı değişikliği, paspaslar veya benzeri basit değişikliklerde tercihinizi renkli ürünlerden yana kullanmanız, mevcut görüntünün dışına çıkmanızı sağlayacaktır.

Batarya, Lavabo ve Duş Başlıkları Değişimi

Yine tasarruflu banyo dekorasyonu yapma önerileri arasında az maliyetle daha iyi görüntü elde edebileceğiniz uygulamalardan birisi de, batarya, lavabo ve duş başlıklarının değişimidir.

Bunları kısmen ya da tamamen değişerek, aslında banyonuzda büyük bir değişikliğe neden olmuş olursunuz. Özellikle farklı tasarıma sahip lavabolar için bu seçenek, en uygun olanıdır. Banyonuzun genel tarzını yaşatacak şekilde bir seçim yaparak, batarya, duş başlıkları veya lavabonuzu tamamen değiştirerek banyonuzun yeni bir yüze kavuşmasını sağlayabilirsiniz.

Ayna ve Aydınlatma Ürünleri

Bu kadar bir liste karşısında, banyoyu tamamen yeniledik tasarruflu olmaktan çıktı diye düşünüyor olabilirsiniz. Ancak bu seçeneklerin hepsini bir değerlendirmenize, gerek bulunmuyor. Ayrıca boyama tavsiyeleri de, fayansların ve banyo dolaplarının tamamen değişmesi esnasında doğacak maliyetin, çok daha altında kalıyor.

Banyolarımızda mutlaka bulunması gereken ürünlerin başında gelen ayna için, değişiklik yapmakta bir yenilik sayılabilir. Uygun fiyatlı ama dekoratif birçok ayna seçeneğini, özellikle sadece bu ürünün satışını yapan mağazalardan temin edebilirsiniz.

Yine her dekorasyon çalışmasının olmazsa olmazı ürünlerinden birisi de, hiç kuşkusuz aydınlatma ürünleridir. Banyolarda kullanılan aydınlatma ürünleri avize niteliği taşımadığından, avizelerinize göre çok daha uygun fiyatlı olacaktır. Yine çok geniş bir ürün yelpazesi olması sebebiyle, hem uygun fiyata ve hem de çok daha dekoratif aydınlatma ürünleri bulmanız mümkündür. Aydınlatma konusunda yapacağınız basit bir değişiklik sayesinde, banyonuzun yeni yüzünü tamamlayabilir ve ciddi anlamda bir şıklık elde edebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Modern Banyo Dekorasyonu Fikirleri Ve Örnekleri başlıklı makalemizde banyo dekorasyon, Modern Banyo Dekorasyonu Fikirleri Ve Örnekleri ve profesyonel banyo dekorasyon hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla