Anasayfa / Aksesuar / Sürgülü Kapı Modelleri

Sürgülü Kapı Modelleri

Günlük olarak tercih edilen mekanların birçoğu zevke göre tasarım özelliğine sahiptir. Tamamen ihtiyaç odaklı şekillenen tasarımlar, mekanlarda da oldukça farklı tarzların ortaya çıkmasını sağlar. Geçmişten gelen değişim hikayeleri günümüzde teknolojik ürünlerin de çoğalması ile oldukça farklı tarz ve modellere sahip olmuştur. Özellikle evlerde kullanılan birbirinden farklı kapı modelleri hem dekorasyon anlamında hem de evde kullanılabilir alanların artması yönünde önem taşır.

Modern teknoloji ile artık birçok mekân menteşeli kapı yerine sürgülü kapı modellerini tercih eder Kullanımı oldukça kolay olan sürgülü kapı modelleri, her ortama özel olarak üretilir ve garantili bir şekilde kullanıma sunulur. Alanların ikiye bölünmesi gereken durumlarda da hoş bir görünüm elde etmek için sürgülü kapı modelleri tercih edilebilir.

Sürgülü Kapı Modelleri Nerelerde Kullanılır

Sürgülü kapı modellerini, hemen hemen her ortamda ve mekânda kullanmak mümkündür. Alanlarda daha minimalist tasarımlara meydan veren sürgülü kapı modelleri, şık tasarımları ile de oldukça tercih edilir.

Sürgülü kapı modelleri, ev içi kullanımlarında, odalarda, banyo ve mutfakta, ebeveyn kullanım alanlarında, teraslarda ve açık alanlarda rahatlıkla tercih edilebilir.

Sürgülü Kapı Modelleri Nasıl Kullanılır

Sürgülü kapı modelleri, kolay kullanım özelliğine sahiptir. Kullanılacak alan belirlendikten sonra ölçüsü alınan kapılar beğenilen modele göre tasarlanır ve üretilir. Montaj aşamasında, kurulacak alanda alt ve üst kısımlardan iki ray duvara sabitlenerek kapı bu düzeneğin içerisine yerleştirilir.  İsteğe göre duvar içerisine de rayların gizlenmesi mümkündür.  Yine isteğe bağlı olarak kapıların sürgü özellikleri mahal olarak da kullanılabilir. Bu şekilde kullanıldığında da açılan kapı, bağımsız sürgülerin içine tam olarak geçer ve bir bütün görünümü yaratır.

Sürgülü Kapı Modellerinin Sağladığı Avantajlar

  • Sürgülü kapı modelleri her şeyden önce ev içerisinde modern bir görünüm oluşturur. Dekorasyona uygun olarak üretilmesi mümkün olan kapılar oldukça farklı model ve tasarımlara sahiptir. Bu sayede alanlarda kapı olduğunun bile farkına varılmayacak derecede kusursuz bir görünüme sahip olur.
  • Mekanlarda tercih edilecek sürgülü kapı modelleri, alandan büyük oranda tasarruf sağlar. Kapı arkası görüntüsüne son veren sürgülü kapı sistemleri, tehlikesiz açılma ve kapanma özelliği sayesinde de her türlü el sıkıştırma ve duvara zarar verme problemlerini de engeller.
  • Temizliği oldukça kolay olan sürgülü kapı modellerini tercih ederek kapı arkalarında bulunan toz ve kirlerden de kurtulmak mümkün olur. Alanlarda ferahlık sağlayan sürgülü kapı modelleri kullanım kolaylığı ve her anlamda sağladığı faydalardan dolayı tercih edilir.
  • Klasik kapı modellerinde bulunan menteşe özelliğinden dolayı birçok kapıda problem meydana gelir. Menteşelerde sıkışma, gerilme gibi esnemeler kapının düşmesine veya ses yapmasına sebep olur. Sürgülü kapı tercih ederek bütün bu problemlerden de kurtulmak mümkün olur. Son derece sessiz açılır kapanır sistem herhangi bir şekilde kapının yerinden çıkma durumunun önüne geçer.
  • Görsel anlamda alanlara zengin bir görünüm katan sürgülü kapı modelleri, ortamlara her anlamda katkı sağlar.
Bu yazımızada göz atınız:  Balon Kullanarak İpten Avize Nasıl Yapılır

Evler İçin Tercih Edilebilecek Sürgülü Kapı Modelleri

Sürgülü kapı modelleri, ev içi kullanımlarda oldukça şık bir görünüm yaratır. Yatak odası için tercih edilecek sürgülü kapı modelleri ile balkona çıkış bulunan odalarda tahta modeller tercih edilerek içeriye soğuğun girmesine de engel olunur. İç kapı tasarımlarında genelde sürgülü kapı modelleri ve akordion kapı modelleri ön plana çıkar. Oldukça farklı bir tarz yaratan bu modeller ile evler olduğundan daha farklı bir görünüme sahip olur.  Ahşap model tercihleri evi daha sıcak bir görünüme kavuştururken odalar arasındaki ısı dengesini de korumaya yardımcıdır. Özellikle ebeveyn banyoları için oldukça kullanışlı olan sürgülü modeller, küçük alanlarda maksimum alan kullanımı yaratır.

Teras İçin Kullanıma Uygun Sürgülü Kapı Modelleri

Genelde bahçe ve teras bölmelerinde tercih edilen sürgülü kapılar, güneş ışığının içeriye daha fazla girmesini sağlar.  Bunun yanı sıra oldukça estetik bir görünüm de kazandıran sürgülü kapılar, hem görsele hem kaliteye önem veren kullanıcılar için tercih edilebilecek en ideal kapı modelleridir.

Bir önceki yazımız olan Ev Dekorasyonunda Aynaları Kullanmak başlıklı makalemizde 10 Muhteşem Dekoratif Duvar Aynası Modelleri 2018, 2018 Sezon Trendi Yatak Odası Boy Aynaları ve 2019 Buğu Yapmayan Vitra Banyo Aynası Modelleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla