Anasayfa / Dekorasyon / Soğuk Sıkım Zeytinyağı Nedir?

Soğuk Sıkım Zeytinyağı Nedir?

Merhabalar, Bu yazımızda soğuk sıkım tekniği ve soğuk sıkım zeytinyağından bahsedeceğiz. Öncelikle soğuk sıkımdan başlayalım. Zeytinden zeytinyağı elde edilirken birçok yöntem kullanılmaktadır. Soğuk sıkım işleminde toplanan zeytinler önce banda dökülür. Daha sonra yıkama işlemi gerçekleşir.

Zeytinler iyice yıkandıktan sonra kırıcıya aktarılır. Kırıcı içerisinde çekirdekleri ile birlikte iyice kırılan zeytinler buradan yoğurma tankına aktarılır. Yoğurma tankında zeytin ile yağın birbirinden ayrılması için bir süre yoğrulması gerekmektedir. İşte bu noktada soğuk sıkım tekniğinin ince ayrıntısı devreye girmektedir. Çünkü bu aşama zeytinin sıcaklıkla karşılaştığı ilk aşamadır.

soğuk sıkım zeytinyağı

soğuk sıkım zeytinyağı

Zeytin yoğrulurken içerisinde bulunduğu alanın sıcaklığı ne kadar fazla olursa o kadar çok zeytinyağı elde edilir. Ama bu sıcaklık zeytinyağının içerisindeki faydalı antioksidanların ve vitaminlerin zarar görmesine sebep olur.

Soğuk sıkım yönteminde bu sıcaklık maksimum 26 derecede tutulur. Bu sayede zeytinyağının içerisindeki faydalı birleşenlerin kaybı önlenir. Soğuk sıkım yönteminde diğer yöntemlere göre daha az zeytinyağı elde edildiği için fiyat olarak diğer zeytinyağlarından daha pahalıdır.

Sonuç olarak zeytinin içerdiği antioksidanların ve doğal aromaların zeytinyağı elde edilirken de muhafaza edilebilmesi için; Zeytinin olgunlaşmadan toplanıp , hızlı bir şekilde soğuk sıkım yöntemiyle sıkılması gerekmektedir.

Böylelikle soğuk sıkım yöntemiyle üretilmiş bir erken hasat zeytinyağı elde edilmektedir. Umarım kafalardaki soru işaretlerini giderebilmişizdir , aradığınız kaliteli zeytinyağını bulmanız dileğiyle.

Yazımıza oy verebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Ray Dolaplar ile Daha Modern ve Kullanışlı Yaşam Alanları başlıklı makalemizde Land, Land ray dolap ve ray dolap hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu yazımızada göz atınız:  Bej Salon Dekorasyonları İçin Zarif Öneriler 2019

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Kaçırmayın!

Ev Dekorasyon Örnekleri

Kullandığınız koltuk takımı klasik ise ve sıkılmaya başladıysanız hemen değiştirin. 2019 yılında ...

DMCA.com Protection Status