Anasayfa / Dekorasyon / Renklerin Dekorasyon Üzerindeki Önemi

Renklerin Dekorasyon Üzerindeki Önemi

Renklerin insan psikolojisi üstüne olan tesirlerini az defa duymuş ve biliyorsunuzdur. Beyaz masumiyeti, kara asaleti, mavi dinginliği çağrıştırır. Kırmızı, agresifliği çağrıştırırken bu arada iştah açar ve bu nedenden dolayı sık sık yeme-içme pazarında kullanılmaktadır.

Peki, renklerin ev dekorasyonundaki etkisini düşündünüz mü? Daha düşünmediyseniz biz bir miktar yardımcı olalım dedik ve ev dekorasyonunda renklerin psikolojisi muhteva dizimizin ilk kısmı olan “salon dekorasyonunda renklerin psikolojisi” yazımızı sizlerle buluşturduk.

Yazımızdaki püf noktaları araştırarak salonunuza mobilya seçerken renklerin psikolojinize gerçekleştireceği tesirleri ön tasarıya alabilir ve henüz şuurlu tek şeklinde hüküm verebilirsiniz.

Salon Dekorasyonunda Kırmızı Rengin Kullanımı

 Kırmızı, hem pozitif hatta negatif birçok hissi birlikte yansıtabilir. Olumlu yanları; hareketlendirici, iştah açan ve ihtiras uyandıran tek renk olmasıdır. Olumsuz yanları ise kızgın ve saldırgan tek hava yaratmasıdır.

Bu nedenle de ilgiyle uygulanması lüzumlenen tek renktir. Kırmızıyı seviyorsanız ve salon dekorasyonunuzda kullanmak istiyorsak ilgi faktörüz lüzumlenen ehemmiyetli tek nokta var; kesif kullanımlardan kaçının.

Örneğin, tüm duvarlarınızı kırmızıya boyamak adına tekilce yemek masanızın bulunduğu duvarı boyayabilirsiniz veyahut değişik renkler ile kombinleyerek, yumuşak tek hava yaratabilirsiniz. Fiamma Koltuk Takımı kırmızı rengini balanslı tek şeklinde kullanarak, kırmızıyı sevenler için mükemmel tek misal meydana getiriyor.

Salon Dekorasyonunda Turuncu Rengin Kullanımı

Turuncu, enerjinin rengi bulunduğu için enerjiyi hissetmek dilediğiniz alanlarda gönül rahatlığıyla kullanabilmeniz mümkün. Özellikle salon dekorasyonunuzda turuncu rengi bulundurmanız haneye gelen misafirlerinizin kendilerini ferah hissetmeleri yönünden ayrı olarak ehemmiyetlidir.

Ancak bu noktada turuncunun da kırmızı gibi epey dominant tek renk olduğunu unutmamalı ve değişik renklerle kombinleyerek tüketmelisiniz. Örneğin; koltuk takımınızı turuncu renk tek berjer ile kombinleyebilir ve salonunuzda karşıtlık yaratabilirsiniz.

Bu yazımızada göz atınız:  Soğuk Sıkım Zeytinyağı Nedir?

Böylece hem sıcak tek manzara, hatta çağdaş tek tarza sahip olabilirsiniz. Koyu renk seçenek etmeyenler için ise gri ve grinin açık tonları ile turuncu parçaların tek araya getirilmesi enerjik ve sportif tek seçenek olacaktır.

Salon Dekorasyonunda Sarı Rengin Kullanımı

Sarı renk, salon dekorasyonunda mobilyalarda pek seçenek edilmez. Bunun adına çoğunlukla aksesuarlarda ön tasarıya çıkartılır. Örneğin, sarı renk koltuk takımı alabilmek adına, koyu renk tek köşe koltuk takımı ve üstüne sarı desenli kırlentler alabilir, bu renk dekorasyonunu da sarı renk spor tek avize ile kullanarak bitirebilirsiniz.

Oturma alanlarınız haricinde sarı rengi yemek masası aksesuarlarınızda da kullanarak salon dekorasyonunuza dahil edebilirsiniz. İletişimi artıran ve kişileri konuşmaya teşvik eden tek renk bulunduğu için eğlenceli sofralar sizi bekliyor olabilir… Bu noktada sarının spor şıklık ile olan uyumu da ilgi faktörüz lüzumlenen tek başka nokta.

Siz de salonunuza bu uyumu ulaştırmak dilerseniz yemek masası tercihinizi Haris Yemek Odası tipinde yapabilirsiniz.

Salon Dekorasyonunda Yeşil Rengin Kullanımı

Yeşilin dinlendirici ve dinginleştirici tek tesiri bulunmaktadır. Yorgun olduğunuz zaman ve bilhassa gözleriniz yorulduğunda yeşil alana bakarsanız dinlendiğinizi hissedersiniz.

Salon dekorasyonunda yeşil renk bulundurmak bu nedenden dolayı ehemmiyetlidir. Bu nedenden dolayı salon duvarlarınızda yeşil renk boya da kullanabilmeniz mümkün.

Özellikle yazlık haneler, kır haneleri ve dağ hanelerinin dekorasyonlarında tabiat ile bütünleştirildiği için sık sık seçenek edilir. Mobilyalarınız da kullanabildiğiniz gibi yeşil nebatlar kullanarak aynısı tesiri alabilirsiniz.

Eğer salonunuz büyükse, devasa salon bitkilerini seçenek edebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Dekorasyonda Duvar Aksesuar Seçiminin Önemi başlıklı makalemizde 2019 duvar dekorasyonu ve Dekorasyonda Duvar Aksesuar Seçiminin Önemi hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla