Anasayfa / Dekorasyon / Petek Temizliği Nasıl Yapılır? Hangi Aralıklarla Petek Temizli Yapmak Gerekir?

Petek Temizliği Nasıl Yapılır? Hangi Aralıklarla Petek Temizli Yapmak Gerekir?

Petekler evin ısınmasında ana rol oynar. Elbette kullanılan her ürün ve malzeme gibi bazen peteklerin de temizliğe ihtiyacı olabiliyor. Bilindiği üzere peteklerin içerisinde yer alan kanallardan sular geçerek ısınma sağlanır. Kullanım esnasında zaman içerisinde peteklerde kirlenme meydana gelir.

Petekler özellikle diğer ısınma türlerine oranla daha temiz ve sorunsuz bir ısınma sağlar. O yüzden daha fazla insan petek kullanımı tercih eder. Elbette kullanıma bağlı olarak temizliğe de ihtiyaç duyarlar. Bu içeriğimizde sizlere petek temizliği hakkında bilinmeyenleri aktaracağız.

Petek temizliği yapılmazsa zaman içerisinde ısıtma işlevini kaybedebilir ve borularda çürüme delinme tarzında sorunlar oluşabilir.

Petekler Neden Kirlenir ve Peteklerin Kirlendiğini Nasıl Anlarız?

Petekler düzgün ve zamanında temizlenme sorunlar çıkarabilirler. Petek çamuru denen sıvı yüzünden kireç ve pas oluşur. Bu nedenler meydana gelmesin diye belli aralıklarla temizlik yapılmalıdır.  Ayrıca sadece petek çamurları bunlara neden olmaz. Evdeki aşırı derecede olan toz ve kirde peteklerin kirlenmesi ne eskisi gibi performans verememesine neden olabilir.

Plastik borular diğer borulara oranla daha kolay yıpranır ve kireçlenme oranı hızlıdır. Ayrıca plastik borular demir ya da diğer türdeki borulara oranla çok daha kolay bir şekilde kireçlenir. Kireçlenme konusunda sorun yaşamak istemiyorsanız bakır boruları tercih ederek daha sağlıklı bir iş yapabilirsiniz. Bakır borular çok geç kireçlenir ve uzun ömürlüdür. Özellikle kış aylarında sürekli olarak çalışan petekler için ideal tercih olacaktır.

Kış döneminde daha fazla kullanılan ve yıpranan petekler için bakır boru kullanımı sorunsuz bir petek kullanımını da beraberinde getirecektir.

Peteklerin Kirlendiği Nasıl Anlaşılır?

Peteklerin kirlendiğini bakıma ya da temizliğe ihtiyacı olup olmadığını anlamak son derece basittir. Alt ve orta kısımlarında ısı düşük ise kirlenmiştir ve artık bakıma ihtiyacı vardır. Bu gibi durumlarda bakım yaptırarak peteklerin daha iyi ısıtmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca kesinlikle daha az fatura gelecektir ve maddi açıdan da size avantaj sağlayacaktır.

Petek Temizliği Nasıl Yapılmalı?

Petek temizliği her zaman profesyonel kişiler tarafından yapılmalıdır. Bu alanda hizmet veren teknik servisler işinizi görecektir. Güvendiğiniz esnaflar ya da teknik servisler var ise kesinlikle onları tercih edebilirsiniz.

Size birkaç öneride bulunmak istiyoruz. Bu sayede petek bakım sürenizi uzatabilirsiniz. Önereceğimiz yöntemler son derece basittir ve herkes tarafından yapılabilir.

İlk önce kombinizin tamamının tüm peteklerindeki alt ve üst vanaları kapatın. Sadece temizlenecek petek vanalarını açık bırakıyoruz.

Tahliye vanasını bulun ve bu vananın ucuna bir hortum geçirin. Suyun rahat ve hızlıca tahliye olabileceği bir alana yönlendirin.

Daha sonra ise tahliye vanasını açın. İşlem devam ederken tahliye vanası kapatmamaya özen gösterin.

Cevapla