Anasayfa / Dekorasyon / Oturma Odası Dekorasyon Fikirleri

Oturma Odası Dekorasyon Fikirleri

Bir evin görünüşünde en önemli etken dekorasyondur. Eviniz küçük ve eski bile olsa, yapacağınız iyi bir  dekorasyon ile onu olduğundan daha güzel gösterebilirsiniz. Evin en önemli odalarından biri oturma odasıdır. Bu yüzden oturma odanızı iyi dekor etmelisiniz. Kalabalık bir görüntüye sahip olan oturma odaları hiç rahat değildir. Hem gözünüzü yoracaktır, hem de oturma odasında sohbetleri zorlaştıracaktır. Bazı dekorasyon fikirlerinden ilham alarak, odanızı mükemmel yapabilirsiniz.

Koltuk Takımı Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Oturma odası denince hiç şüphesiz ki ilk olarak akla koltuk takımı gelir. Odanız için en şık ve rahat koltuk takımını seçmek isabetli olacaktır. Koltuk takımınızı uzun yıllar kullanacağınız için, seçerken dikkatli olmalısınız. Her şeyden önce rahat olan koltuk takımları tercihiniz olmalıdır. Duvar rengi, aksesuarlar ve perdeler de seçtiğiniz koltuklara göre dizayn edilmelidir. Odanızın büyüklüğü, seçiminizde önemlidir. Küçük bir oturma odanız varsa, rahat köşe koltuk takımı almanızda fayda vardır. Ayrıca günlük kullanım için olduğundan, koltuk takımlarınızın silinebilir kumaştan üretilmiş olması önemlidir.

Küçük Oturma Odaları Nasıl Dekor Edilmelidir?

Küçük oturma odalarının dekorasyonu, büyüklere göre daha zordur. Küçük odalarda mümkün olduğunca az aksesuar kullanmanız gerekir. Seçtiğiniz aksesuarlar aynalı ya da metal görünümlü olur ise daha iyidir. Güneş ışığını yansıtacak bir yere aksesuarları yerleştirdiğinizde, yansıyan ışıklar odayı daha geniş gösterecektir. Ayrıca büyük koltuk takımları yerine daha küçük olan köşe koltuk takımları, odanızda alan tasarrufu sağlayacaktır.

Oturma Odasında Duvar Rengi Seçimi

Odanızı dekor ederken duvar rengi seçimine de önem vermelisiniz. Dilerseniz duvarlarınızı bölüm bölüm boyayarak bazı bölgeleri ön plana çıkarabilirsiniz. Duvar rengi ve koltuk takımı uyumuna dikkat etmelisiniz. Koyu renkli koltuk takımları ile açık renkli duvarlar uyumludur. Örneğin mavi bir koltuk takımına en iyi gidecek olan krem renkteki duvarlardır. Ayrıca oturma odanız büyük ise cesur renkleri de duvar rengi olarak kullanabilirsiniz. Zevkinizi ve yaratıcılığınızı duvar kağıdı ve renk seçiminde kullanarak muhteşem bir dekorasyon elde edebilirsiniz.

Bu yazımızada göz atınız:  En Güzel Örneklerle Çatı Katı Dekorasyon Fikirleri

Modern Oturma Odası Dekorasyonu

Her yıl yeni moda koltuklar, perdeler ve duvar kağıtları çıkıyor. Bir sene zümrüt modayken, diğer sene mürdüm rengi moda oluyor. Renkler de değişiyor. Fakat krem rengi her yıl asil ve modern duruşunu koruyor. Krem, her renk ile uyum sağlayabilen şık ve sade bir renktir. Bu yüzden krem, modern dekorasyonun vazgeçilmez rengidir. Örneğin mor ile kremi oturma odanızın dekorunda kullanarak, hem enerjik hem de lüks bir görüntü elde edebilirsiniz.

Bazı dekorasyon fikirlerini kullanarak, harika oturma odası dekoru yapabilirsiniz. Şık aksesuarlar, rahat koltuk takımları ve uyumlu perdeler yardımı ile oturma odanız için en doğru dekoru yapabilirsiniz. Biraz ilham alarak zevkinize uygun, ferah ve özgün dekorasyonlar oluşturmak sizin elinizdedir.

Bir önceki yazımız olan Evinizi Dekore Etmenin En Kolay Yöntemi başlıklı makalemizde ev dekorasyonu, Evinizi Dekore Etmenin En Kolay Yöntemi ve ideal ev dekorasyon örnekleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

x

Kaçırmayın!

2020 Küçük Oda Tasarımları

Evinizi doğru tek şeklinde dekore etmek düşündüğünüzden henüz ehemmiyetli olabilir. Çünkü genel ...