Anasayfa / Dekorasyon / Ofis Dekorasyon ve Tasarım Örnekleri

Ofis Dekorasyon ve Tasarım Örnekleri

Ofisler, iş yaşantımızın vazgeçilmezleri arasında diyebiliriz. Kişilerin, iş yaşantılarının verimli bir şekilde geçebilmesi açısından çalışılan ortamların rahat konforlu olması önemlidir. Aynı zamanda,  dekorasyon tasarımları ile insanların içini aydınlatan yapıda olması çalışanlar açısından önemlidir.

Tüm bu süreçler,  gerçekten önemli olduğu için hem iş veriminin daha fazla artmasına hem de çalışanların psikolojik anlamda da mutlu olabilmesine yardımcı olmaktadır.  Ofis ortamında mobilyaların çalışma hayatına uygun seçilmesi çalışanlar açısından son derece önemlidir. Ancak yalnızca rahatlık düşünülerek dekorasyon yapmak da ofis açısından risklidir. Çünkü bu ortamda en değerli konuklarınızı ve müşterilerinizi ağırlayacağınızı da unutmamalısınız. Ofisler konforlu olmasının yanında göze hitap eden bir dekorasyona da sahip olmalıdır.

Ofis İçi Dekorasyon Alanları

Ofislerin alanları farklılık gösterdiği için dekorasyon çalışmalarının da bu alanlar baz alınarak yapılması gerekiyor.  Çalışılan ortamda,  nasıl bir hava yaratılmak isteniyorsa dekorasyon da o yönde yapılabilir. Ofis bölümlerinin,  bazı bölümleri aydınlık olmadığı için daha aydınlık gösterecek duvar boyaları ve ışıklandırma sistemleri kullanılabilir. Özellikle dar ofis mekânlarında ışıklandırma sistemi çok büyük bir öneme sahiptir.

Böyle ortamlarda minimize eşyaların kullanılması ve hareket kabiliyetini kısıtlamayacak ölçüde bir dekor uygulaması yapılması gerekiyor. Masa seçiminden kitaplık ve dolap seçimlerine kadar her detay titizlikle hesaplanmalıdır. Özellikle küçük ve dar ofis ortamlarında duvar köşelerinin çok iyi kullanılması gerekiyor. Böyle ortamlarda çalışma masası ve koltuklar dışında bir kitaplık koymak mümkün değilse köşelere gömme şeklinde raflar yapılabilir. Böylece hem işlevsel bir dekor hazırlamış olursunuz hem de şık ve modern bir görünüm elde edebilirsiniz.

Ofis İçi Dekorasyonda Doğru Işıklandırma Nasıl Olmalıdır?

Çalışma ortamları geniş de olsa dar da olsa ışıklandırmaya önem verilmelidir. Doğru ışıklandırma sizlerin satış potansiyelinizden çalışma veriminize kadar her türlü detayı büyük oranda etkilemektedir. Çalışma masalarınızı ofis ortamlarında yerleştirirken mutlaka pencere gibi güneş ışığı giren alanları arka tarafta bırakmalısınız. Dilerseniz ofis ortamlarında ışıklandırmanın etkisini arttırmak için spot lambalardan da yararlanabilirsiniz. Masa lambaları ve köşe lambaları da ofislerde kullanılabilecek ışıklandırmalar arasındadır.

Bu yazımızada göz atınız:  Evinizi Dekore Etmenin En Kolay Yöntemi

Doğru Bir Ofis Dekorasyonunda Neler Bulunmalıdır?

Bir ofis dekoru yapılırken mutlaka eşyaların ergonomik olmasına özen gösterilmelidir. Dar ofisler için büyük mobilyalar kullanmamanız öneriliyor. Bu tarz iri mobilyalar yerine daha zarif ve modern tasarımları tercih edebilirsiniz.

Örneğin daha minimize koltuk takımları gibi ürünler kullanılabilir. Bunların yanında ofisler de mutlaka kitaplık ve kapalı dolap gibi mobilyalarında bulunması gerekiyor. Çok fazla dosya kalabalığı bulunan ofislerde dosya dağınıklığının kapatılması için kapaklı dolaplar daha işlevsel olacaktır. Çalışma masalarının arka kısmında duvar rafları ile ortamı daha da modern gösterebilirsiniz. Ofisler geniş ise dekorasyonda hemen her türlü fikri uygulayabilirsiniz.

Ofis İçi Dekorasyon Niçin Önemlidir?

Ofis içi dekorasyon birçok bakımdan önem taşımaktadır. Her şeyden önemlisi bu ortamlar çalışanların verimliliğini ve işe olan ilgilerini etkileyen en önemli ortamlardır. Gerek şirket sahipleri gerek müşteriler gerekse çalışanlar ofis dekorasyonundan büyük ölçüde etkileniyorlar.

Şirket sahibi açısından ofis içi dekorasyon bir imaj meselesi olurken şirket çalışanı açısından bir motivasyon aracıdır. Müşteri açısından da şirketin güvenilirliği ve dışarıya açılan kapısıdır. Bu nedenle insanlar ofis dekorasyonu yaparken tek taraflı düşünmemeli ve birçok açıdan detayları dikkate alarak dekorasyon çalışmalarını yapmalıdır. Ofis ortamının ferah ve doğal bir görünümde olması, insanların hareketlerinin kısıtlanmaması ve istenilen her türlü çalışma eşyasının el altında olması şirket başarısını etkileyen en önemli unsurlardan biridir.

Bir önceki yazımız olan Ev Tadilatı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler başlıklı makalemizde Ev Tadilatı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler ve tadilat yaparken dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

x

Kaçırmayın!

2020 Küçük Oda Tasarımları

Evinizi doğru tek şeklinde dekore etmek düşündüğünüzden henüz ehemmiyetli olabilir. Çünkü genel ...