Anasayfa / Dekorasyon / Muhteşem Diyebileceğiniz Yamuk Oda Dekorasyon Önerileri

Muhteşem Diyebileceğiniz Yamuk Oda Dekorasyon Önerileri

Yamuk alan ya da yamuk oda diye tabir edebileceğimiz ve yaşam alanlarının bir kısmı kare ya da dikdörtgen biçimindeyken bir kısmının daraldığı alanlarda kullanabileceğiniz yamuk oda dekorasyon önerileri,  bu alanların değerlendirilmesinde işinize fazlasıyla yarayacaktır. Hem daralan alanları daha etkin bir şekilde kullanmanıza hem de bu alanların daha gösterişli hale gelmesini sağlayacak dekorasyon fikirleri arasında yer almaktadır. Aşağıda, bu tip alanları en iyi şekilde nasıl kullanabileceğinize dair tavsiyelere yer verdik.

Yamuk oda Dekorasyon Önerileri

Açılabilir Gömme Dolaplar

Hem sıra dışı bir kullanım ve hem de alanların daha iyi bir şekilde değerlendirilebilmesi için tercih edebileceğiniz açılabilir gömme dolaplar, farklı dekorasyon çalışmaları için istediğiniz niteliklere göre özel siparişler şeklinde yapılabilir ürünlerden birisidir. Bu dolapları birer saklama alanı olarak kullanacağınız gibi, baza tipi açılır özellikleriyle içine hazır bir yatak gizleyerek de kullanabilirsiniz. Böylece dolabı kapattığınızda ortaya estetik bir görüntü, açtığınızda ise yatmaya hazır bir yatak elde edebilirsiniz.

Genellikle dar olan yamuk alanları dolabın derinliğiyle kapatma tercihi de, yine size kalmış bir seçenek olarak kullanılabilir alternatifler arasındadır. Böyle bir alana sabit bir yatak koyduğunuzda alanın yatak dışında kullanılamaz olmasını önlemek ve bu dar alanı yatma dışında daha geniş kullanabilmeniz için, bu seçeneği mutlaka değerlendirmenizi tavsiye ederiz.

Yamuk Oda Dekorasyon Önerileri

Mobilya ve Perde Detayıyla Kamufle Edin

Aslında göze hoş gelen mobilya ve perde detaylarına dikkat edildiğinde, yamuk duvarlar görsel açıdan daha iyi bir görüntü verecek hale getirilebilmektedir. Yamuk duvarları kamufle etmek ve göze batmaması için zemin, mobilya ve perde renkleri bu konuda size yardımcı olabilir. Ancak böyle bir ortam için nasıl bir mobilya seçerseniz seçin, mobilyaları duvara yaslamaktan uzak durun. Diğer unsurlarla birlikte değerlendirdiğinizde, odanın daralan kısmını bu şekilde rahatlıkla kamufle etmeniz mümkündür.

Yamuk oda dekorasyon fikirleri

Dikkat Çekici Aksesuarlar Yardımcınız Olabilir

Yamuk oda dekorasyonu önerileri arasında değerlendirebileceğiniz başka bir detay ise, dikkat çekici aksesuarlar kullanarak duvar görüntüsünün dikkat çekmemesini sağlamaktır. Renkli ve farklı birçok aksesuar ile hem bu görüntünün göze batmasını engelleyebilir, hem de çok güzel bir ortam oluşturabilirsiniz.

Alana Uygun Mobilya Seçimi

Kullanacağınız mobilyaların alana uygun olması için, birçok faktörü bir arada değerlendirmeniz gerekmektedir. Dairesel mobilya seçeneklerini bulunduğunuz ortama göre değerlendirebileceğiniz gibi, kare ya da dikdörtgen mobilyalarda bu konuda imdadınıza yetişebilir. Bunun için birkaç tanıdığınızdan fikir alarak hareket etmeniz, çok daha faydalı olacaktır. Bu anlamda dikkate almanız gereken diğer hususlarsa, kapı, pencere, zemin ve duvar renklerine dikkat etmek ve son olarak mobilyalarınızı iyi bir şekilde konumlandırmaktır.

Bu yazımızada göz atınız:  2019'da Trend Olacak Ev Dekorasyon Renkleri

Salaş Perde ve Tekstil Ürünleri

Salaş ortam sevenler için daha ideal olabilecek bu seçenek alana düzenli bir görüntü vermese bile, yamuk oda dekorasyon fikirleri arasında farklı bir alternatif olarak değerlendirilebilir. Özellikle yerlerde sürünen kaba perdeler, yamuk duvarlarda pencere olması durumunda işinize ziyadesiyle yarayacak basit ama etkili bir seçenektir.

Mobilya Sıralamaktan Kaçının

Yamuk oda dekorasyonu konusunda yapılan en büyük hataların başında, duvarların oluşturduğu dar alanı ve yamuk görüntüyü kapatmak için mobilyaların sıralı bir şekilde dizilmesidir. Oysa böyle bir uygulama, bu alanların yamukluğunu daha fazla ön plana çıkaracaktır. Bu sebeple mobilya dizilimini gruplar halinde ve alanın durumuna göre çapraz şekillerde yapmak hem yamukluğun dikkat çekmemesi ve hem de daha iyi bir görüntü elde etmek için önemlidir.

Düşük ve Çoklu Avizeler Tercih Edin

Daha iyi bir görüntü almak ve alandaki yamukluğu gidermek için, her ne kadar fazla dikkate alınmasa da avizenin görselliğinden çok tavandan biraz uzak ve çoklu duy avize olması, büyük yarar sağlamaktadır. Böyle bir ortam için fazla abartmadan, ortalama insan boyunun biraz üzerinde olacak şekilde avizeler tercih etmeniz görüntüyü kamufle etmek açısından önemlidir.

Yerinde ve Etkili Renkler Kullanın

Kullanacağınız renklerin iyi bir şekilde konumlandırılması ve genel olarak göze daha hoş gelen renk detayları, böyle ortamlar için mutlaka uygulanması gereken detaylardan birisidir. Renk detayında yine duvar, zemin ve mobilya gibi unsurları dikkate almanız, kaş yapayım derken göz çıkarmanızı engelleyecektir.

Geometri

Odanın şekil itibariyle geometrik şekilleri andırması, oldukça normaldir. Bu nedenle oda şeklini birazda siz farklılaştırarak, görsel anlamda farklı bir dekorasyon ortaya çıkarabilirsiniz. Bu anlamda gömme üçgen ya da altıgen birkaç sıralı raf ya da kitaplık, emin olun ki ortamın yamukluğunun göze batmasından ziyade, bilinçli tasarlanmış bir oda görünümü kazandıracaktır. Böylelikle bir bütün halinde durumu değerlendirdiğimizde, ortaya çok daha hoş bir görüntü çıkacak ve hatta odanın yamukluğunu saklamak yerine daha fazla ön plana çıkarmak yararlı olacaktır.

Antika ve Eskitilmiş Ürünler

Birçok dekorasyon önerisinde mutlaka yer verdiğimiz antika veya eskitilmiş görünüme sahip ürünler, yamuk oda dekorasyon fikirleri için de imdadınıza yetişecek önerilerimizden birisidir. Bunu mutlaka dikkate alarak odanızı yeniden dizayn etmeniz, sıra dışı bir görüntüye sahip olmak için en ideal seçenler arasındadır.

Bir önceki yazımız olan Küçük Çalışma Odası Dekorasyon Önerileri başlıklı makalemizde çalışma odası dekorasyonu, Küçük Çalışma Odası Dekorasyon fikirleri ve Küçük Çalışma Odası Dekorasyon Önerileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

x

Kaçırmayın!

2020 Küçük Oda Tasarımları

Evinizi doğru tek şeklinde dekore etmek düşündüğünüzden henüz ehemmiyetli olabilir. Çünkü genel ...