Anasayfa / Genel / Modern Oturma Odası Dekorasyonu

Modern Oturma Odası Dekorasyonu

Tüm yaşam alanlarının en çok kullanılan odası oturma odası veya salonlardır. Oturma odası dekorasyonu çok önemlidir. Rahat nefes alabileceğimiz ve konforlu alanlar yaratmak gerekir. Geçmişten günümüze oturma odası mobilya ve konseptleri giderek çok büyük değişime uğradı.

Günümüzde rahatlık ve konfor ön planda tutulurken aynı zamanda şık ve zarif mobilyalarda oldukça modadır. Her kişinin zevkine uygun renk ve modeller farklı olsada son yıllarda insanların rahatlığa önem vermesi ve huzurlu ortamlar istemesi bakımından üretilen mobilya ve dekorasyon ürünleri, uygulamalar hep modern ama rahatlığıyla kişilerin tercihi oluyor. Markaların oturma odası için ürettiği mobilyalar genellikle kirlenmeyen ve kolay temizlenen kumaşlardan oluşuyor.

Konforlu Seçimler Fark Yaratıyor

Oturma odası denince herkesin aklına odaya girdiği anda işten gelince uzanmak geliyor. Yani oturma odası dekorasyonu konforlu ve rahat koltuklar çağrıştırıyor. Gösteriş ve ihtişamdan uzak ama aynı zamanda çok zarif ve zengin gözüken tasarımlar günümüzde göz kamaştırıyor.

Oturma odası dekorasyonu yaparken öncelikle kadınların ve aile bireylerinin dikkat ettiği durum tozu göstermeyen ahşap otantik modern mobilyalar olarak biliniyor. Ahşap her sezon olduğu gibi bu sezonda çok ön planda tercih ediliyor. Aynı zamanda ahşabın tozu ve kiri göstermemesi ve şık gösterişli durması bakımından oldukça revaçta ürünlerdir. Renkleri desenleri ve çizgileri her geçen gün kendini geliştiren ve yenileyen bir teknolojiye sahip modellerle fark yaratıyor.

Kirlenmeyen Koltukların Avantajları

Son dönemlerin yeni nesil koltuk mobilyaları özellikle oturma odası dekorasyonunda ilk tercih sebebi. Tay tüyü kumaşlar, chester koltuklar, özel leke tutmayan kumaşlar gibi birçok koltuk mobilyası bulunuyor. Rahatlığın ön planda olması yanında birde pratik seçimler oldukça önemli bir yere sahiptir. Kadınların özellikle çalıştığı ve yorulduğu zaman diliminde daha pratik mobilyalar tercih ettiğini söyleyebiliriz. Leke tutmayan kumaşlardaki koltuk takımlarına bir şey döküldüğü zaman koltuk içine geçmiyor ve leke yapmıyor. Özellikle yeni evlenen ve çocuklu aileler için çok avantajlı bir seçim olarak karşımıza çıkıyor.

Bu yazımızada göz atınız:  Banyo Ve Mutfak Fayans Boyama Nasıl Yapılır?

Oturma Odası Dekorasyonunda Doğru Renk Seçimleri

Hayatımızın birçok zamanını geçirdiğimiz alan oturma odasıdır. Ailemizle beraber keyifli zamanlar geçirmenize vesile olan oturma odalarında renk seçimi çok önemlidir. Yanlış renk seçimi yapıldığı zaman göz yorulması gibi birçok sağlık problemi yaşamanıza sebep olur. Sağlık probleminin yanı sıra birde geçirdiğiniz zamanın keyifsiz olmasına yol açar. Vücudu daha halsiz ve yorgun yapar.

Renk seçimi oturma odası dekorasyonunda mutlaka gözü yormayan renklerde olması gerekir. Ve kullanılan avize ışığıyla uyumlu olması çok önemlidir. Duvar rengi krem ışık buz beyaz ise yanlış bir uygulama yapmış olursunuz. Duvar rengi krem veya fildişi ise renkler sıcak tonlar olmalıdır. Duvar boyası son dönemlerde oldukça tercih edilen ve popüler renkler oturma odası dekorasyonunda somon, şeftali, açık krem, fildişi, sıcak beyaz, kırık beyaz gibi birçok renk seçeneği mevcuttur. Mobilyalara ve ışığa perde renklerine bakarak oda rengi seçimi yapılmalıdır.

Daha Ferah Ve Huzurlu Alanlar Yaratın

Oturma odası insanın kendini huzurlu hissettiği ve bazen çocukları ya da aile bireyleriyle oyun oynadığı, sohbet ettiği alandır. Bu alanın çok dolu karmaşık olması sürekli eşyaları kaldırmak zorunda kalmanıza sebep olur. Bu durumları yaşamamak için daha huzurlu ve ferah geniş alanlar için az ve öz eşya tercih edilmesi doğru olacaktır. Çok obje kullanılması odayı modern değil karmaşık gösterir. Bir kaç obje veya ruh açıcı tablo kullanarak oturma odanızı şık modern hale getirebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Duvar Dekorasyonu Trendleri 2019 başlıklı makalemizde 2019 Duvar Dekorasyonu Trendleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla