Anasayfa / Bebek Odası / Küçük Alanlara Bebek Odası Dekorasyonu

Küçük Alanlara Bebek Odası Dekorasyonu

Aileye yeni bir bebeğin katılacak olması her anne babayı heyecanlandırır. Daha doğmadan onun için hazırlık yapmaya başlarız. En birincil hazırlık da bebeğin odasını hazırlamaktır. Evin boş odasını bebek odası yapmak, gerekli eşyaları alıp yerleştirmek tam olarak bir tatlı telaş sebebidir. Gelecek olan bebeğin kendisi küçük ama eşyaları oldukça büyüktür.

Genelde evin en küçük odası bebek odası olarak ayrılır fakat bebek odası bir yatak odasından daha fazla yer kaplıyor. Yine de küçük odalara özel bebek odaları tasarlayabilirsiniz. Önemli olan doğru eşyaları seçmek ve doğru renkleri kullanmaktır.

Bebek Odası İçin Doğru Eşyayı Seçin

Bebek odaları genelde takım halinde satılıyor. Büyüyen beşik, gardırop, komodin ve çalışma masası şeklinde olan bebek odaları ciddi manada fazla yer kaplıyor. Fakat siz bebeğinize bebek odası alırken çalışma masası almayarak yerden tasarruf edebilirsiniz. Çünkü bebeğiniz belli bir yaşa gelene kadar çalışma masasına ihtiyaç duymayacak.

Eşyaları doğru yere konumlandırmak da oldukça önemlidir. Örneğin beşiği uzun duvarın birine, gardırobu da beşiğin karşısına ve komodini yatakla gardırop arasına koyarsanız odadan verim alabilirsiniz. Eğer odada gardırop koyacak bir yer yoksa duvarlara askılar yaparak hem değişik bir tasarım yapabilir hem de odayı değerlendirebilirsiniz.  Özellikle oda dikdörtgen şeklinde değilse kare şeklinde ise biraz daha şanslısınız demektir.

Renk Tercihini İyi Yapın

Bebek odasında eşya seçimi yaparken odanız darsa mobilya seçiminde açık renk tonlarını kullanmalısınız. Örneğin mavi yerine beyaz üzerine mavi aksesuarları olan mobilyaları tercih edebilirsiniz. Aynı şekilde pembe mobilya yerine daha açık renk tonlarını tercih edebilirsiniz. Beyaz renk her zaman odayı daha geniş gösterir.

Halıyla odaya renk katabilirsiniz. Mobilya beyaz olacağı için halı, avize ve uyku seti ile değişik kombinler yapabilirsiniz. Bebeğinizin cinsiyeti kızsa halıyı pembe, bebeğin cinsiyeti erkekse halıyı mavi alarak odaya renk katabilirsiniz. Aynı şekilde perdeleri de açık renk alıp üzerinde ince desenleri bulunan perde modellerini tercih edebilirsiniz.

Bu yazımızada göz atınız:  Erkek Bebek Odaları İçin Dekorasyon Önerileri

Duvarları İyi Değerlendirin

Duvarlara raflar asarak bebeğinizin oyuncaklarını bu raflara dizebilirsiniz. Böylece hem şık bir tasarım oluşturup hem de yerden tasarruf edebilirsiniz. Dar odayı daha ferah göstermek için odanın duvarlarına dekoratif aynalar takabilirsiniz. Aynalar odaları her zaman daha büyük gösterir. Özellikle beşiğin olduğu duvarı çok iyi değerlendirebilirsiniz.

Duvarların rengi de odayı ferah göstermek için etkilidir. Bebeğinizin odasını dekor ederken cinsiyeti kızsa tozpembe, pudra pembesi ve fıstık yeşili yapabilirsiniz. Bebeğinizin cinsiyeti erkekse turkuaz mavi ya da bebek mavisi rengi duvarlara uygulayabilirsiniz. Bej rengi de bebek odasına yakışacak renkler arasındadır.

Cici Bici Duvar Kâğıtları

Bebeğinizin odasına uygulayacağınız cici bici duvar kâğıtları gerçekten çok hoş duruyor. Ayıcık figürlü, çiçek böcek figürlü ya da çizgi film karakterli duvar kâğıtlarından alıp bebeğinizin odasına yapıştırabilirsiniz. Tabii duvar kâğıdı seçimi yaparken de yine açık renk tonlarını kullanmanızda fayda var.

Duvar kâğıdı yerine bebeğinizin oda duvarlarına baskı boyası da yaptırabilirsiniz. Özellikle bebek mavisi, açık pembe ve altın rengi duvar baskıları bebek odalarında çok hoş duruyor. Baskı rengi açık olacağı için hem boğucu olmaz hem de odaya ayrı bir ferahlık getirir.

Tavan Süsleri Önemli

Bebek odasında mobilyaları, aksesuarları ayarladınız ve sıra geldi avizeye. Avize seçiminde bebek odası için tasarlanmış avizeleri tercih edebilirsiniz. Hayvan figürlü, karikatür desenli ya da lisanslı avizeler bebek odalarının tavanında çok hoş bir görüntü oluşturur. Avize dışında tavana yapıştırılan özel aydınlatma dekoratif ürünlerini de kullanabilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan 2019 Dekoratif Sevimli Bebek Odası Halı Modelleri başlıklı makalemizde 2019 Dekoratif Sevimli Bebek Odası Halı Modelleri ve bebek odası halı modelleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla