Anasayfa / Mutfak / Klasik Mutfak Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Klasik Mutfak Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Bir yandan lezzetli yemekler hazırladığımız ya da tükettiğimiz mutfaklarımız, bir yandan da keyifli bir zaman dilimi geçirdiğimiz alanlardan birisidir. Farklı birçok mutfak dekorasyonu önerisi varken, klasik mutfak dekorasyonu nasıl olmalı? Sorusuna cevaplar aradık.

Evimizde sıklıkla kullandığımız alanlardan birisi olan mutfaklarda, dekorasyonun görsel bir zenginlik sunması kadar zevklerinize hitap etmesi ve işlevsel olması da ayrı bir önem taşımaktadır. Geçmişle anı bütünleştiren, yer yer nostaljik bir esinti bırakacak klasik mutfak dekorasyonları, mutfağına yeni bir görüntü kazandırmak isteyenlerin değerlendirmesi gereken tercihler arasında yer alıyor.

Mutfağın ağır ambiyansından sizi kurtarmaya yarayacak klasik mutfak tasarımları, yemek yaparken size ilham, yerken ise psikolojik etkisiyle iştah açıcı olmalıdır. İyi bir mutfak görünümü için kullanacağınız temel öğeler, bu görünümün hoşluğunu tamamlayacak ana etkenlerdir. Aşağıda bahsedeceğimiz öğeleri dikkatli bir şekilde seçmeniz, emin olun ki mutfağınıza sizin bile tahmin edemeyeceğiniz yeni bir çehre kazandıracaktır.

Klasik mutfak dekorasyonu fikirleri

Klasik Mutfak Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Işıklandırmalar

Klasik mutfak dekorasyonu için en önemli detaylardan birisi, ortama uygun dekoratif ürünlerle mutfağın ışıklandırılmasını sağlamaktır. Burada, elbette ki ürünün yaydığı ışık gücünden değil, dekoratif görüntüsünden bahsediyoruz.

Işıklandırma ürünlerinin başında gelen lambaların dekorasyonunuzla uyumlu olması, farklı bir ortamda basit duran bir avizenin dahi uygun bir mutfak ortamında büyük bir tamamlayıcı olmasına neden olacaktır. Klasik mutfak dekorasyonu için tercihiniz, açık gri, bej, kahverengi ve beyaz renklerinin halim olduğu avizeler olmalıdır. Görünüm açısından ortama uygun ve nostaljik bir görüntüyle bütünleşen mutfaklar için avize modelleri, dekorasyonunuzun en önemli objeleri arasında yer almalıdır.

Klasik mutfak dekorasyon fikirleri

Mutfak Dolabı Aksesuarları

Mutfak dolabının yansıttığı görüntü, aslında sizin tarzınız olacaktır. Dolabın kendisinin klasik bir dekoratif görüntü sunmasının yanında, çekmece kulpları, dolaba entegre askılıklar ya da benzeri aksesuarın basit detaylar olsa da ortaya çıkaracağını görüntü de ayrı bir önem taşımaktadır. Bu detaylar için altın rengi, bakır rengi, roze metal ve benzeri renklerin tercih edilmesi, klasik bir mutfak dekoru için önemli detaylardır.

Duvarlar

En önemli detaylardan birisi olan duvarlarınızda seramik tarzı kaplamalar yerine, kesinlikle yaldızlı, eskitilmiş tarz tasarımlar kullanmanızı öneririz. Ayrıca buralarda kullanacağınız tablolarının sunacağı katkı da, kesinlikle unutulmamalıdır. Nostaljik bir görüntü kazandırmak istediğiniz mutfağınızın duvarlarında çok trend olan modern uygulamalar yerine, yine trend olan ancak eskitilmiş diye tabir edilen objelerin seçimi duvarlarınızın, mutfağınızın yeni çehresine uyumu açısından çok önemlidir. Duvarlarda daha pratik olması için kullanacağınız duvar kağıtlarının da, buna uygun olmasını sağlayabilirsiniz.

Bu yazımızada göz atınız:  2019 Yeni Trend Dekoratif Mutfak Avize Modelleri

Batarya Seçimi

Modern ve daha nitelikli bataryalar yerine, daha nostaljik görünümlü bataryaları tercih etmenizde, yine sizi amacınıza ulaştıracak detaylar arasında yer almaktadır. Batarya seçiminde de Osmanlı dönemi Sebillerine benzer bataryalar ve musluklar tercih etmeniz ve renklerinin de yukarıda bahsettiğimiz gibi ortama uygun olması, çok nadir görülecek bir uygulama olacaktır.

Dikkat Çekici Aksesuarlar

Şayet klasik mutfak dekorasyonu için yeni bir tarz yaratmak istiyorsanız, dekorasyona zenginlik katacak aksesuar çeşitlerinden yararlanabilirsiniz. Eski dönemlerde kullanılan metal ya da örgü mutfak sepetleri, ekmek saklama kapları ve daha fazlasıyla, dekorasyonunuzu zenginleştirmeniz mümkündür.

Zemin Rengi

Mutfağın zemin renginin tek renk olması, karmakarışık bir ortama dönüşmekten sizi kurtaracaktır. Ancak renkli bir ortam istiyorsanız, oluşturmak istediğiniz mutfağın havasına uygun olacak çini işlemeli birçok yer kaplaması bulunuyor. Mutfağınızdaki diğer detayları dikkate alarak seçeceğiniz çini desenli yer kaplamaları, doğru bir seçim yapılması halinde klasik mutfak dekorasyonu fikirleri arasında fazlasıyla ideal bir seçenek olacaktır.

Zemin rengi konusunda yanlış seçim yapmanız halinde, ya o seçime uzun bir süre katlanmak zorunda ya da yeni bir düzenleme yapmak isteyerek yeni bir maddi yükün altına gireceğiniz unutulmamalıdır.

Yerinde Dokunuşlar Yaparak Ortamı Zenginleştirin

Basit ama yerinde dokunuşlar, mutfağınıza ayrı bir hava katmak için fazlasıyla yeterli olabilecek şeylerdir. Dekorasyon çalışmanızda mutlaka turuncu, fuşya, mor, kırmızının ve mavinin açık tonları gibi renkler tercih etmenizi tavsiye ederiz. Bu renkler neredeyse her ortama ayrı bir güzellik katacak nitelikte olmalarının yanında, klasik mutfak dekorasyonu çalışmalarınızı, daha fazla öne çıkaracaktır.

Yukarıda duvar kağıtlarından bahsetmiş olsak da, mutfağınızın bazı kısımlarının özellikle Doğu Asya tarzını yansıtması çok hoş bir görüntü ortaya çıkaracaktır. Ancak mutfağın önemli kısmının seramik kaplama yapılması, can sıkıcı ve boğucu bir görüntüye neden olacaktır. Bu sebeple sadece tezgah üstünü ve yanında birazda olsa dekoratif seramik malzemelerinin kullanılması, yerinde bir karar olacaktır.

Böyle bir çalışma yapmak istiyorsanız, kesinlikle modern parlak aksesuarlardan uzak durmanız gerekecektir.

Mutfak Dolapları ve Mobilyaları

En önemli özelliği sona bırakarak, mutfak dolapları ve mobilyalarının da, modern tarzda imal edilmiş ürünler olmaması gerekir.

Özellikle günümüz yapılarında kullanılan basit kalitedeki ürünler, dekorasyon adına bunca emeğin sonucunda yine istenilen görüntünün elde edilmemesine neden olacaktır. Daha oturaklı ve ahşap renklerinin hakim olduğu mutfak mobilyaları tercih etmeli, mobilyalardaki oyma ve benzeri detaylar kesinlikle unutulmamalıdır.

Bir önceki yazımız olan 2019 Yazlık Ev Mutfak Modelleri başlıklı makalemizde 2019 Yazlık Ev Mutfak Modelleri, yazlık mutfak modelleri ve yeni yazlık mutfak tasarımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla