Anasayfa / Kendin Yap / Kendin Yap Ahşap Dekor Fikirleri

Kendin Yap Ahşap Dekor Fikirleri

Bir yandan eğlenirken, bir yandan da kendinizin yapması nedeniyle daha büyük zevk alacağınız ve vereceğiniz emek neticesinde daha değerli olacak kendin yap ahşap dekor fikirleri ile karşınızdayız. Kısa sürede birbirinden basit ancak çok görkemli dekorlar elde edebilir, evinizin farklı alanlarını kendi emeklerinizle yapabileceğiniz bu dekor fikirleri ile süsleyebilirsiniz.

Böyle dekorların, kendi emeğinizle bir şeyler ortaya çıkarmanız ve gururla kullanmaya değer bulmanızın, kendinizi oldukça iyi hissettireceği gerçeği de bu tip dekorların en güzel faydalarından birisidir.

Kendinizin Yapabileceği Dekor Fikirleri

Kendin Yap Servis Tahtası

Bir nevi servis tepsisi de diyebileceğimiz bu ürünü yapmak, oldukça basittir. Kullanılan malzemelerin fiyatlarının da uygun olması, maliyet kısmını da göz önünde bulunduranlar için tatmin edici düzeydedir.

Yapı ya da ahşap malzemeleri satan herhangi bir yerden iki tane çekmece kulpu, bir tane görselde gözüken boyutlarda ya da servis tahtasının olmasını istediğiniz boyutlarda ahşap temin edin. Sonrasında ahşap boyası ve çekmece kulplarını tutturmak için 4 adet ufak vida, kendin yap dekoratif servis tahtası için gerekli olan malzemelerimizdir.

Öncelikle ahşap plakayı istediğiniz renk ve desenlere göre boyadıktan sonra, kulplarını simetrik bir şekilde ve taşıma esnasında sallanmanın az olması için kesinlikle iyi bir dengede montaj etmeniz, yeterli olacaktır. İşte bu kadar basit! İşlemi yaparken renkleri birbirinden ayırmak için ihtiyacınız olan koli bandına da, malzemeler arasında yer vermeyi unutmayın. Basit birkaç işlem sonrasında, tamamen kendinize özgü ve sıra dışı bir servis tahtası elde etmeniz mümkündür.

Kendin yap ahşap dekor fikirleri

Dekoratif Ahşap Raf

Yine oldukça basit yöntemlerle yapabileceğiniz dekoratif kendin yap fikirleri arasındaki ahşap raf, duvarlarınıza ayrı bir şıklık katacak kadar güzel öneriler arasında yer alıyor.

Boyayarak ya da sadece vernikle parlatarak elde edebileceğiniz dekoratif raf, duvarlarınızda küçük çiçekler veya farklı nesneleler koyabilmek için uygulayabileceğiniz ideal seçeneklerden birisidir. Bunun için belirlediğiniz ölçülerde hazır boyalı bir tahta alabilir ya da kendiniz boyayarak iki tarafından dengeyi bozmayacak delikler açarak, ip ya da ince dekoratif zincirler kullanarak, duvarlarınıza ayrı bir hava katacak raflar yapabilirsiniz.

Kendin yap Ahşap dekor önerileri

Kuru Dalları Otantik bir Dekora Dönüştürün

Yolda yürürken bile karşınıza çıkacak basit bir dal parçasını, evinizin herhangi bir yerinde kullanabileceğiniz otantik görüntüye sahip bir dekoratif bir objeye dönüştürebileceğinizi biliyor muydunuz? Temin ettiğiniz farklı boyutlardaki kuru dal parçalarını sprey boyayla boyayarak, ortaya farklı ve oldukça güzel görünümlü bir dekoratif obje çıkarabilirsiniz. Özellikle farklı kendin yap fikirleriyle harmanladığınızda, çok daha ilginç görüntüler elde etmeniz mümkündür.

Bu yazımızada göz atınız:  Evde Yapabileceğiniz Mis Kokulu Dekoratif Sabunlar

Dekoratif Ahşap sehpa yapımı

Kendin yap ahşap dekor fikirleri arasında farklı ve güzel bir görünüme sahip olan bu ahşap sehpayı, emek harcayarak kendi ellerinizle rahatlıkla yapabilirsiniz. Gerçekten biraz gayret edildiğinde kendi emeğinizle, böylesine profesyonel bir görüntü sunacak bir sehpa elde etmeniz mümkündür.

Kullanılmayan tahta parçalarını bu şekilde değerlendirerek yapacağınız sehpayı, her ortamda gururla kullanabilirsiniz. Ahşap çıtaları gerek boyayarak ve gerekse vernikleyip ahşap yapıştırıcılar ile yapıştırarak, bu görüntüyü elde etmeniz mümkündür. Birazcık simetrik düşünmek ve hareket etmek, bu sonuca rahatlıkla ulaşmanızı sağlayacaktır.

Elekli Farklı Duvar Rafları

Bu tip rafları yapmak için, biraz daha yetenek gerektiği şüphesiz. Özellikle kesip biçme konusunda el becerilerinizin yüksek olması halinde, biraz ahşap tutkalı bu işi fazlasıyla görecektir. Rafın arka kısmına ise inşaatlar da kullanılan kum eleklerinden ekleme yapmanız, bu görüntüyü almanızı ve rafı dengede tutmanızı sağlayacaktır. Şayet çapraz kesimleri uygun bir şekilde yapamayacaksanız, bir marangozdan kesin konusunda yardım alabilirsiniz.

Odun Parçalarından Sehpa

Böyle bir sehpa yapmak dikkat etmeniz gereken tek şey, kullanılan odunların aynı boyutlara sahip olmasıdır. Aynı boyutlarda keseceğiniz farklı kalınlığa sahip odun parçalarını önce tutkalla birleştirdikten sonra, kuruması için yukarı ve aşağısından telle sıkıca bağlayıp kurumasını bekleyin. Kuruduktan sonra, telleri yeniden sökebilirsiniz. Tercihinize göre tutkalın yanı sıra parlak bir metal kemerle, orta kısmı hem sabitlemek hem de farklı bir görüntü kazanmak için kullanabilirsiniz.

Dal Duvar Askıları

Kendin yap ahşap dekorasyon fikirleri arasında duvarlarınıza ayrı bir şıklık katacak basit bir öneri ise, geyik boynuzunu andıran dal duvar askıları yapmaktır. Bulacağınız dalın görseldekine benzer özellikte olması hem daha dekoratif bir görüntü kazanmak ve hem de sağlamlık açısından önemlidir. Özellikle kalın dal bitimlerinin birleşti noktaya sahip dal parçalarını boyayarak, dekoratif bir askı elde edebilirsiniz.

Askı Sehpa

Yeterli kalınlıkta kesilmiş bir kuru ağaç gövdesini vernikle parlatarak 3 farklı bölgeden dengeyi koruyacak şekilde iple tavana asarak, askı sehpa elde edebilirsiniz. İster yatak başına, isterseniz oturma gruplarının yanında tavana asarak konumlandırabileceğiniz bu fikir, dekoratif bir görüntünün yanında fonksiyonel bir kullanımda sunmaktadır.

Fotoğraf Çerçevesi ve Aynalar

Küçük ağaç dallarını ya da kabuklarını yapıştırıp boyayarak, görselde ki gibi fotoğraf çerçeveleri ya da yüz aynaları elde edebilirsiniz. Oldukça sıra dışı bu ürün, sıra dışı görüntüsüyle misafirlerinizin dikkatinden kaçmayacaktır.

 

 

Bir önceki yazımız olan 2019 Yaratıcı Dekoratif Kendin Yap Raf Fikirleri başlıklı makalemizde 2019 Yaratıcı Dekoratif Kendin Yap Raf Fikirleri ve kendin yap raf fikirleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla