Anasayfa / Dekorasyon / Karanlık Odayı Aydınlatmak İçin Dekorasyon Önerileri

Karanlık Odayı Aydınlatmak İçin Dekorasyon Önerileri

Pencereye gibi detayların yanı sıra farklı nedenlerle bazı alanlar, çok karanlık ya da aydınlık olabilir. Özellikle geniş bir pencerenin olmaması gibi durumlarda uygulanabilecek karanlık odayı aydınlatmak için dekorasyon önerileri, karanlık alanların daha aydınlık olması için yapılabilecek faydalı öneriler arasında yer almaktadır.

Karanlık Odayı Aydınlatmak İçin Dekorasyon Önerileri

Canlı Ve Renkli Halılar Kullanın

Çok koyu olmamak şartıyla renkli ve canlı halı kullanarak, karanlık ortamların biraz daha aydınlatılmasına tatlı sunabilirsiniz. Özellikle ana renklerin açık tonlarını tercih etmek, bu konuda size yardımcı olacak detaylardan birisidir. Kırmızı ve koyu yeşil gibi çok kapalı renkleri tercih etmek, canlı halı seçimi için kastettiğimiz şeyler değildir.

Karanlık odayı aydınlatmak için dekorasyon önerileri

Daha Çok Ayna Kullanın

Karanlık odayı aydınlatmak için dekorasyon önerileri arasında kesinlikle yer vermeniz gereken objelerden birisi de, aynalardır. Odanın ışığını fazlaca artırmak istiyorsanız, özellikle ışığının geldiği yönlerin karşısına aynalar koymak hem dekoratif anlamda odayı süsleyeceği gibi, hem de ışığın önemli ölçüde artmasına yardımcı olacaktır.

Büyük aynaları kullanmak yerine bu alanları parça küçük aynalarla tatlı bir dekoratif görüntüye kavuşturabilir, odanın ışık kalitesinin daha fazla atmasına imkan verebilirsiniz. Küçük aynaların aralarında boşluk kalması, aşırı gün ışığı vurumlarında göz alımı gibi olumsuzlukları da engelleyecektir. Farklı birçok deseni, bu aynalarla kendiniz oluşturabilirsiniz.

Koyu Renkli Perdeleri Kullanmayın

Karanlık odayı aydınlatmak için dekorasyon önerileri arasında bulunan en önemli detaylardan birisi, hiç şüphesiz diye perdelerdir. Genellikle evin içinin gözükmesi gibi hassasiyetler gözeterek çok kalın ve koyu renkte aldığımız perdeler, açık olsalar dahi kullanıldıkları alanlarda karanlık bir ortam meydana getirirler. Perdelerin ortamın havasına sunduğu katkı nedeniyle de, yoğun koyu renkli ürünler tercih ediliyor olsa da, şayet odanızın aydınlatmak amacı taşıyorsanız bundan biraz daha uzak durmanız faydalı olacaktır.

Tül perdelerde tercihinizi kalın perdelerden yana yapmışsanız, daha yoğun desenleri ama ince ve beyaz renkli perdeler kullanarak perdelerden kaynaklı bu sorunu daha rahat bir şekilde aşabilirsiniz.

Tercihiniz Mat Zeminlerden Yana Olsun

Genellikle daha parlak zeminlerin aydınlık bir ortam oluşturmak için faydalı olduğu düşünülse de, açık renk tonlarının hakim olduğu mat zeminler, odanızın daha aydınlık hale gelmesini sağlayacaktır. Parlak zeminler ışık yansıması nedeniyle gün ışığının yeterli ölçüde eşit bir şekilde dağılmasını önlemektedir. Bu nedenle her ne kadar parlak zeminlerin daha aydınlatıcı etkiye sahip olduğu düşünülse de, mat zeminler ışığın aşağı yukarı aynı orantılarda dağılmasını sağlayarak, bu konuda daha etkili olmaktadır.

Metal Renkli Objeler Kullanın

Karanlık odayı aydınlatmak için kullanabileceğiniz dekorasyon önerileri arasında, metal renk ağırlıklı dekoratif ürünleri tercih edebilirsiniz. Hem ışık yansıması açısından, hem de ferahlatıcı bir görüntü yakalamak için bu tercih karanlık odalar için ideal tercihler arasında yer almaktadır. Özellikle metal renklerin cazibesi, dekorasyon çalışması yapacağınız alana ayrı bir hava katacaktır.

Bu yazımızada göz atınız:  Fon Perde Nasıl Yıkanır?

Pencereleri Temiz Tutun

Doğrudan dekorasyon ile alakalı bir durum olmasa da, konu karanlık odalarının aydınlatılması olması nedeniyle, pencere temizliği bu konuda yer vereceğimiz uyarılar arasında yer almaktadır. Sadece ışık geçirgenliği açısından değil, psikolojik olarak ortamın aydınlık giriş havaya bürünmesi içinde pencere temizliği karanlık odalar için önemlidir.

Işıklandırmanın Doğru Yapılması

Karanlık odayı iyi bir performansla aydınlık hale getirmenin elbette ki en kesin çözümü ışıklandırmadır. Ancak gündüz saatlerinde boş yere elektrik sarfiyatı yapmamak için, özellikle öğleden sonra ya da odanın karanlık olduğu zaman dilimleri içerisinde çok az sarfiyatla ortamın aydınlanmasına imkan verecek basit ışıklandırma sistemleri kullanabilirsiniz. Işıklandırma detayı denildiğinde, akla kesinlikle avize ya da benzeri çok fazla enerji sarfiyatı yapacak ürünler gelmemelidir. Basit ama güçlü ışık kaynağı olan ürünler, tercih edilmeli, enerji sarfiyatı göz önüne alınmalıdır.

Duvar Rengini İyi Seçin

Karanlık odayı aydınlatmak için dekorasyon önerileri arasında belki de hiçbir enerji sarfiyatını gerek kalmadan kullanılan en iyi yöntem, doğru duvar rengi seçimidir. Kesinlikle kırmızı ve koyu yeşil renklerin ve bu renklerin tonlarından uzak durulmalıdır. Bunun yerine sarı, pembe, krem ya da şampanya gibi renklerin açık tonlarını tercih edebilirsiniz.

Kitaplık Ve Dolapların Konumlandırılması

Kitaplık ve gardolabı ya da benzeri ürünlerin, cama paralel bir şekilde olmamasına dikkat edin. Hatta camın bulunduğu duvarının hemen bitişiğinde yakın bir konuma bu ürünlerin konulması da, ışığın dengeli bir şekilde odanın içerisine dağılmasını önleyecektir. Bu nedenle kitaplık ve benzeri ürünleri doğru yerlere koymak oldukça önemli bir seçimdir.

Mobilya Renkleri

Odanızda kullanmış olduğunuz mobilyaların renkleri de, odanın etkin bir şekilde aydınlatılması ya da karanlık hali gelmesine etki eden faktörlerden birisidir. Elbette ki koyu renkli mobilyalar, sizin zevkinize göre tercih edilebilir. Ancak mobilyaların tamamının çok koyu renklerde olması ve bu koyuluğunun ev tekstil ürünleri ile tamamlanıyor olması, odanızın karanlık olmasındaki başlıca sebepler arasında yer almaktadır.

Bir önceki yazımız olan Eşyalı Kiralık Daireler İçin Dekorasyon Önerileri başlıklı makalemizde Eşyalı Kiralık Daireler İçin Dekorasyon Önerileri ve kiralık daire dekorasyonu hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

x

Kaçırmayın!

2020 Küçük Oda Tasarımları

Evinizi doğru tek şeklinde dekore etmek düşündüğünüzden henüz ehemmiyetli olabilir. Çünkü genel ...