Anasayfa / Genel / Hangi Boya Nerede Kullanılır? Boya Çeşitleri

Hangi Boya Nerede Kullanılır? Boya Çeşitleri

Kullanıldığı alanlara ayrı bir güzellik katan boyalar için renk seçimi yapmak kadar, doğru uygulamada önemli etkenlerden birisidir. Hangi boya nerede kullanılır? Boya çeşitleri nelerdir? Gibi sorulara cevap verdiğimiz bu yazımızda, boyaların kullanım alanları ve çeşitleri hakkında bilgi sahibi olarak, uygulamalarınızda çok daha fazla verim alabilirsiniz.

Kullanılan boyanın çeşidi ne olursa olsun, gerek dekorasyon ve gerekse tüm iyileştirme çalışmalarına kattığı görsellik, şüphesiz ki doğru seçim yapılması halinde tartışılmaz bir gerçektedir. Uygulama alanlarına verdiği güzel görüntünün yanında, duvarların dış faktörlere karşı korunmasının en temel etkenlerinden birisi de, yine boyalardır. Bu nedenle doğru boya doğru yerde kullanılmalı, uygulama esnasında da gerekli hassasiyet gösterilmelidir. Koruyucu özelliğinin yanı sıra iyi bir renk uyumu yakalamak için, mobilya ve beyaz eşyalarınız gibi, ev tekstil ürünleri de hesaba katılarak renk seçimi yapmak gerekir.

Her yılı yeni trendler çıkarken, boyaların popülaritesi bugüne kadar hiç tükenmemiş, kıyamete kadarda tükeneceğe benzemiyor. Güzelleştirmek bir yana kötü görüntüleri de gizliyor olması, boyama işlerini daha önemli kılmaktadır.

Boya Çeşitleri Nelerdir?

Hangi Boya Nerede Kullanılır? Boya Çeşitleri Nelerdir?

Boya çeşitleri sınıflandırılırken, farklı özelliklere göre tasnif edilmektedir. Parlaklığına göre farklı sınıflara ayrılan boyalar, boya incelticisine göre de ayrı bir sınıfa ayrılmaktadır. Bunun yanında iç ve dış cephe boyası gibi, kullanım alanına göre de sınıflandırmak mümkündür. Birçok sınıflandırması bulunan boya çeşitleri hakkındaki tüm detaylar ve kullanım alanları, kısaca aşağıda verilmiştir.

Boya Çeşitleri Nelerdir?

Boya İncelticisine Göre Boya Çeşitleri

Sentetik bazlı boyalar

Su bazlı boyalar

Parlaklığına Göre Boya Çeşitleri

Yarı parlak boyalar

Parlak boyalar

Mat boyalar

Saten boyalar (yarı mat)

İpeksi mat boyalar

İç Cephe Boyaları

Saten boya

Akrilik boya

Yağlı boya

Astar

Dış Cephe Boyaları

Silikonlu boya

Grenli boya

Elastik boya

Akrilik boya

Ahşap Yüzeyler İçin Boya Türleri

Vernikler

Hobi boyaları

Yağlı boyalar

Akrilik boyalar

Metal Yüzeyler İçin Boya Türleri

Selülozik boyalar

Yağlı boyalar

Akrilik boyalar

Diye, boya türleri sınıflandırılmaktadır. Bu boyaların bazıları hakkında kısa açıklamalar yapacak olursak, aşağıdakileri söyleyebiliriz.

Sentetik Ve Su Bazlı Boyalar

Sentetik boyalar, içerisine tiner gibi sentetik maddelerin konularak incetildiği boya tipleridir. Su bazlı boyalarda yine adından anlaşılacağı gibi, içerisine su eklenerek incetilme işleminin yapıldığı boya tipleridir.

Parlaklıklarına Göre Boya Türleri

Okuduğunda da anlaşılacağı üzere, boyaların verdiği görüntü parlaklığına göre tasnif edilmiş çeşitleridir. Bunlarında açıklaması, kısaca yaparak sizlere tanıtalım.

Mat boyalar: Kullanıldıkları alanlar üzerinde herhangi bir yansıma oluşturmamaları, mat boyaların en belirgin özelliklerinden birisidir. Genellikle, uygulama alanındaki derin kusurların gizlenmesinde kullanılır.

İpeksi mat boyalar: Yarı mat ve mat boyanın kombinasyonu şeklinde düşünebileceğimiz bu boyalar, sık kullanılan alanlarda daha fazla kullanımı tercih edilmektedir. Kolay temizlenebilir bir yapıda olması, ipeksi mat boyaların özellikleri arasındadır.

Bu yazımızada göz atınız:  Dekoratif Strafor Köpük Duvar Panelleri 2018

Yarı mat boyalar: Daha fazla yansıma niteliğine sahip yarı mat boyalar, kolaylıkla temizlenebilir özelliğe sahip olup, saten boya diye de adlandırılmaktadırlar.

Parlak boyalar: Parlaklık dereceleri yüksek olduğu için, uygulandıkları alanlarda kusurları daha fazla belli edebilirler. Bu nedenle, daha pürüzsüz yüzeylerde tercih edilmeleri ideal olacaktır.

Yarı parlak boyalar: Parlak boyalara göre yansıtma oranları daha az olan boya tipleridir.

İç Cephe Boyalarının Özellikleri

Astar boya: Ana boya uygulaması yapılmadan önce uygulanan ve ana boyanın uygulandığı alana daha sağlam tutunmasına yardımcı olan boya tipleridir.

Saten boyalar: pürüzsüz duvarlarda tercih edilen saten boyalar, yarı mat oldukları için daha dayanıklıdırlar. Silinerek temizlenmesi, çok kolaydır.

Yağlı boyalar: Genellikle metal alanlara uygulanan yağlı boyalar, ağır kokusu nedeniyle ev ve ofis gibi alanlarda çok nadir kullanılmaktadır.

Akrilik boyalar: Plastik boya olarak da tanımlanan bu boya, kokusu daha az olup hızlı kurumasıyla bilinmektedir.

Dış Cephe Boyaları

Dış cepheleri olumsuz etkenlerden korumak ve dekoratif görüntü kazandırmak için kullanılan, boya türleri olarak bilinen dış cephe boyalarının özellikleri şunlardır.

Silikonlu boyalar: Su geçirme konusunda en dayanıklı boyalar arasında olması nedeniyle, kabarma gibi durumların olmadığı bir boya türüdür.

Elastik boyalar: Yeni yapılan binalarda, binanın oturmasına bağlı sebeplerle sıklıkla yaşanan çatlama sorununun telafisi için kullanılmaktadır.

Grenli boyalar: Dış cephelere, kabartmalı bir görüntü vermek amacıyla kullanılır.

Ahşap Boyaların Özellikleri

Yağlı oya: Ahşapların su geçirmez özelliğinin artırılması ve daha parlak bir görüntü için kullanılır. Ancak kokusu ağır olduğu için, yaşam alanlarında fazla tercih edilmemektedir.

Akrilik boyalar: Yine ahşap yüzeylere parlaklık kazandırma ve özellikle ahşap kemirici hayvanları önlemek için kullanılır.

Vernikler: Ahşapların parlak bir görüntüye sahip olması ve koruyucu özellikleri sebebiyle, tek başına ya da diğer boyaların üzerinde kullanılır. Günümüzde genellikle, koruyucu özelliği nedeniyle kullanılmaktadır.

Hobi Boyaları: Genellikle ahşap boyamacılığı gibi hobi işlerinde kullanılmakla birlikte, her ortamdaki ahşapların korunması içinde kullanılmaktadır.

Metal Yüzeyler İçin Boya Çeşitleri

Selülozik Boyalar: Sanayi tipi boyalar olup, boya tabancasıyla kullanılır. Yoğun kokusu olduğu için, dış mekanların boyanmasında tercih edilir.

Yağlı boyalar: Yine kokusu nedeniyle iç mekânlarda tercih edilmese de, dış mekânlarda metal yüzeylerde en sık kullanılan boya çeşididir.

Akrilik boyalar: Hafif kokusu ve hızlı koruması nedeniyle, iç mekânlarda bulunan metallerin boyanmasında tercih edilir.

Bir önceki yazımız olan Banyo Ve Mutfak Fayans Boyama Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde fayans boyama ve fayans boyama nasıl yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla