Anasayfa / Genç Odası / Genç Odası Dekorasyonu İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Genç Odası Dekorasyonu İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çocuğunuza özel yaşam alanı olan genç odası, tasarım ve dekorasyon açısından ona hitap eden bir tarzda olması gerektiği gibi, dersleri için çalışma alanı olduğu da hesaba katılarak dikkat edilmelidir. Genç odası dekorasyonu için dikkat edilmesi gerekenler başlıklı yazımızda, bunları dikkate alarak önerilerde bulunduk.

Onların kendilerini dinleyebildikleri, iç dünyalarına çekildikleri ve aynı zamanda derslerine çalıştıkları mekanlar olan genç odası dekorasyonu, görselliğin yanı sıra işlevsel özelliklerle donatılmalı, abartıdan uzak bir şekilde yapılarak dikkatlerinin dağılması engellenmelidir. Bunun için önemli tavsiyeler, aşağıda yer almaktadır.

Genç Odası Dekorasyonu İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Onun Fikrini Mutlaka Önemseyin

Herkes kendi yaşam alanının, zevklerine hitap etmesini ister. Günümüz gençlerinin, bu tür konularda daha hassas olduğu unutulmamalıdır. Sizde onun yaşam alanında onun fikirlerini önemseyerek bir dekorasyon yapmalı, üzerine kendi tavsiyelerinizi de katmalısınız. Onunla ortak bir istişare sonucunda yapacağınız bir genç odası dekorasyonu, onun daha fazla huzur bulacağı ve zevk alacağı bir ortam oluşturulması için oldukça önemli bir konudur. Bu nedenle mutlaka ortak istişare yapmalı, yapabileceklerinizi ona sunmalı ve onunda fikirleriyle katkı vermesini sağlamalısınız.

İşlevsel Bir Alan Oluşturun

Genç odası dekorasyonu için dikkat edilmesi gerekenler arasındaki en önemli noktalardan birisi de, işlevsel bir alan oluşturulmasıdır. Yani sadece görsellikten ziyade, daha kullanışlı bir alan oluşturmak bu çalışmalarda düşünülmesi gereken, önemli şeylerden birisidir. Günümüzdeki birçok yapının genç odasının küçük boyutlarda olduğunu düşündüğümüzde, işlevsellik aslında sadece bir zevk değil, aynı zamanda bir mecburiyet olmaktadır.

Çocuğunuzun bu odayı sadece yatmak için kullanmayacağını, aynı zamanda kendini dinlemek ve ders çalışmak gibi farklı aktiviteler için de kullanacağını düşünerek hareket etmeniz gerekmektedir. Aksi halde rahat bir ortamda yatıp dinlenirken, diğer aktiviteleri yapmaktan uzak kalabilecektir. Bu sebeple, dekorasyon çalışması yaparken mutlaka daha geniş ve ileri görüşe sahip olmak gerekir. Kitap okuması için rahat bir okuma köşesi oluşturabilir, buna imkân yoksa uzanarak ya da oturarak rahat bir şekilde kitap okuyabilmesi için konforlu bir koltukla bunu çözebilirsiniz.

Onun için odasında güzel bir çalışma masasıyla birlikte ders çalışma alanı oluşturmakta, odanın boyutuna göre unutulmaması gereken şeylerden birisidir.

Oda Büyüklüğüne Uygun Çalışmalar

Evinizin neresinde dekorasyon yaparsanız yapın, dekorasyon yapılan alanın boyutlarına dikkat etmeniz kaçınılmaz kurallardan birisidir. Aksi halde önceden almış olduğunuz ürünlerin bir kısmına yer bulurken, diğerlerini nasıl konumlandıracağınızı şaşırabilirsiniz. Şayet çocuk odası küçükse, çek yat tarzı mobilyalar daha işlevsel olabilmektedir. Hem kitaplık hem raf olabilen yani kitaplığa portatif olarak entegre edilen çalışma masaları da, alan konusunda elinizi kuvvetlendirecek ürünler arasında yer almaktadır. Veya kitaplıklı ranzalarda, yer anlamında çalışmalarınıza yer konusunda olumlu katkı sunabilecek ürünlerdir.

Bu yazımızada göz atınız:  Modern Ve Kullanışlı 2018 Berke Mobilya Genç Odaları

Verimli Bir Uyku İçin Çalışma Yapın

Özellikle yeterli alana sahip olan genç odaları için düşünebileceğiniz değişikliklerden birisi, verimli bir uyku için çalışma yapmaktır. Çocuğunuzun derslerinde iyi bir performans yakalaması, çalışmak kadar düzenli bir uykuya da bağlı şeylerden birisidir. O nedenle, çalışmalarınızda onun için rahat bir uyku ortamı oluşturmak kaçınılmazdır. Gerek rahat bir yatak, gerekse yatağın konumlandırılması gibi birçok etken, bu konuda dikkate alınması gereken noktalar arasındadır.

Genç Odası Dekorasyonu İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Renkli Alanlar Oluşturun

Koyu ve sıkıcı renkleri fazla kullanmanız, çocuğunuzun ruhunun daralmasına neden olacaktır. Bu sebeple, yer yer farklı renklere yer vermek önemli bir husustur. Ancak bunu yaparken, onun özellikle çalışma alanında dikkatini dağıtacak özellikte olmamasına da dikkat edilmesi gerekmektedir. İç açıcı dekoratif ürünleri tercih etmeniz, onun odasında bulunmasından zevk almasını sağlarken, bu odada yapacağı çalışmalar dikkate alınarak, dikkatini aşırı derecede dağıtacak objelerden özellikle çalışma alanlarında kaçınmak gerekir.

Mobilya seçimlerinizi de genç odasına uygun bir tercihten yana kullanmanız, odanın dekorasyonu anlamında bir bütünlük sağlaması için oldukça önemlidir. Renk uyumunun sağlanması ve diğer nesnelerle uyum yakalanması, genç odası dekorasyonu yaparken dikkat edilmesi gerekenler arasında yer almaktadır.

Çalışma Alanı Dekorasyonunu Ayrı Tasarlayın

Her alanın dekorasyon uygulaması, çevresindeki niteliklere bağlı olarak değişebilmektedir. Şayet özellikle büyük bir genç odası üzerinde çalışma yapacak ve oda içerisinde bir çalışma alanı oluşturacaksanız, bu alanın dekorasyonunu diğer alanlardan biraz daha farklı tutmanız sağlıklı olacaktır.

Çocuğunuzun derslerine ve sınavlarına çalışacağı bu alanı bir renk cümbüşü haline dönüştürmek, dikkat dağıtıcı olacağı gibi aynı zamanda da sıkıcı olacaktır. Bu sebeple bu alanı biraz daha sade tutmak ve gerçek bitkilere yer vererek iç açıcı bir ortam haline getirmek önemlidir.

Çalışma alanının dağınık bir görüntüden uzak bir şekilde, biraz daha sade bir yapıda olması önemlidir. Ayrıca bu alana koyacağınız çalışma masasının, onun ihtiyaçlarını karşılar nitelikte olması da önemli bir noktadır. Her şeyden önemlisi de, çok konforlu bir çalışma koltuğunun olmasıdır. Uzun süre oturduğunda rahat edebileceği, yorucu olmayan bir koltuk ve çalışma masası olması, daha verimli çalışmasını sağlayacaktır.

Genç Odası Dekorasyonu İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ferah ve Aydınlık Bir Oda

Son olarak, çalışma yapılacak odaya ne kadar ferah bir hava katılabilir ve aydınlatma açısından daha güzel fikirler uygulanabilirse, o kadar yararlı olacaktır. Bu nedenle pencere detaylarının yanında, aydınlatma detaylarının da sağlıklı bir aydınlatma olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan 2019 Tasarruflu Genç Odası Yenileme Fikirleri başlıklı makalemizde 2019 Tasarruflu Genç Odası Yenileme Fikirleri ve tasarruflu genç odası yenileme hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla