Anasayfa / Yatak Odası / Gardırop Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gardırop Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dekoratif bir görüntü sağlamak ve kıyafetler için nitelikli saklama alanları oluşturmak, genellikle fazla önemsenmeyen işlerden birisidir. Oysaki ortamın daha düzenli olması ve kıyafetlerin bir arada bulundurulması için gerekli olan mobilyalar arasındaki gardıroplar, yer kaplamanın yerine aksine düzenli bir alan oluşmasına yardımcı olmaktadır. Bu yazımızda sizlere, gardırop seçerken dikkat edilmesi gerekenler hakkında detaylı bilgiler paylaştık.

Gardırop Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dekor Rengine Uygun seçim

Yine dikkat edilmesi gereken başlıca şeylerden birisi, dekor ile renk uyumunun olmasıdır. Trendler renkler olması halinde farklı renkler tercih edebilir olsanız da, trendlerin zaman zaman değişebileceğini unutmadan hareket etmekte yarar var. Ancak yatak odanızda bulunan renklere ağırlık vermek, renk seçimi konusunda yapacağınız yanlışlardan birisi olabilir.

Yatak odanıza yeni bir çehre kazandırmak için oldukça önemli olan mobilya çeşitleri arasındaki gardıroplar, renk uyumu aranıyor olsa da aynı ya da yakın renklere sahip olmamalıdır. Veya dolabın ana kısımları ortama uyumlu iken, kapak renkleri daha farklı renklerle ortamı güzelleştirmelidir. Ya da bunun için tam tersi bir renk seçimi, yatak odası dekorasyonu göz önüne alınarak yapılmalıdır. Küçük odalar için tercihinizi aynalı ve açık renkli gardıroplardan yana kullanmak, küçük odanın daha genişmiş gibi görünmesine imkân verecektir.

Gardırop Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Odanın Büyüklüğüne Göre Seçim Yapmak

Çok beğendiğiniz ama odanızın büyüklüğüne göre seçim yapmadığınız gardıroplar, dekorasyon için size fazla alan tanımayacaktır. Bu nedenle odanın büyüklüğüne göre mobilya boyutunu dikkate almak, gardırop seçerken dikkat edilmesi gerekenler arasında önemli bir kıstastır.

Şayet yatak odası dekorasyonu düşünceniz varsa, mutlaka gardırop seçiminizi de bu çalışmayı düşünerek yapmalısınız. Ancak hemen belirtelim ki yatak odasında bir giyinme odası bulunuyor ve gardırobu orası için alacaksanız, o zaman dekorasyondan ziyade giyinme odası için kullanışlı bir dolap tercih etmeniz gerekecektir.

Açılıp Kapak mı? Sürgülü Kapak mı?

Bu sorunun cevabını, ihtiyacınıza göre vermeniz daha mantıklı olacaktır. Ancak dar alanlarda işlevsellik açısından, sürgülü kapaklı dolaplar daha kullanışlı olabilmektedir. Bu sayede dolabın önüne büyük bir alan bırakmak zorunda kalmaz, bu alanı yatak odasının farklı kısımlarında daha geniş bir şekilde değerlendirebilirsiniz. Yani dolabı konumlandıracağınız alan, bu sorunun cevabını verebilmek açısından en önemli etkenlerden birisidir. Ki günümüzde yatak odalarının küçülmeye başladığını düşünürsek, sizin kendi odanıza göre tercihiniz sürgülü kapılardan yana olabilir.

Gardırop Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İhtiyaçlarınızı Dikkate Alın

Gardıroplar sadece saklama dolabı olarak kullanılsa da, ihtiyaçlarınızı tam olarak karşılayacak nitelikte olmayabilir. Yani sadece giysilerinizi saklayacağınız bir mobilya tercih etmek yerine, ihtiyaçlarınıza yönelik daha kullanışlı dolaplar tercih etmenizde yarar olacaktır.

Bu yazımızada göz atınız:  En Güzel Yatak Odası Dekorasyon Modelleri 2017

Mesela ev tekstili ürünlerinizi ayrı, havlularınızı ayrı koyabileceğiniz bölümlerinin olması, çekmece sayısının fazla olması ya da askı boyunun yeterli oranda olması gibi özelliklere dikkat ederek bir seçim yapmak, en ideal seçimler arasında yer alacaktır. Ki gardırop aldıktan sonra, birde bunların için saklama alanı aramak zorunda kalmayasınız.

İstediğiniz Özelliklerde Gardırop Bulamazsınız Ne Yapılmalı?

Aslında tercihinizin hazır gardıroplardan olmak yerine sipariş usulü olması, daha işlevsel bir ürün almanıza yarayacaktır. Zira böyle bir durumda, kendi ihtiyaçlarınıza ve isteklerinize yönelik bir ürün sipariş ederek, tam manasıyla istediğiniz nitelikte gardırobu elde edebilirsiniz. Boyutu, rengi ve diğer özellikleriyle tam olarak isteğinize ve ihtiyacınıza yönelik gardırobu için en akılcı olanı, sipariş vermektir.

Gardırop Düzenlemesi İçin Öneriler

Gardırop düzenlemesi hem ihtiyacınız olduğunda kıyafetlerinizi ve diğer ev tekstili ürünlerini rahatlıkla bulabilmek, hem de daha düzenli bir görüntü sağlamak için yapılması gerekenler arasındadır. İyi bir düzen oluşturmak için, aşağıdaki ürünler işinize yarayabilecek ürünler arasında yer almaktadır.

 • Elbise kılıfları
 • Çekmece düzenleme kutuları
 • Vakumlu torbalar
 • Elbise, kravat ve şal askıları
 • 5 gözlü bez raflar
 • Karton ya da kumaş kutular
 • Ayakkabı kutusu

Gibi ürünler, gardırop düzenlemek ve kıyafetlerinizi daha düzenli bir şekilde ayrıştırmak için ihtiyaç duyabileceğiniz ürünler arasında yer almaktadır.

 • Öncelikle takımlarınızı askılara geçirerek, dolaba asın. Az ve özel günlerde kullandığınız kıyafetleri, elbise kılıfında saklayarak asmanız daha sağlıklı olacaktır.
 • Çorap veya iç çamaşırları gibi ufak giysileri, bölmeli çekmece düzenleme kutularında saklayarak, daha düzenli bir ortam elde edebilir ve aradığınızda daha rahat bulabilirsiniz.
 • Kravat ve şallar için özel üretilen askıları tercih etmeniz, düzen kalitesini artıracaktır.
 • Mevsimi dışında kalan yastık ve yorgan gibi yatak odası tekstili ürünleri saklamak için, vakumlu poşetlerden yararlanabilirsiniz.
 • Vakum poşetlerine konulan ürünleri, karton ya da plastik gardırop saklama kutularının içerisine koyarak muhafaza edebilirsiniz.
 • Elbise asmak için hazırlanan özel bölümde boş yer var ve diğer alanlarda yer sıkıntısı yaşıyorsanız, 5 gözlü bez raflardan yararlanarak diğer kıyafetlerinizi bu raflara koyabilir, askılı raflar sayesinde daha geniş alanlar açabilirsiniz.
 • Fazla giymediğiniz ayakkabılarınızı da gardıropta yer olması halinde burada ayakkabı kutularında saklamak, ayakkabılık ya da başka alanlarda yer açılmasına ve ayakaltında olmamasına yardımcı olacaktır.

  HyperFocal: 0

 

Bir önceki yazımız olan 2019’da Ruhunuza İlham Verecek Yatak Odası Fikirleri başlıklı makalemizde yatak odası dekorasyon fikirleri ve yatak odası fikirleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla