Anasayfa / Dekorasyon / Fon Perde Nasıl Yıkanır?

Fon Perde Nasıl Yıkanır?

Fon perdeler hanelerimizde daha fazla dekorasyon emeli ile kullandığımız perdelerdir. Penceremizin her iki yanına ileriki şeklinde geliştirilmiş kıyı perde şeklinde de malum fon perdeleri yıkarken bilinmesi lüzumlenen kimi detaylar yer almaktadır.

Özellikle kadife fon perde kullananların yanıtını tek türlü bulamadığı yıkama tekniklerini sizler için araştırdık. En defa merak edilen fon perde makinede sebep yıkanır? Yumuşatıcı kullanmak lazım olur mu? Fon Perde kaç derecede yıkanmalı? Suallerine da cevap bulacağınız bu yazımızı bitimine kadar okuyup geniş bilgili olabilirsiniz. Fon perdenizi yıkamadan evvel perdenizin kumaş cinsine bakmanız gereklidir. Pullu ya da kadife kumaş fon perdeye sahipseniz küvet içerisinde ılık suda yıkamanız henüz sıhhatli neticeler elde etmenizi sağlayacaktır.

Fakat fon perde kumaşınız normal tek kumaşa sahip ise çamaşır makinenizde yıkamanızın hiçbir zararı yoktur. Fon perdenizi çamaşır makinesine 30 dereceye atabilirsiniz. Fakat defa sıkma ve yüksek devirden uzak durmalısınız bu vaziyet perdenizin yapısına zarar verebilir. Fon perdenizi makineye tek parça durumunda atmanızı tavsiye ederiz. Farklı eşyalar ile atacağınız fon perdeler renk ve yapı olarak zarara uğramaktadır. Fon perdeleri yıkadıktan ardından bekletmeden ıslak tek şeklinde asmanız kırışmasını engelleyecektir.

Fon Perde Nasıl Yıkanır?

Fon perdeler evlerimizde daha çok dekorasyon amacı ile kullandığımız perdelerdir. Penceremizin her iki yanına gelecek şekilde tasarlanmış kenar perde olarak da bilinen fon perdeleri yıkarken bilinmesi gereken bazı ayrıntılar bulunmaktadır. Özellikle kadife fon perde kullananların cevabını bir türlü bulamadığı yıkama tekniklerini sizler için araştırdık. En çok merak edilen fon perde makinede nasıl yıkanır? Yumuşatıcı kullanmak gerekir mi? Fon Perde kaç derecede yıkanmalı? Sorularına da yanıt bulacağınız bu yazımızı sonuna kadar okuyup geniş bilgi sahibi olabilirsiniz.

Fon perdenizi yıkamadan önce perdenizin kumaş cinsine bakmanız gerekmektedir. Pullu veya kadife kumaş fon perdeye sahipseniz küvet içinde ılık suda yıkamanız daha sağlıklı sonuçlar elde etmenizi sağlayacaktır. Fakat fon perde kumaşınız normal bir kumaşa sahip ise çamaşır makinenizde yıkamanızın hiçbir zararı yoktur.

Bu yazımızada göz atınız:  Küçük Evler için Dekorasyon Önerileri

Fon perdenizi çamaşır makinesine 30 dereceye atabilirsiniz. Fakat çok sıkma ve yüksek devirden uzak durmalısınız bu durum perdenizin yapısına zarar verebilir. Fon perdenizi makineye tek parça halinde atmanızı tavsiye ederiz. Farklı eşyalar ile atacağınız fon perdeler renk ve yapı olarak zarara uğramaktadır.

Fon perdeleri yıkadıktan sonra bekletmeden ıslak bir şekilde asmanız kırışmasını engelleyecektir. Fon perdeleri sık sık yıkamaya gerek yoktur yılda en fazla iki kez yıkamanız yeterli olacaktır.

  1. Adım – Vakum

Astarlı perdeleri yıkamadan önce bir elektrik süpürgesinin perde temizleme aparatını kullanarak ön temizliğini yapabilir ve böylece yıkamadan önce toz zerreciklerini ve diğer kirleri temizleyebilirsiniz. Yıkama işlemine geçmeden elektrik süpürgesi ile yukarıdan aşağı dikey olacak şekilde perdenizi iyici süpürün.

  1. Adım – Hazırlık

Perdelerinizi düzgün ve nazik bir şekil eyerinden çıkartın. Perdeleri yıkamadan önce perde üreticisinin vermiş olduğu yıkama talimatlarını ya da etiketleri okuyun. Çünkü her perdenin kumaşı birbirinden farklıdır bu nedenle hangi kumaş üzerinde hangi işlemleri yapılabileceğini ya da yapılamayacağını öğrenmeniz gerekir. Aksi durumda fon perdenize zarar verebilirsiniz. Sadece kuru temizleme öneriyorsa fon perdelerinizi elle yıkamayın. Bir çamaşır makinesini kullanabiliyorsanız, hangi program çeşidine ihtiyaç olduğunu belirleyin. Geniş bir lavabo veya bir küveti ılık su ve hafif bir deterjanla doldurun.

  1. Adım – Yıkama ve Kurutma

Fon perdeleri rahatça suyun içine girecekleri şekilde büyükçe bir alanda yıkayın. Perdenizi çekmeyin ya da çitilemeyin ve yalnızca hafif şekilde yıkayın. Eğer perde üzerinde kırışıklıklar oluştu ise kırışık olan bölgeleri ılık su kullanarak düzleştirin. Kırışıklıkların hemen düzleştiğinden emin olduktan sonra perdenizi kurumaları için açık havada asılı olacak şekilde kurumaya bırakın.

Bir önceki yazımız olan Renklerin Dekorasyon Üzerindeki Önemi başlıklı makalemizde Renklerin Dekorasyon Üzerindeki Önemi ve salonda renk tercihi hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla