Anasayfa / Dekorasyon / Evinizi Dekore Etmenin En Kolay Yöntemi

Evinizi Dekore Etmenin En Kolay Yöntemi

Değişim insanın doğasında var olan bir süreçtir. Bazen saçımızda, bazen giyim tarzımızda, bazen de evimizde küçük değişikliklere ihtiyaç duyarız. Evlerdeki dekor değişiklikleri genellikle pahalıya mal olsa da bunu yapmanın kolay ve ucuz yolları da vardır. Günümüzde birbirine benzeyen, insanlardan çok eşyalara hizmet eden, tek tip evler mevcut. Evlerdeki en önemli dekor unsuru mobilyalar oluyor. Zamanla mobilyalar içinde boğulan insan küçük dokunuşlara ihtiyaç duyuyor. Dekor konusunda unutulmaması gereken en önemli ayrıntı kişinin tarzı ve zevkleridir. Kişi kendini nasıl huzurlu hissediyorsa evini de o doğrultu da şekillendirecektir. Genele indirgenmiş bazı hususlara dikkat edilerek kolay yoldan evi dekore etmek mümkündür.

Az Eşya Çok Huzur 

Günümüzde öyle evler dekore ediliyor ki eşyalardan insanlara yer kalmıyor.  Eşya tabiki olacak ama çok olmasından ziyade işlevsel olmalıdır. Eşyaların doğru yerleştirilmesi de dekoru yakından etkiler. Eşya seçerken renk uyumlarına dikkat etmek de dekoru etkileyen önemli bir ayrıntıdır.

Duvarların Rengi

Basit bir yöntemdir. Duvarlarda yapacağınız minik dokunuşlar evinizin ahengini ve havasını değiştirmek için tek başına bile yeterli olacaktır. İster renk değişikliğine gidilsin ister sadece belli bir kısmı duvar kağıtları ile hareketlendirilsin kolay ve etkili değişim olacaktır.

Eşyalar Arası Yer Değişikliği

Neredeyse herkesin yaptığı bir yöntemdir. Masrafsız ve en kolay yoldur. Evde değişim isteyen biri hiçbir şey yapamasa da eşyaların yerlerini değiştirerek değişimi kolayca yakalar.

Perde Seçimi

Hangi alanı tercih ederseniz edin perde değişikliği evinizin dekorunu olumlu yönde şekillendirecektir. İster perdenizi değiştirin ister yanlarına sevdiğiniz ve mobilyanızla uyumlu bir renkte iki parça fon ekleyin değişim için kafi olacaktır. Perde dekor içerisinde yeri yadsınamaz bir parçadır. Bu yüzden değişime etkisi de o denlidir.

Bu yazımızada göz atınız:  2020 Küçük Oda Tasarımları

Evin Atmosferi

Eğer ferah evlerden hoşlanıyorsanız renk seçiminiz ve ışıklandırmanız da buna göre belirlenmelidir. Evin köşesine konduracağınız bir lambader hem görüntü hem işlev olarak iyi bir dekoratif obje olabilir. Işıklandırmada size yardımcı olacak diğer bir ürün de mumlardır. Rengarenk veya farklı boyutlarda kullanacağınız mumlar evinizin atmosferine etki edecek ve kolay dekoratif değişim saylayacak ürünler arasındadır.

Geri Dönüşüm

Birkaç kullanılmayan eşya ve biraz da el becerisi ile evinizi değiştirecek ürünler ortaya koyabilirsiniz. Kullanılmayan kıyafetlerden bir koltuk şalı yapmak tek başına bile bütün odanın rengini değiştirebilir. Bunun için dekorasyonda bu detaya dikkat etmeniz sağlıklı bir sonuç almanıza yardımcı olacaktır.

Küçük Odalara Eşya Seçimi

Odanız küçük ise mutlaka özel tasarıma sahip modelleri seçin. Bu sayede yerden tasarruf edebilirsiniz. Odanızın havası daha zengin görünecektir. Seçilen eşyaların katlanır yapıda olması en iyi sonucu almanız yardımcı olacaktır. Odaların orta kısmını kullanmak yerine sağ ve sol kısımlarına eşya koymanızda odanızı daha büyük gösterecektir.

Bir önceki yazımız olan Petek Temizliği Nasıl Yapılır? Hangi Aralıklarla Petek Temizli Yapmak Gerekir? başlıklı makalemizde kombi temizliği, petek temizliğ ve Petek Temizliği Nasıl Yapılır? Hangi Aralıklarla Petek Temizli Yapmak Gerekir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

x

Kaçırmayın!

2020 Küçük Oda Tasarımları

Evinizi doğru tek şeklinde dekore etmek düşündüğünüzden henüz ehemmiyetli olabilir. Çünkü genel ...