Anasayfa / Dekorasyon / Evde Mobilya Boyama Teknikleri

Evde Mobilya Boyama Teknikleri

Teknolojiyle birlikte hayatımıza giren birçok olumlu durumlar var. Bunlardan biride artık elimizdeki telefonlar sayesinde istemiş olduğumuz her şeyi öğrenerek bakarak veya video izleyerek yapabilme imkânıdır. Çok güzel avantajları olan sosyal medya ve teknolojiyi aslında doğru kullanmak ve yönetmek gerekiyor. Hobi yapmak isteyen kişiler için pek çok farklı güzel öneriler bulunuyor.

Evinizde bulunan eskimiş, kırılmış, bozulmuş veya artık rengini beğenmediğiniz eşyayı veya objeyi farklı renge boyayarak yeni canlı modern bir ürün elde etmiş olursunuz. Bazen gözlerimiz aynı ürünleri görmekten sıkılır ve farklı ürün ya da renkler görmek ister. Bu durumda yapmanız gereken tek şey evinizde olan sıkıldığınız veya eskiyen eşyayı tespit ederek gerekli malzeme ve boyaları alarak işe başlayabilirsiniz.

Evde Mobilya Boyamanın Temel Teknikleri Nelerdir?

Evinizde boyamak istediğiniz ürünü belirledikten sonra ilk bilmeniz gereken konu mobilya boyamanın doğru teknikleridir. İlk teknik zımparalama tekniği olarak biliniyor. Zımparalama tekniği kusursuz boyanın mobilyaya yedirilmesi ve temiz bir görüntünün oluşması için yapılır.

Öncelikle tercih edilen mobilyayı alarak bir örtü sererek ortamı hazırlayarak zımparalama işlemine başlayabilirsiniz. Zımparalama işlemi için ince zımpara kâğıdı temin etmeniz gerekiyor. Zımparalama mobilya boyama işleminin en meşakkatli ve zor olan kısmıdır. İyi zımparalama yapılmış mobilyaya kusursuz boyama yapılır. Zımparalama işlemi bittikten sonra mutlaka tüm kalıntı ve kalan çıkıntılar iyice temizlenmesi gerekir. Boya yapıldığı anda o kısımlar şık durmaz. Temiz ve net görüntüye kavuşmanın yolu iyi zımparalama işleminden geçiyor.

Doğru Renk Seçimi

Mobilya boyama yapılırken diğer önemli kısım doğru renk seçimidir. Çok koyu olan bir mobilyayı çok iyi zımparalama işlemi yapılmasının ardından kat kat boyama işlemi yaparak beyaz yapabilirsiniz. Çok açık renk olan bir dolabı iyi bir zımparalama işlemi yaptıran sonra koyu renk yapabilirsiniz.

Bu sizin zevkinize ve tercihinize kalmış bir durumdur. Kaliteli şık bir eşya yaratmak istiyorsanız tüm işlemleri sorunsuz ve kaliteli yapmanız gerekiyor. Kullanılan boya ve diğer ürünler kaliteli boyalar olursa renk çok daha güzel ve canlı gözükecektir. Eski rengini bir kaç boyama ile değişim yapabileceğiniz yakın renkler seçerseniz işiniz daha kolay olacaktır. Beyazı somon veya şeftali ya da sarı yapmak kolaydır. Siyahı bordo veya koyu antrasit yapmak kolaydır. Doğru renk seçimi yaparak boyama işlemine başlayabilirsiniz.

Bu yazımızada göz atınız:  Doğru Yatak Seçimi Nasıl Yapılır? 2019-2020 Yatak Tercihleri

Astar Uygulaması Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Astar uygulaması bir mobilyayı boyamadan önce zımparalama yapıldıktan sonra kusursuz bir görüntü oluşması için yapılır. Mobilyanın her yerinin aynı renk ve aynı zemine sahip olması için çok önemli bir uygulamadır. Astar ürünü boyayı yapışkan hale getirir.

Boyama yaparken mobilyanın boyayı çekmesini ve hızlı yayılmasını sağlayan çok avantajlı bir işlemdir. Astarlama işlemi yapıldıktan sonra tercihe göre tekrar çok az zımparalama işlemi yapılabilir. Daha pürüzsüz bir görüntü oluşması için ustalar tarafından yapılan bir ikinci işlemdir. En son işlem boyama işlemidir. Üzerinizde mutlaka bir önlük ya da iş için giyilen eski bir giyim ürünü olması gerekiyor. Aynı zamanda yüzünüzde ağzınızı kapatan bir maske veya örtü bulunması boyanın zararlı etkilerini solumanıza engel olacaktır. Bunlara dikkat ederek çalışmanız sonrasında sağlık problemi yaşamamanıza sebep olur.

Mobilya Boyama İşlemi Nasıl Yapılmalı

Mobilyanın boyama işlemi işin en eğlenceli kısmı ve keyifli zamanlar yaşatan anı olduğunu söyleyebiliriz. Emeklerinizin karşılığını almaya yaklaştığınız boyama kısmında kullanılan boya su bazlı veya sentetik boya, akrilik boya kullanabilirsiniz. Mobilyanın büyüklüğüne göre fırça veya rulo fırça seçerek boyama işlemini yapabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Çocuk Odası Dekorasyon Fikirleri başlıklı makalemizde Çocuk Odası Dekorasyon Fikirleri, çocuk odası fikirleri ve çocuk odası tasarımları hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla