Anasayfa / Dekorasyon / Ev Saksı Bitkileri ve Çiçekleri

Ev Saksı Bitkileri ve Çiçekleri

Saksıda yetiştirilen küçük ev bitkileri dekorasyonlarda sıkça kullanılır. Yeşilin verdiği huzur ile sıcak bir ortam için evinizde saksı bitkileri bulundurabilirsiniz.

Evde ve ofiste sıkça kullanılan saksı bitkilerinin çeşitli isimleri vardır. Kimisi çiçek açar kimisi ise güzel yapraklara sahiptir ve çiçeği yoktur. Afrika menekşeleri, barış çiçeği, flamingo çiçeği, kaynana dili, çeşitli kaktüsler, küpeli, sardunya, begonya, orkide, aşk merdiveni sadece bunlardan bir kaçının isimleridir.

Saksıda Bitki Yetiştirme

Saksıda bitki yetiştirme özel bir ilgi ister. Toprağı özel ve yumuşak olmalıdır. Düzenli sulanmalıdır. Seveceği bir alanda bulunmalıdır. Dibi ve yaprakları temiz tutulmalıdır. Ölü ve kurumuş yaprakları temizlenmelidir. Bu sayede gür ve sağlıklı bitkiler yetiştirebilirsiniz. Bitkileriniz için özel vitaminleri kullanabilir ve yapraklarını zeytinyağı ile silebilirsiniz. Böylece bitkileriniz canlı ve parlak görünecektir.

Ev Saksı Çiçekleri ve Çeşitleri

Evde saksı içinde hem çiçekli hem de çiçeksiz bitkiler yetiştirebilirsiniz. Çiçekli bitkiler daha çok pencere kenarlarında, balkonlarda kullanılır. Çiçeksiz olanlar ise koltuk ya da televizyon ünitesinin yanında bulunur. Çiçekli ya da çiçeksiz yeşilin her tonunda ve çeşitli isimlerde bitkiler vardır.

Aşk merdiveni, kılıç, kaynana dili, dua çiçeği, Madagaskar dragon ağacı, arapsaçı, kurdela çiçeği, salon yaprağı, yılan çiçeği, yılbaşı gibi isimleri olan çiçeksiz salon bitkileri vardır. Ayrıca çiçekli saksı bitkilerine ise orkide, mine, Atatürk çiçeği, mum çiçeği, begonya gibi isimler verilir.

Evde Yetiştirilen Bitkiler ve Özellikleri

Evde yetiştirilen ve salon bitkisi diye adlandırılan bitkiler çeşitli özelliklere sahiptir. Güzelliği ve asilliği ile dikkat çeken çiçekler olduğu gibi, naif ve kırılgan olanlar da vardır. Kimisinin bakımı çok kolaydır, kimisi ise zahmet gerektirir. Ama siz yetiştirdiğiniz bitkilere ayrı bir özen ve ilgi gösterirseniz bitkileriniz de dekorasyonunuza hoş bir hava katacaktır. Salon bitkileri genellikle yeşilin koyu tonlarında olur ve iri yapraklı olanlar tercih edilir.

Bu yazımızada göz atınız:  Karanlık Odayı Aydınlatmak İçin Dekorasyon Önerileri

Saksı Bitkileri Güneşi Mi Sever Yoksa Gölgeyi Mi?

Saksı bitkilerini, uygun yere koymak çok önemlidir. Kimi bitkiler güneş ışığı alan yerleri, kimileri ise gölge olan yerleri sever. Bu yüzden bitkinizin hangi ortamı daha çok sevdiğini iyi bilmelisiniz, aksi takdirde kısa sürede kuruyacaktır. Genellikle çiçeksiz, iri yapraklı bitkiler karanlık ortamları sever. Fakat çiçekli olanlar ise güneşte daha canlanır ve çok çiçek açar. Çiçeğinizin sürekli yerini değiştirmemeniz gerekir. Çünkü bitki yerine bir müddet adapte olmaya çalışır, siz o aşamadayken yerini değiştirirseniz çiçeğiniz küsecektir. Yani yaprakları solacak ve yerini sevmeyecektir.

Çiçeklerinizi koyduğunuz yere adapte olması için bir hafta kadar müddet vermelisiniz. Sonrasında ise bitki canlanacak ve yerine alışacaktır. Belli aralıklar ile bitkiyi sulamalısınız. Yaprakları ile özel ilgilendiğiniz bitkiler daha da sağlıklı görünecektir. Yapraklarına sprey ile su sıkabilirsiniz, toprağına mineral karıştırabilirsiniz.  Bu sayede salın bitkileriniz çok canlı bir görünüm ile gören herkesin beğenisini kazanacaktır. Siz de salon bitkilerini seviyorsanız bu bilgileri dikkate alarak, daha güzel bitkiler yetiştirebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan En Modern Ev İç Dekorasyon Örnekleri başlıklı makalemizde En Modern Ev İç Dekorasyon Örnekleri ve ev dekorasyon önerileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla