Anasayfa / Dekorasyon / Ev Dekorasyonunda Renk Uyumu ve Düzeni

Ev Dekorasyonunda Renk Uyumu ve Düzeni

Yeni bir haneye taşınmak ya da durumu hazırda yaşanılan odanın dekorasyonunu değiştirmek insanların hem heyecanla inşa etmek istedikleri hatta sebep yapacaklarını bilmedikleri tek mevzu oluyor genellikle.

Doğru tek ev dekorasyonunun hem her şeyin ahenkli olmasını hatta evde yaşam sürdüren kişilerin karakterinin yansıtılmasını sağlaması gerektiği için itina ve malumat gerektiren tek iş. Bu yazıda odanın dekorasyon yönünden bir bütün olarak görülmesini sağlayacak ev dekorasyonunda renk kuramının tüketimini konuşacağız.

Renklerin Etkileri

Her rengin kendisi başına insan psikolojisi üstünde kurduğu tesiri gerçekte hayatlarımızda her lâhza yaşıyoruz. Örneğin, kırmızı canlılık, tehlike ve açlık duygularını uyaran tek renk.

Kırmızıyı hayatımızda en fazla gördüğümüz yerlere bakarsak restoranları ya da trafik işaretlerini görürüz. Bunun nedeni restoranların insanlarda açlık hissini uyandırmak istemesi, trafik işaretlerinin ise ilgi ve tehlike uyarıları yapmasıdır.

Diğer renklere baktığımızda, turuncu canlılık ve pozitiflik, sarı hararet ve enerji, yeşil doğallık ve sıhhat, mavi sakinlik ve emniyet, mor lüks ve hayal kuvveti, kahverengi ferahlık ve hükümlülük, kara otorite ve efor, beyaz ise saflık ve yalınlık enerjisi verir.

Renk kuramının ayrıntılarını bilmeden yalnızca bunları ele aldığımızda, ferah ve sakin olmak isteyeceğin yatak odasında mavi, kuvvetli hissetmek isteyeceğin büro ya da çalışma odanda kara renklerini esas alarak renkler vasıtası ile bu duyguları kendisine aşılayabilirsin.

Renk Çemberi

Renk çemberi ana renkler, ara renkler ve üçüncül renklerden meydana gelir. Ana renkler kırmızı, mavi ve sarı, ara renkler mor, turuncu ve yeşil üçüncül renkler ise ana ve ara renklerin çift karışımlarından meydana gelen renklerdir.

Renklerin etkilerinde ana ve ara renklerin özelliklerinden bahsettik. Ancak bu renkler bulundukları bölgede dominant olurlar.

Bu yazımızada göz atınız:  Zarif Ve Etkileyici Shabby Chic Tarzı Dekorasyonlar

Dolayısıyla dolaysız bu renkleri seçmektense daha düşük tesirli olan ve başka renklerle kombinasyon yapması ile ilgili henüz basit sarf edilen üçüncül renkleri seçerek çok kuvvetli ve boğucu tek dekorasyon yapma hatasından kurtulmuş olursun.

Renk Uyumu

Renklerin kendisi yaydıkları enerji dışında birbirleriyle olan ilişkileri de ev dekorasyonu için çok önemli. Nasıl hissetmek istediğimize göre bütün renkleri toplayıp tek odaya doldurursak tertip adına karmakarışık ve yorucu tek karmaşa oluşturmuş oluruz.

Bunun için renk çemberinden takviye alarak hangi renkleri beraber kullanman gerektiğine hüküm verebilirsin.

Renk Kuramının Ev Dekorasyonunda Tüketimi için Tavsiyeler

Yukarıda anlattığımız özellikleri salonda dekorasyon emelli alacağın vazoda ya da mutfağının renklerinde kullanabilirsin.

Bunun dışında mavi, beyaz ve gri oda içerisinde ana hat yaratmak yönünden birbirleriyle her vakit uyumu olabildikleri için epey güzel tercihler olacaktır.

Tüm ev içerisinde tek ahenklilik yakalamak yönünden bütün odalarda kullanmak için esas tek duvar renk seçip mobilya, tablolar ve başka süsleyici elementlerde henüz ilgi çekici fakat yeniden duvar rengiyle ahenkli olacak şeklinde tek renk paleti yaratarak haneye ve her odaya girdiğinde seni neşeli eden içerisinde zaman geçirmekten heyecan duyacağın tek ev dekorasyonu yapabilirsin.

Bir önceki yazımız olan 2020 Bahçe Dekorasyonu İçin Kendin Yap Fikirleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevapla