Anasayfa / Aksesuar / Ev Dekorasyonunda Aynaları Kullanmak

Ev Dekorasyonunda Aynaları Kullanmak

Ev tasarımlarında ayna kullanımı oldukça önemli bir yer kaplamaktadır. Ev dekorasyonu konusunda iyi bir şekilde yerleştirilmiş aynalar ile ufak detaylar yaratıp mükemmel görüntüler elde edebilirsiniz. Aynalar sayesinde küçük bir alana daha geniş bir görüntü yaratılabileceği gibi aynı zamanda vurgulanmak istenen yere de dikkatlerin yoğunlaştırılması sağlanabilmektedir. Ancak aynaların kullanımında dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Kullanılan aynalar dekorasyon ile uyumlu olmalı ve kesinlikle profesyonel bir şekilde evin tasarımına dâhil edilmelidir.

Aynaları ev dekorasyonu ile birlikte uyumlu bir şekilde kullanabilmek için iç mimar desteği almak düşünülebilir. Zira ev dekorasyonu zor bir iştir. Ancak profesyonel yardım almadan önce bu konuda küçük araştırmalar yapmanız ve konuya hâkim olmanız da faydalıdır. Bu yazı da sizlere evinizde kullanabileceğiniz çeşit çeşit ayna modellerini ve kullanım alanlarına dair bilgileri derleyeceğiz. Ev dekorasyonunda sık sık aynalar kullanılmaktadır. Kullanılan bu aynaların modelleri de değişkenlik göstermektedir. Bu modeller arasında kaybolmamanız adına sizlere birkaç ayna modeli konusunda yardımcı oluyoruz. İlk olarak değineceğimiz ayna modeli petek aynadır. Bu ayna modelleri özellikle modern ev dekorasyonları ile oldukça uyumlulardır. Eğer modern tasarıma sahip bir eviniz varsa petek ayna modelleri dekorasyonunuzu tamamlayacağınız bir kurtarıcı olabilir. İsteğinize göre şekillendirebileceğiniz bu ayna modelleri ile evinizi çok daha modern bir tasarıma kavuşturabilirsiniz. Petek ayna modeline benzeyen bir diğer model ise üçlü ayna modelidir. Bu modelde, farklı boyutlarda olan üç adet ayna belirli düzende tasarlanarak dekorasyona dâhil edilir.  Bu modelde çerçeve oldukça önemlidir. Gösterişli bir dekorasyona sahip ev de genel olarak parlak çerçeveli aynalar tercih edilirken, sade tasarımlarda daha çok çerçevesiz aynalar tercih edilmektedir.

Ev dekorasyonu denildiği zaman akla ilk gelen ayna modellerinden birisi de yuvarlak aynalardır. Piyasada da üretim kolaylığı nedeniyle oldukça fazla ve uygun fiyata temin edilebilmektedirler. Bu aynalar çoğu tasarıma kolaylıkla uyum sağlayabilmektedirler. Ancak her konuda olduğu gibi yuvarlak ayna kullanımında da dikkat edilmesi gereken durumlar vardır. Yuvarlak ayna kullandığınız odanın duvar rengi açık bir tonda olmalıdır. Aynı zamanda kullanılan mobilyaların yuvarlak köşelere sahip olması ile mükemmel uyumlar yakalanabilmektedir. Yuvarlak aynaların dar alanlarda kullanımı oldukça sıktır. Çünkü bu ayna modelleri bulunduğu alanı olduğundan geniş gösterebilmektedir. Yuvarlak aynalara alternatif olarak sık kullanılan bir diğer seçenek ise boy aynalarıdır. Bu aynalar özellikle kullanım kolaylığı açısından tercih edilmektedirler. Neredeyse her alanda istenildiği gibi kullanılabilen bu aynalarda dikkat edilmesi gereken en önemli konu çerçevedir. Kullanılacak boy aynasının çerçevesi dekorasyon ile tam olarak uyumlu olmalıdır.

Bu yazımızada göz atınız:  Aynalarla Yatak Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalı

Konsol aynaları günümüzde artık çok daha sık tercih edilmektedirler. İlk bakışta eskide kalmış bir tasarım olarak görülse de artık güncel olarak ev modasına girmiş bulunmaktalar. Özellikle salonlarda kullanılan konsollar ile uyumlu bir şekilde yerleştirilmiş olan aynalar evinizin tasarımlarını tamamlayıcı bir kurtarıcı niteliği kazanabilirler. Sık kullanılan bir diğer ayna modeli ise varak ayna modelidir. Bu modelin kullanımına oldukça dikkat edilmelidir. Dekorasyonun içerisine ustalıkla yerleştirilmesi gereken bu aynalarda mükemmel uyumu yakalayabilmek için bir iç mimar desteği alınması gerekebilir. Ancak varak model kadar gösterişli bir ayna tercih etmek istemiyorsanız, ince çerçeveli şık bir ayna tercih edebilirsiniz. Özellikle modern ev tasarımlarına oldukça yakışan bu ayna modelinin şık görünmesinin en büyük sebebi çerçeveleridir. Zarif ve ince bir çerçeve ile taçlandıracağınız aynanız evinize daha modern bir hava katabilir. Ancak modern değil de daha nostaljik bir dekorasyona sahipseniz eskitme ayna modellerini tercih etmelisiniz. Eskitme aynalar oldukça şık görünürler ancak her ev için maalesef uygun değillerdir. Bu aynaları kullanabilmek için yine eskitme mobilyalar ve dekorasyon öğeleri kullanmış olmanız gerekmektedir. Aksi takdirde dekorasyon uyumu sağlanamaz. Eskitme alternatifi olarak ahşap çerçeveli aynalar da kullanılabilmektedir. Bu aynalar ile de oldukça romantik bir tasarım yakalanması mümkündür. Ahşam çerçeveli aynalar aynı zamanda modern ev tasarımlarıyla da oldukça uyum içerisindedirler. Ancak çerçeve ve mobilya uyumuna oldukça özen göstermek gerekir. Modern evlerde bir diğer alternatif ise ledli aynalardır. Bu aynalar ile özellikle karanlık ortamları hem aydınlatabilir hem de oldukça şık tasarımlar elde edebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan 2019 Yılı İçin 8 Yazlık Ev Dekorasyonu Önerisi başlıklı makalemizde 2019 Yazlık Ev Dekorasyonu Önerisi, 2019 Yılı İçin 8 Yazlık Ev Dekorasyonu Önerisi ve yazlık ev dekorasyonu hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla