Anasayfa / Dekorasyon / Epoksi Boya Nedir? Neden Kullanılmalı?

Epoksi Boya Nedir? Neden Kullanılmalı?

Son zamanlarda, dekorasyon dünyasında sıkça tercih edilen epoksi boya, kimyasal bir reçinedir. Kuruduğu vakit kimyasal ya da fiziksel etkilere karşı yüksek dayanıklılık gösterir. Bu yüzden yer döşemelerinde çok kullanılmaya başlanmıştır. Kolay şekil alabilen ve şık duran boya, zemin kaplamalarında, trend tercihler arasındadır. Eğer dekorasyon ile kısa bir araştırma yaparsanız, epoksi boya ile ilgili birçok dekor fikri karşınıza çıkacaktır. Boyanın kullanım alanları ise çok çeşitlidir. Genellikle zemin kaplamada kullanılır. Çeşitli renkleri vardır.

Epoksi Boya Nedir?

Boya olarak kabul edilen kimyasal bir reçinedir.Donduğu zaman hiç bir şekilde çözülemez. Bu yüzden ahşap ürünleri, suya karşı yalıtmak için kullanılır. Sağlam olduğundan dolayı genellikle zemin kaplamada kullanılır. Sağlam olmasının yanı sıra kolay şekil alabilir. Bu da tasarımınızın kapladığınız alana kolayca yansıtılması demektir. Dayanaklı olduğu için dekorasyondünyasının vazgeçilmezi olmuş durumdadır. Masa, sandalye ve zemin kaplamalarında genellikle epoksi boya tercih edilir. Kullanımı için işinin ehli bir usta ile anlaşmanızda fayda vardır. Çeşitli renkleri olan boyanın, metalik renkleri çok kullanılmaktadır.

Epoksi Boya Kullanım Alanları

Geniş bir kullanım alanına sahip olanepoksi boya en çok zemin kaplamalarında tercih edilir. Tecrübeli ustalar sayesinde zeminde harika tasarımlar oluşturulabilir. Kaplamanın yanı sıra yapıştırmada da kullanılır. Demir, taş, çelik gibi malzemelerin yapıştırılmasında kullanılabilir. İnşaat alanında çok yaygın kullanılan bir malzemedir. Hem yapıştırıcı için hem de kaplama için kullanılan faydalı ve sağlam bir üründür. Suya ve asitlere karşı dayanıklı bir reçinedir. Bu yüzden suya karşı yalıtım yapılırken tercih edilir. İnşaat sektöründe kullanımının yanı sıra dekorasyonda da sıkça kullanılır.

Epoksi Boya Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Epoksi boyadan tam faydalanabilmek için kullanacağınız alanın temiz ve zımparalanmış olması gereklidir. Kullanım işleminin, tecrübeli bir usta tarafından yapılması gerekir. Ürünün özelliklerinden maksimum derecede faydalanabilmek için bunlar gerekli şartlardır. Boyayı hem dayanıklılığı için hem de estetik görünümü için kullanabilirsiniz. Kullanırken pahalı fırçalar almak gereksizdir. Çünkü epoksi boya, su ya da asit gibi ürünlerde çözünmez. Yani fırçanız tek kullanımlık olacaktır. Bu yüzden ucuz fırçalar kullanmak, daha mantıklıdır.

Bu yazımızada göz atınız:  En Güzel Örneklerle Çatı Katı Dekorasyon Fikirleri

Epoksi Boya Neden Tercih Edilmelidir?

Dayanıklı ve şık olmasını istediğiniz alan için kullanabilirsiniz. Çözünmeyen ve kaliteli bir reçinedir. Hiç bir şekilde çözülmez. Bu da onu dayanıklı kılıyor. Özellikle asit dökülme olasılığı yüksek olan yüzeylerde ya da suya karşı yalıtım gerektiren alanlarda kaplama malzemesi olarak kullanılabilir. Diğer boyalara karşı çok ama çok dayanıklı olduğundan tercih edilmelidir. Ayrıca tasarımı yansıtmak için de bire birdir. Şık ve metalik renkleri ile harika tasarımlarda kullanılabilir.

Epoksi Boya Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

En büyük avantajı hiç bir şekilde çözülemez olmasıdır. Sağlam olduğu için her kullanıma gelir ve diğer boyalar gibi rengi ve kalitesinden ödün vermez. Özellikle metalik renkteki boya iç dekorasyonun vazgeçilmezidir. Ev ya da iç dekorasyonu yaptırırken sık sık yenileme imkanınız yoksa zemin kaplamada epoksi boya tercih etmelisiniz. Çünkü boya uzun yıllar dayanaklılık gösteren bir malzemedir. Piyasada çeşitli fiyatlarda boyalar bulabilirsiniz. Baktığınız firmaya ve seçtiğiniz renge göre epoksi boya fiyatları değişiklik gösterir. Çeşitli renkleri ve avantajları bulunan boyayı, iç dekorasyonunuzda gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Bu sayede istediğiniz görsel zenginliği de kolaylıkla elde edebilirsiniz. Tasarımsal ve dekorasyon açısından tercih edilen bu ürün sağlamlığı ile de uzun süreli bir kullanım imkanı oluşturmanıza olanak sağlayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Ev Dekorasyon Örnekleri başlıklı makalemizde 1+1 Küçük Ev Dekorasyonu, 2019 ev dekorasyonu ve Ev Dekorasyon Örnekleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

x

Kaçırmayın!

2020 Küçük Oda Tasarımları

Evinizi doğru tek şeklinde dekore etmek düşündüğünüzden henüz ehemmiyetli olabilir. Çünkü genel ...