Anasayfa / Dekorasyon / En Modern Mağaza Dekorasyonu Fikirleri ve Örnekleri

En Modern Mağaza Dekorasyonu Fikirleri ve Örnekleri

Bir mağazanın iyi satış yapabilmesi için dekorasyonu çok önemlidir. Ürünlerin güzel görünmesi için, müşterinin dikkatini çekebilmek için ve eğer düşünüyorsanız büyüyebilmek için mağazanın dekorasyonuna dikkat etmeniz gerekir. Dekorasyon için çeşitli fikirler edinebilir dükkânın yapısına uygun dekorasyonu uygulayabilirsiniz.

Bazı dekorasyon fikirlerini mağazanıza uygularsanız zamanla daha çok müşteri çektiğinizi fark edebilirsiniz. Mağazanın dekorasyonu için organize şirketlerinden yardım alabilirsiniz. Fikirlerinizi organizasyon şirketine anlatarak şık bir mağaza dekorasyonu ortaya koyabilirsiniz.

Bir Mağaza İçin Aydınlatma Çok Önemli

Eğer giyim üzerine kurulmuş bir mağazanız varsa ışıklandırmaya muhakkak önem vermelisiniz. Çok aydınlık bir ortam yaratırsanız kıyafetler daha parlak görüneceğinden müşteriler tarafından mağazanıza ilgi azalır. Çok loş ışıklar da mağazayı boğucu hale getirir. Bu nedenle ışıklandırmada etkili davranmanız gerekiyor.

Aydınlatmayı sıradan lambalar ile yapmak yerine duvara monte edilen ışıklar ile ya da led ışıklar ile yapabilirsiniz. Işıkları direkt kıyafetlerin üzerine uygulamak yerine tamamen mağazayı aydınlatacak orta düzeyli bir ışıklandırma yapabilirsiniz.

Mağaza İçi Renkler Sert Olmamalı

Perakende satış yapıyorsanız her ne satıyor olursanız olun duvar ve zemin rengi çok önemli. Mağazanızda duvar ve zemin renginde yumuşak renkleri kullanmalısınız. Örneğin krem, tozpembe, bej ya da beyaz renk tonlarını mağaza duvarlarında kullanabilirsiniz. Duvar renginde koyu renk kullanırsanız ortamı çok boğarsınız.

Zemin rengini de açık kalebodurlardan ya da açık renk laminant döşemesinden yaptırmanızda fayda var. Mağaza içerisinde çok fazla merdiven kullanmamanızda iyi olur. Mağazaya girecek olan engelli ya da bebek arabası olan aileler merdiven varken zorlanabilir.

Raf Düzenlemesini İyi Yapın

Sattığınız ürünleri koyabilmek için mağazada elbette ki raflara ihtiyacınız olacak. Rafları dekor ederken çok karmaşık koymamanızda fayda var. Örneğin giyim mağazanız varsa alt giyimler bir tarafta üst giyimler bir tarafta olursa müşteriler için daha rahat olur. Askılar orta bölmede raflar duvarlarda olursa şık bir mağaza tasarımı yapmış olursunuz.

Bu yazımızada göz atınız:  Duvar Halısı Modelleri ile Harika Dekorasyonlar

Mağazanızı düzenlerken dekoratif raf kullanabilirsiniz. Ayakları ferforjeden yapışmış ya da orta bölmeleri renkli raflar ürünleri daha dikkat çekici hale getirir. Rafları altlı üstlü koyabilirsiniz. Böylece mağazanın içine girince daha dikkat çekici bir görüntü meydana gelecektir. Raflar arasındaki boşluğu biraz fazla bırakmanızda fayda var böylece müşteriler ürünlere bakarken daha rahat hareket eder.

Duvarları Boğmayın

Duvarlarınızda hafif tonlarda duvar kâğıdı ya da baskı boya kullanabilirsiniz. Fakat duvarlarınızı dekor ederken renkleri koyu yapmamaya dikkat edin. Krem, gri ya da altın renginde baskı boya kullanırsanız çok şık bir görüntü elde edersiniz. Duvar kâğıdını kullanırken 3D boyutlu olanları tercih edebilirsiniz. Özellikle taş görünümlü duvar kâğıtları mağazanızda gerçekçi bir görüntü oluşturacaktır.

Ürünlerin kendini daha iyi göstermesi için rafların en üst bölmesine birer örnek koyabilirsiniz. Böylece müşteriler ürünün nasıl durduğunu yakından görebilecek ve ürüne olan ilgisi artacaktır. Kıyafet mağazanız varsa mankenler üzerine kıyafet giydirerek müşterilerin ilgisini çekebilirsiniz.

Tabelayı Unutmayın

Mağazanın iç tasarımı kadar dış tasarımı da önemli. Mağazanın tabelasını dikkat çekici bir şekilde ışıklı ve ledli yapabilirsiniz. Tabela ne kadar büyük olursa mağazanız o kadar çok kişinin dikkatini çekecektir. Koyu renk yerine açık renk tabela kullanmanızda fayda var. Tabelanın görüntüsü kadar mağazanın ismi de önemlidir.

Yabancı isimler yerine mağazanızı yansıtacak şekilde Türkçe isimler koyabilirsiniz. Mağaza isminin sattığınız ürünlerle alakalı olmasına dikkat edin. Kapı girişini de süsleyerek müşterilerin dikkatini çekecek şekilde bir mağaza dekoru yapabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan En Modern Ev İç Dekorasyon Örnekleri başlıklı makalemizde En Modern Ev İç Dekorasyon Örnekleri, iç dekor tavsiyeleri ve iç dekorasyon hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

x

Kaçırmayın!

2020 Küçük Oda Tasarımları

Evinizi doğru tek şeklinde dekore etmek düşündüğünüzden henüz ehemmiyetli olabilir. Çünkü genel ...