Anasayfa / Dekorasyon / Doğru Yatak Seçimi Nasıl Yapılır? 2019-2020 Yatak Tercihleri

Doğru Yatak Seçimi Nasıl Yapılır? 2019-2020 Yatak Tercihleri

Az uyuduğunuzda veyahut gece uykunuzu alamadığınızda gününüz zor geçiyor, biliyoruz. Evet; dinç tek şeklinde uyanmak, kendinizi hem zihinsel hatta fiziksel olarak iyi hissetmek için uyku çok önemli.

Çünkü muhtelif nedenlerden kaynaklı, kalifiye uyku uyuyamamak, dinç tek şeklinde uyanamamanızın yanı sıra; gerilim seviyenizin artmasına, bağışıklığınızın butonuna de kapı aralayabiliyor. Günümüzün 8 saatini uyumaya ayırdığımızı düşünecek olursak, hayatımızın 3’te 1’ini uyuyarak geçirdiğimizi söyleyebiliriz.

Hayır, bu size lüzumsuz tek vaziyet gibi gözükmesin zira uyku, mental ve fiziksel olarak kendimizi iyi hissetmemiz, beynimizin ve başka organlarımızın, bundan dolayı da bedenimizin dinlenmesi için çok önemli. Peki, “Uyumakta külfet çekmiyorum fakat sabah kalktığımda birkaç saat süren ağrılarım oluyor.” diyenlerden misiniz? Sırt, mafsal ve bel ağrılarınızın sebebi doğru yatak seçimi yapmamış olduğunuz manasına gelebilir.

Bu noktada ağrılarınızın unsurunu öğrenmek için tek eksper doktora danışmanız gerekliliğini de hatırlatalım.

Yatak Değiştirmeye Lüzum Var Mı?

Belki de yatağınızı uzun tarih boyunca kullanıyorsunuz ve defa memnunsunuz. Fakat bu noktada, ölü derilerinizin ve tozların yatağınızda biriktiğini belirtmemizde de yarar var. Yatağınız zaman içinde, ölü deriler ile beslenen toz akarlarının yuvası durumuna gelebilir.

Toz akarları ise alerji ve astım gibi hastalıkların yoğunlaşmasına yol açabilir. Bu nedenle yatağınızın temizliğine ilgi etmeli, 6 ayda tek yatağınızı yıkatmalısınız. Fakat her eşya gibi yatakların da tek kullanım ömrü olduğunu unutmayın. Bu kullanım ömrü marka, model ve kullanım şekline göre değişse de maksimum 8 senede tek yatağınızı değiştirmeniz gerekliliğini söyleyebiliriz.

Yatak Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Doğru yatak seçimi hem kalifiye tek şeklinde uyumanız hatta vücudunuzda oluşabilecek ağrıları engellemeniz ile ilgili yardım eder.

Peki, yatak seçerken ilgi edilmesi gerekli olanlar nelerdir?

Yatağınızın boyutuna hüküm verin. Tek kişilik mi çift kişilik mi tek yatak istiyorsunuz? Yatak odanızda yatak için ayırabildiğiniz alan ne kadar? Bütün bu suallere verdiğiniz cevaplar, seçeceğiniz yatağın boyutunu belirlemenize ve bundan dolayı doğru hüküm vermenize tek ismim henüz yaklaşmanızı sağlayacak.

Bu yazımızada göz atınız:  2020 Bahçe Dekorasyonu İçin Kendin Yap Fikirleri

Karyolanızın yatağınız ile ahenkli olup olmadığını muayene edin. Seçeceğiniz yatak ne kadar konforlu olursa olsun, şayet karyolanız ile makul ölçüye sahip değilse bu rahatlığınızı negatif etkileyecek tek vaziyet oluşturabilir.

Bu nedenle alabilmek dilediğiniz yatağın karyola ile uyumluluğunu muayene etmelisiniz. Ayrıca ek depolama bölgesine ihtiyaç duyuyorsanız bazaları seçenek etmenizi mutlaka öneririz.

Yatak seçiminde aceleci davranmamak ve birçok mağazaya gidip değişik yataklar tecrübe etmek, size ideal olan yatağı seçme ile ilgili çok önemli. Ayrıca yatağı yalnızca elinizle muayene etmektense üstüne birkaç dakika yatıp tecrübe edinebilirsiniz.

Yatak tarzı için uzmanlardan takviye alın. Tercih ettiğiniz yatağın ne defa yumuşak ne de defa sert olması gerekmektedir. Çünkü yumuşak yataklar omurganın yatış konumundaki şeklini almaları hasebiyle rahatsızlık verebilirken, sert yataklar bel ağrısı, sırt ağrısı gibi problemlere yol açabilir.

Orta sertlikteki yatakların, duruşunuzu savunma ve konfor itibariyle daha iyi bulunduğu eksperler doğrulusunda vurgulanıyor. Orta sertlikteki yataklar vasıtası ile vücudunuz yumuşak seçeneklerde bulunduğu gibi gömülmez veyahut sert yatakta bulunduğu gibi desteksiz kalmaz.

Sertliğin yanında yatakların çeşitleri de tercih esnasında ön tasarıda tutulmalı. Yaylı, visco, lateks gibi değişik çeşitteki yataklar çevresinden en doğru seçimi inşa etmek için uzmanlardan takviye alabilirsiniz.

Bu arada seçeceğiniz yatakların antialerjik özellikte olması da yatağınızın toz ve küfe karşı henüz metanetli olmasını ve bu hususta da konforu yakalamanızı sağlar.

Bir önceki yazımız olan Ev Dekorasyonunda Çiçek Kullanımı Nasıl Olmalı? başlıklı makalemizde çiçek dekorasyonu ve salonda çiçek kullanımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla