Anasayfa / Dekorasyon / Dekorasyonda Oturma Odasının Önemi

Dekorasyonda Oturma Odasının Önemi

Şuandan yirmi yirmi beş sene evvel doğanlar salon ile oturma odasının farkını defa iyi bilirler. Salonlar yalnızca konuk geldiği zaman açılan, hem de genellikle konuk geldiği zaman dahi açılmayan kalifiye tapınak gibi yerlerdi. Salonlar ise gündelik hayatımızda kullandığımız odalar.

Şimdilerde ev dekorasyon oturma odası örnekleri ile salon dekorasyon örnekleri birbirinden ayırt edilemez halde. Modern hanelerin çoğunda oturma odası için ayrı tek yer dahi yok. Salonlar genellikle oturma odası olarak kullanılıyor veyahut tam tersi. Salonlar kalktı ortadan yanlızca geriye oturma odaları kaldı. Çocukların her birinin kendisine ilişkin tek odasının olması gerekmesi, pahalanan kiraların minicik hanelerde yaşam sürdürmek bırakması gibi muhtelif nedenlerden bu değişimler yaşandı.

Peki Şimdi Kullandığımız Bu Oturma Odalarını Neden Dekore Ediyoruz?

Oturma odalarını tıpkı salonlar gibi oldukça abiye, epey estetik tek şeklinde dekore ediyoruz. Bu odalarda klasik en ağır koltuk takımı modellerinden tutun da açılıp kapanan en spor çekyat modellerine kadar hepsini kullanabilmeniz mümkün.

Bu tercih tamamen size kalmış. Koltuk takımlarını belirlediğiniz tarza göre gelin kalan bütün eşyaları da seçmeniz lazım olur. Yani koltuk perde ve halı uyumu oldukça ehemmiyetlidir. Ev dekorasyonu oturma odası örneklerine baktığımızda da en fazla ilgi çeken nokta bu ahenk oluyor.

Peki bu ahenk sebep olur? Mesela, koltuk takımlarınızı kadife, kolları reymeli avangart tarzda klasik koltuklardan seçtiniz diyelim. Bu halde yerde kilim kullanmanız olmaz. Yine benzer özelliklerde klasik başka bir deyişle ağır görüntülü tek halı modeli seçmeniz gerekli. Klasik tek oturma odasının olmazsa olmazlarından biri de kadife kruvaze perdeleridir.

Kadife koltuklarınızın rengine makul kadife perdeler seçmeniz gerekiyor. Eğer renk seçimi ile ilgili defa zorda kalırsanız açık kahverengi veyahut krem rengi kruvaze perdeler her daim kurtarır. Modern ev dekorasyonlarında renkleri henüz sınırsızca, henüz yürekli tek şeklinde kullanmayı öğrendik.

Bu yazımızada göz atınız:  Modern Dekorasyon Önerileri

Eskiden esamesi okunmayan gri gibi koyu lacivert gibi mesafeli renk tonlarını şimdi her kısımda bol bol kullanabiliyoruz. Ev dekorasyon oturma odası örneklerini galerimizdeki tasarımlar arasında da görebilirsiniz. Gelin çağdaş dünyanın yürekli renklerine beraber şahitlik edelim.

Bir önceki yazımız olan Fon Perde Nasıl Yıkanır? başlıklı makalemizde fon perde ve Fon Perde Nasıl Yıkanır? hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla