Anasayfa / Dekorasyon / Dekorasyonda En Sık Yapılan 7 Hata

Dekorasyonda En Sık Yapılan 7 Hata

Evimizin daha şık, tarz görünmesi şüphesiz ki hepimizin ortak isteği, fakat yaşam alanlarımızı güzelleştirmek adına yaptığımız seçimler ne yazık ki her zaman doğru olmayabiliyor. Gözden kaçırdığımız bazı küçük detaylar yaşam alanının şıklığını ve estetiğini gölgede bırakabiliyor.. Yazımızda sizler için dekorasyonda en sık yapılan 7 hatayı sıraladık..

Dekorasyonda En Sık Yapılan 7 Hata

Dekorasyonda En Sık Yapılan 7 Hata

Dekorasyonda En Sık Yapılan 7 Hata

Tablo Düzeni 

Dekorasyonda en çok yapılan hatalardan biri tabloların çok yükseğe asılmasıdır. Bu küçük detay duvar dekorasyonun estetiğini olumsuz yönde etkileyen aslında büyük bir hatadır. Dekoratif tablolarınızı göz hizasında asmaya özen göstermelisiniz, yani yerden 150 cm yukarıya asmalısınız. Eğer bu hatayı yaptıysanız tablolarınızı göz hizasına alarak bu büyük farklı görebilirsiniz.

Mobilya Yerleşimi 

Küçük yaşam alanlarını konu dışında bırakarak orta ve büyük metrekareli evlerde mobilya yerleşiminde yapılan en bilinen hata mobilyaları duvara dayamaktır. Duvara dayalı mobilyalar bir hata gibi görünmeyebilir fakat yaşam alanının samimiyetini olumsuz etkileyen bir seçimdir. Bu açıdan yeterli alana sahipseniz mobilyaları duvardan uzaklaştırarak daha şık ve samimi bir atmosfer yaratabilirsiniz.

Renk Seçimleri 

Minimalist tarzlardan hoşlanıyor ve bu tarzın öne çıkan siyah beyaz renk tonlarını yaşam alanınıza uyguluyor olabilirsiniz. Her ne kadar monokromatik bir stil modern görünse de mekanın ihtiyaç duyduğu enerjiyi ve canlılığı hissedemezsiniz. Renklerden korkmak dekorasyondaki en büyük hatalardan biri, en az bir kaç rengi mekanda kullanarak daha dinamik ve canlı bir atmosfer yaratmayı düşünebilirsiniz.

Aydınlatma

Dekorasyonda sıkça yapılan hatalardan belkide en önemlisi aydınlatmaya önem vermemek. Mekandaki aydınlatma seviyesinin düşük olması dekorasyonun kalitesini gölgede bırakan en önemli unsurdur. Ne kadar kaliteli, stil sahibi mobilyalarınız olursa olsun, yetersiz aydınlatmalar ile bu şıklık belirginliğini yitirir ve sönük bir iç mekan görünümü ortaya çıkar.

Bu yazımızada göz atınız:  Yeni Ve Etkileyici Duvar Dekorasyon Fikirleri 2018

Hareket Alanı

İç mekan dekorasyonunda yapılan diğer hata ise hareket alanını kısıtlayacak tarzda bir yerleşim yapmaktır. Bu noktada mekanın büyüklüğüne uygun mobilya ve aksesuar seçimleri yapılmalıdır. Örneğin oturma odanız için seçtiğiniz sehpa ne kadar şık ve pahalı olursa olsun, eğer mekan için fazla büyük ve hareketi kısıtlıyorsa bu sehpanın eviniz için yanlış bir seçim olduğunu bilmelisiniz.

Desen seçimi 

Duvarda yada mobilyalarda büyük ve gösterişli desenler iç mekanın bütünlüğünü bozar ve dikkat dağılmasına yol açar. Özellikle duvar kağıdı seçimlerinde desen konusunda çok seçiçi olmak gerekir. Mekan ne kadar kaliteli dekore edilirse edilsin, büyük ve göz yoran desen seçimleri ile bunaltıcı bir atmosfer oluşabilir.

Yeni trendler 

Dekorasyon dünyasında ki her yeni trendi uygulamaya çalışmak yine en bilinen ve sıkça yapılan bir yanlıştır. Trendleri takip etmenin yanlış olduğunu söylemiyoruz, fakat her yeni akımı iç mekana uyarlamak mekanın demode görünmesini sağlayabilir.

Bir önceki yazımız olan 7 İndigo Mavisi Ev Dekorasyonu Fikirleri 2019 başlıklı makalemizde 2019 ev dekorasyonları, ev dekorasyonu ve indigo mavi aksesuarlar hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

x

Kaçırmayın!

2020 Küçük Oda Tasarımları

Evinizi doğru tek şeklinde dekore etmek düşündüğünüzden henüz ehemmiyetli olabilir. Çünkü genel ...