Anasayfa / Aydınlatma / Dekorasyon İçin Spot Lamba Çeşitleri Ve Spot Lamba Montajı

Dekorasyon İçin Spot Lamba Çeşitleri Ve Spot Lamba Montajı

yuHiç şüphesiz ki dekorasyon çalışmalarının en önemli parçalardan birisi, aydınlatma ürünleridir. Özellikle yapılan dekorasyona uygun spot lamba çeşitlerinden yararlanmak, dekor çalışmasına büyük bir hava katmaktadır. Dekorasyon için spot lamba çeşitleri ve spot lamba montajı hakkındaki detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Evlerimizde olduğu gibi ofis gibi çalışma alanlarında da dekoratif şıklığın tamamlayıcısı unsurlardan olan spot lambalar, doğru bir seçim yapılması halinde dekor çalışmalarına fazlasıyla hava katmaktadır.

Hatta bu seçimin iyi bir şekilde yapılması, çeşidi ne olursa olsun yapılacak tüm dekorasyon çalışmalarının başrol oyuncularından birisi olmaktadır. Her mekana göre farklı spot lamba çeşitleri olduğu gibi, yapılması planlanan dekor çeşitlerine göre de spot aydınlatma ürünleri bulunmaktadır.

Dekoratif spot lamba çeşitleri

Spot Lamba Nedir? Spot Lambalar Nerelerde Kullanılır?

Enerji tasarrufu açısından büyük avantajlar sunan spot lambaları, ev ve ofis alanları gibi birçok alanda uygulanabilir aydınlatma ürünleri arasında yer almaktadır. Özellikle dekorasyon çalışmalarının önemli bir parçası haline gelen spot lamba çeşitleri, farklı boyut ve dekoratif tasarımlarıyla yapılacak çalışmalara çok kaliteli bir hava katmaktadır.

Genellikle modern dekorasyon çalışmaları için tercih edilen bu aydınlatma ürünleri, klasik dekorasyon çalışmaları içinde bu çalışmalara uygun olarak üretilmiş spot lambalar sayesinde tercih edilmektedir. Aydınlatmayı dikkat çekici hale getiren spot ürünler, dekorasyon çalışmalarına modern bir dokunuş yapmak isteyenlerin liste başında yer verdikleri ürünlerden birisidir. Detaylara indiğimizde kullanım alanları aşırı derecede yaygın olan spot lambalar, mutlak dolaplarında, alçıpan ve ters tavan çalışmalarında ve hatta sıva üstü tipleri ile düz duvarlarda ya da tavanlarda dahi çok rahatlıkla kullanılmaktadır.

Şayet ciddi bir dekoratif çalışma planlıyorsanız, bunun çizimini yaptırarak farklı spot lamba türlerini bu çizimler üzerinde uygulamaları olarak görerek karar vermeniz, dekor çalışmalarında alacağınız verimi oldukça arttıracaktır.

Spot Lamba Çeşitleri

Kendi içlerinde detaylara indiğimiz zaman farklı birçok keçide ayrılmış olsa da, genel çeşitleri hakkında bilgi verecek olursak gömme ve sıva üstü spotlar şeklinde ikiye ayrıldığını söyleyebiliriz. Bu iki sınıfta ise gerek şekil olarak ve gerekse renk olarak onlarca model yer almaktadır.

Gömme spot lambalar, bir alana yerleştirilmek suretiyle kullanılmaktadır. Genelde yuvası matkap ucuna takılan özel uçlar yardımıyla spot lambanın boyutuna göre hazırlanmakta ve buraya yerleştirilmektedir. Gömme spot lambalar uygulandıktan sonra kablo giriş çıkış kısmı yani dip kısmı hiçbir şekilde görülmekte olup sadece ince bir yüzey görülmektedir.

Bu tip spotlar en yaygın olarak alçıpan tavan uygulamalarında kullanılmaktadır. Bunun haricinde mutfak dolaplarının alt kısımlarında da dekoratif bir görüntü vermek ve aynı zamanda tezgahın üstünü aydınlatmak için sıklıkla tercih edilirler.

Sıva üstü spot lambalar ise yine adından anlaşılacağı gibi herhangi bir yuvaya gerek kalmadan, tavan ya da duvarda sıva üzerinde kullanılmaktadır. Bu alanlarda kullanılırken iç haznesi küçük bir kutucuğun içinde saklı olacağı için dekoratif anlamda olumsuz bir görüntü ortaya çıkmayacaktır.

Bu yazımızada göz atınız:  Işıltılı Dekorasyonlar İçin 2018 İkea Dekoratif Aydınlatmalar

Ürünler normal duylu aydınlatma çeşitlerine göre biraz daha pahalı olsa da, aydınlatma için kullanılan genel elektrik miktarının yarısına yakınını kadar tasarruf sağlamaktadır. Yani bu ürünleri kullanarak bir yandan dekoratif bir görüntü elde edebilirken, diğer yandan bütçenize büyük bir katkı sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda alacağınız ışık verimi de, bu ürünlerin olumlu özellikleri arasında yer almaktadır.

Özellikle son yılların en popüler spot uygulamaları arasında yer alan LED içerikli ürünleri tercih etmeniz, yukarıda saydığımız özelliklerin daha fazla olmasını sağlayacaktır.

Aydınlatmada Devrim LED Ampuller

Spot aydınlatmalar da dahil olmak üzere tüm aydınlatma ürünlerinde kullanabileceğiniz LED spotlar, adeta aydınlatmada devrim niteliği taşıyan ürünlerden birisidir. Bu ürün sayesinde hem daha fazla ışık enerjisi alabilir, hem de aydınlatma için kullanacağınız elektrik enerjisi maliyetini yarıdan daha fazla oranlarda düşürebilirsiniz. Bu nedenle spot lamba çeşitleri arasında LED ampul özelliği bulunan ürünleri tercih etmeniz, yapacağınız dekorasyon çalışmasına katkıda bulunacağı gibi, bütçenize de önemli katkılar sağlayacaktır.

Spot Lamba Montajı Nasıl Yapılır?

Bu ürünlerden bu kadar bahsetmişken, kısaca montajlarının nasıl yapıldığı hakkında da bilgiler verelim.

Gömme Spot Montajı

  • İlk yapmanız gereken kullanacağınız enerji dışında, tüm aydınlatma şart ellerini kapatarak elektrik bağlantısını güvenlik açısından kesmenizdir.
  • Yukarıda kısaca bahsettiğimiz gibi öncelikle spotlar arasındaki mesafe eşit bir şekilde çıkarılarak, yerleri işaretlenir. Daha sonra ise, spot yuvası açmaya uygun matkap uçları ile spot yuvaları açılır. Kullanacağınız spotun boyutuna uygun yuvalar açıp etrafındaki çapaklar, maket bıçağı ile temizlenir.
  • Açılan delikler arasında daha önce ben kablolama uygulaması yapılmamışsa, kablolama çalışması yapılır.
  • Kablolama çalışması yapıldıktan sonra ürünün soket kablosu gelen enerji kablosuna dikkatli bir şekilde bağlantısı yapılarak, elektrik bandıyla üzeri bantlanır.

Gömme spot montajı o birkaç işlem gibi, oldukça fazladır.

Sıva Üstü Spot Montajı

  • Tıpkı gömme spotlarda olduğu gibi, öncelikle enerji bağlantısını kesin.
  • Sıva üstü bağlantı aparatında bulunan vida deliklerini spotu uygulayacağınız duvar ya da tavana işaretleyin.
  • Daha sonra genellikle 8 lik matkap ucu ile dübel yuvalarını delerek, dübelleri yerleştirin.
  • Önce bağlantı aparatını delikler denk gelecek şekilde tutarak şarjlı vidalama ya da tornavida ile vidalayın.
  • Son olarak hatta enerjiyi tekrar vererek, yapılan işlemlerde herhangi bir sıkıntı olup olmadığını kontrol ederek işlemi tamamlayın.

Bir önceki yazımız olan Asma Tavan Çeşitleri başlıklı makalemizde 10 Dikkat Çeken Etkileyici Salon Aksesuar Modelleri 2018, 2019 Antre Ve Koridorlar İçin Metal Dresuar Modelleri ve 2019 dekorasyon fikirleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

x

Kaçırmayın!

2018 2019 lüks ev aydınlatmalar ve lambalar

Evinizi Güzelleştirmek için 2018 2019 Lüks Aydınlatmalar

Evimiz için mükemmel mobilyayı seçmek için ne kadar zaman harcıyoruz, ama aydınlatma ...