Anasayfa / Dekorasyon / Çocuk Odası Dekorasyon Fikirleri

Çocuk Odası Dekorasyon Fikirleri

Çocuklar hayatımızın neşe kaynağı ve aileyi her zaman tamamlandır. Anneler ve babalar aynı zamanda tüm aile fertleri bir bebek olacağını öğrendiği andan itibaren çok mutlu olur. Dekorasyon özel bir oda, mobilya, oyuncaklar birçok konuda çocuk için beraber çalışmaya başlarlar.

Gelişen teknolojiyle birlikte hızla büyüyen çocuk odası konseptleri ve dekorasyonları gün geçtikçe gelişmeye devam ediyor. Oda rengi, kullanılan aksesuarlar ve boyalar gibi birçok noktaya özel ilgi ile süslemeler yapılıyor. Anne ve baba adayı gece gündüz demeden çocuğu için araştırma yaparak onun güvenliği, konforu rahatlığını ön planda tutmak için elinden geleni yapıyorlar.

Çocuk Odasında İlham Veren Yeni Tasarımlar

Çocukların hayal dünyası hep masum ve pembedir. Düşlerle ve kahramanlarla doludur. Çocuk odası dekorasyonu yaparken ilk önce en önemli özellik çocuğun yaşı, cinsiyeti, sevdiği şeyler ve güvenliği her zaman ön planda olmalıdır. Özellikle yeni doğacak çocuğunuz kız ise oda tamamen pembe olabilir. Çocuğunuzun kendini içinde mutlu hissedeceği tasarımlar olması gerekir. Erkek çocuğu olacak ise duvarda araba resmi, mavi boya daha spor tasarımlar öne çıkar. Ailenin çocuk odası dekorasyonu yaparken çok karmaşık avangarde tarzı yapmak yerine mutlaka çocuğa uygun ürünler kullanılması gerekir. Çocuğunuzun özellikle 1 yaşından sonra zıplayıp hoplayıp her yere girip çıkacağını unutmamak gerekir.

Çocuk Ruhu Ön Planda Olmalı

Çocuk odası dekorasyonu yaparken çocuk ruhunu odaya yansıtmak gerekiyor. Mutlaka oyuncak dolabı resimli yapıştırma veya duvarda resim olmalıdır. Perdeler erkek veya kız çocuğuna uygun modeller olarak seçilmesi gerekir. Konulacak eşya az ve öz olmalı çocuğunuza oynaması ve keşfetmesi için mutlaka ferah bir alan bırakılması gerekir. Boya rengi açık pembe veya bebe mavisi olmalı çocuğun gözünü yormayan anti alerjik doğal içerikli boyalar kullanılması gerekir. Duvarda mutlaka aile fotoğrafı olmalıdır. Çocuk annesi ve babasının içinde olduğu fotoğrafı görerek kendini mutlu ve güvende hissedecektir. Çocuklar doğduğu andan itibaren günün büyük bir bölümünü uyuyarak geçirirler. İlk 6 Ay odadaki oyuncaklar dikkatini çekmez ve tepeye bakarlar müzikli ışıklı gözü yormayan çocuğa zarar vermeyen ninni müzikleri çalan lamba veya yatak başına dönence takılması uygun olacaktır.

Bu yazımızada göz atınız:  2019 Living Coral Mercan Rengi Dekorasyon Fikirleri

Pedagog Uyarıyor Çocuklar İçin Huzurlu Oda

Birçok profesörler ve çocuk pedogogları çocuklar için çok oyuncaklı çok ihtişamlı odalar değil tamamen huzur odaklı çocuğun mutlu hissedeceği tasarımlar olması gerekir. Dolabın açık tonlarda küçük çocuğa yetecek şekilde doğal ahşap ürünlerden olması yeterli olacaktır. Boya renginin çok yoğun pembe veya koyu maviler değil çocuğun manevi huzura ulaşmasını sağlayan doğal renkler kullanılması daha uygun olacaktır. Açık pembe, beyaz, krem, açık gri, somon, şeftali, limon veya açık bebe mavi çocuk odaları için yeni nesil en trend renklerdir. Çok canlı değil daha soft renkler tercih edilmesi uygun olacaktır.

Trend Eşyalar İle Çocuk Odası Dekorasyonu

Her çocuğun düşleri hayalleri ve istekleri farklıdır. Özellikle yeni doğacak çocuk için odaya çok az eşya konulması gerekir. Çocuk biraz büyüyünce zaten odayı dolduracaktır. Az ve öz eşya kullanarak çocuk odasını daha huzurlu ve sakin bir ortama dönüştürebilirsiniz. Çocuğunuz büyüdüğü zaman çalışma masası farklı objeler ve büyük modern yatak seçimleri daha doğru olacaktır. Çocuğunuzla birlikte karar vererek ve eşya seçerek çocuk odası dekorasyonunu yapabilirsiniz. Oldukça keyifli ve eğlenceli zamanlar yaşamanızı sağlayacak ailece bişeyler yapmış olacaksınız. Yeni nesil ahşap doğal eşyalar ile dekorasyon ürünleri ve mobilya seçmek yeterli olur.

Bir önceki yazımız olan Epoksi Boya Nedir? Neden Kullanılmalı? başlıklı makalemizde epoksi boya kullanımı ve Epoksi Boya Nedir? Neden Kullanılmalı? hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

x

Kaçırmayın!

2020 Küçük Oda Tasarımları

Evinizi doğru tek şeklinde dekore etmek düşündüğünüzden henüz ehemmiyetli olabilir. Çünkü genel ...