Anasayfa / Genel / Banyo Ve Mutfak Fayans Boyama Nasıl Yapılır?

Banyo Ve Mutfak Fayans Boyama Nasıl Yapılır?

Banyo, tuvalet ve mutfak fayans boyama uygulamalarıyla, bu alanların ekonomik olarak yenilenmesini sağlayacağınızı biliyor muydunuz? Özellikle az desenli fayanslar için ideal bir yenileme yöntemi olan fayans boyama uygulamaları ile bu alanları yenileyebilir, yeni bir görüntüye kavuşmasını rahatlıkla sağlayabilirsiniz.

Yaşam alanlarınızı yenilemek için, illaki büyük masraflara girmeniz gerekmiyor. Ekonomik farklı uygulamalarla, birçok yenilik yapmanız mümkündür. Bunlardan birisi olan fayans boyama teknikleri olup, aşağıdaki yöntemleri kullanarak fayanslarınızın yeni bir görünüme kavuşmasını sağlayabilirsiniz.

Fayans Boyama İle Banyo Ve Mutfaklarınızı Yenileyin

Yapacağınız yenileme işlemi sadece banyo ve mutfakları kapsamayıp, antre ve tuvalet gibi fayans ya da seramik bulunan tüm alanlarda uygulanabilir bir yöntemdir. Ancak fayans ve seramik uygulaması bulunan zeminlerde boyama ile yenileme çalışmaları, kesinlikle yapılmamalıdır.

Boyama Ne İle Yapılır?

Bu yazımızda daha önce belki de duysanız dahi yapmadığınız için aklınızda birçok soru işareti oluşturan boyama işlemi ile alakalı, tüm detayları sizler için paylaştık. Bu detaylardan birisi de, boyama işleminin ne ile yapılacağı sorusunun cevabıdır.

İşlem yapacağınız alanların sulu ve nemli alanlar olması sebebiyle, kullanılacak boyanın su ve neme dayanıklı boyalar olması gerekir. Böyle ortamlara en dayanıklı boya türü yağlı boya olsa da, yağlı boyaların yoğun kokusu nedeniyle bunun yerine hobi boyaları tercih etmenizi öneririz.

Boyama işlemi yapmak için gerekli olan malzemeler hakkında bilgi verecek olursak, boyama işlemine başlamadan önce aşağıdaki malzemeleri temin etmeniz gerekecektir.

  • Boya tavası
  • Maskeleme bantları
  • Parlak yüzey astarı
  • Rulo fırça
  • Yumuşak uçlu fırça
  • Koruyucu örtüler
  • Multi surface hobi boyası
  • Kalın sır vernik

Fayans boyama işlerinde size sıklıkla ve kesinlikle lazım olacak malzemeler, bunlardır. Daha sağlıklı bir boyama yapmak için, bu malzemeleri temin etmeniz gerekir.

Fayans Nasıl Boyanır?

Vermemiz gereken asıl sorunun cevabı olan fayans nasıl boyanır? sorusunun cevapları, aşağıda açıklamalı bir şekilde yer almaktadır.

Yüzey Temizliği

Boyama işlemine başlamadan önce, fayansların yüzünde herhangi bir kalıntı bulunmamasına dikkat edilerek fayansların yüzeyi detaylı bir şekilde temizlenmelidir. Yüzeyde kalıntılar gibi temizlenmesi gereken herhangi bir şey varsa, ıspatula yardımıyla fayansa zarar vermeden yüzeyi temizlenmelidir.

Ayrıca yağlı sayılabilecek kirler normal silme ile çıkmıyorsa, o zamanda tiner gibi etkileyici şeyler kullanılabilir. Yüzey temizliği boyadan önce kesinlikle yapılması gereken, işlemlerin başında gelmektedir.

Boya yapmadan önce fazla bir iş yükü getirmeyecekse, lavabo ve dolabı sökerek daha detaylı bir boyama yapmanızı öneririz. İş yükünü artıracak durumlardaysa, aşağıda bahsedeceğimiz kağıt bant uygulaması yöntemlerini kullanabilirsiniz.

Kağıt Bant Uygulaması

Daha önceden boyama işleri için uygun olan kağıt bant ile, mobilyaların kenar kısımlarını kapatarak boya gelmesini önlemeniz gerekir. Hatta aralara gazete parçaları atıp yapıştırarak komple bir kamuflaj, mobilya ya da boyanın değmesini istediğiniz yerleri kapatmak için yapmanız gereken bir uygulamadır.

Bu yazımızada göz atınız:  Modern Oturma Odası Dekorasyonu

Bu sayede hem yeniden temizlemek zorunda kalmaz, hem de damlama korkusuyla boya işini yavaş yaparak zaman kaybetmiş olmazsınız. Ayrıca boya çalışmanızda duvara desen vermek için, kağıt bantlardan yararlanabilirsiniz.

Astar Uygulaması

Boya almadan önce boyacının tavsiyesi üzerine alacağınız astarı, boya yapmadan önce fayansın üzerine uygulamak boyanın daha kaliteli bir şekilde tutmasını sağlayacaktır.

Bu nedenle boyadan önce astar uygulaması yaparak, sonradan oluşacak aşınmaları da daha fazla önleyebilirsiniz. Yüzeye astar uyguladıktan sonra, hemen boyama işlemine başlanmalı ve en azından 18 20 saat astların kuruması beklenmelidir.

İlk Kat Boya

Tıpkı normal duvarlarınızı boyuyor gibi, fayans boyama işlerinde de ilk kat boya uygulaması yapılmalıdır. Boyanın ilk katını vurduktan sonra 8 ile 10 saat arasında bekleyerek, boyanın tamamen kurumasını sağlayın. Ardından 2 kat boyayı da yaparak, boyama işlemini tamamlayabilirsiniz.

Boya işlemi bittikten sonra dilerseniz boyanın üzerine vernik uygulaması yaparak, su ve nemden boyanın daha az etkilenmesini sağlayabilirsiniz.

Farklı Desenler Verme

Boyama işlemi yaparken duvarlara boya ile, birbirinden farklı desenler verebilirsiniz. Bunu yapmak için kullanacağınız tek şey, kağıt bantlardır. Kağıt bantlarla duvara farklı şekiller yapıp arasını boyayarak bandı söktüğünüz de, çok daha dekoratif görüntüler elde etmeniz mümkün olacaktır.

Renk Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Banyo ve mutfak fayanslarının boyanması işleminde, dikkat etmeniz gereken hususlardan birisi de renk seçimi olmalıdır. Renk seçimi için banyonuzun dekorasyon çalışmasını görmeden herhangi bir tavsiyede bulunmak, doğru olmayacaktır. Ancak bu konuda genel bir tavsiye yapacak olursak, banyo ve mutfak mobilyaları için ideal bulduğunuz renkleri kullanarak boyama işlemini tamamlayabilirsiniz.

Renk seçimini duvarların hepsi için yapmak yerine en azından kapı kısmının bulunduğu duvarı farklı boyayacak şekilde, renk seçimi yapmanız da mümkündür. Böylece daha hoş bir görüntü elde edebilirsiniz. Ayrıca tavan kısmı fayans olmasa bile fayans rengiyle uyum sağlayacak farklı renkte bir tavan boyası, bu alanların şıklığını artıracak detaylardan birisidir.

Fayans boyama nasıl yapılır? Sorusunun cevaplarını vererek, bir takım tavsiyelerde bulunduk. Konuyla ilgili merak edip sormak istediklerinizi yorum kısmından sorarak, daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Badana Boya Nasıl Yapılır? Duvar Nasıl Boyanır? başlıklı makalemizde boya nasıl yapılır ve duvar nasıl boyanır hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla