Anasayfa / Bahçe & Balkon / Balkon Dekorasyonu İçin Kendin Yap Fikirleri

Balkon Dekorasyonu İçin Kendin Yap Fikirleri

Balkonlar güzel vakit geçirmek, rahatlamak ve bazen de misafirlerimizi ağırlamak için en güzel yerlerdir. En az evin içi kadar özenle dekore edilmiş bir balkonda çay ya da kahve içmenin keyfi inanılmazdır. Her ne kadar bütün dekorasyon çeşitleri gibi masraflı olsa da eğer büyük bir bölümünü evde kendi imkânlarınızla yaparsanız maliyeti düşürebilirsiniz. Ayrıca böyle konularda uğraşmak ve emek vermek hem çok rahatlatıcı hem de sonuçlarını gördükçe iç açıcı faaliyetler arasındadır. Peki, evde kendimiz balkonumuzu değiştirmek ve yaza harılanırken yenilik getirmek için neler yapabiliriz?

Renkler, Çiçekler ve Saksılar

Rengârenk bir balkon herkesin içini açar ve ferahlatır. Renklerin gücünden yararlanarak balkonunuzu dekore etmek isterseniz balkonda yetiştirebileceğiniz çiçeklere ve bitkilere de bir göz atmalısınız. Çünkü çiçeklerle birlikte renkli saksılar da balkonunuza farklı bir hava katar. Çiçek yetiştirmek ve toprakla uğraşmak da sizi günlük hayatın stresinden uzaklaştırır ve rahatlatır.

Katmanlı ve Renkli Saksılar

Saksı seçimi ve balkona yerleştirme düzeniniz iyi bir dekorasyon oluşturmak için önem vermeniz gereken konulardır. Son yıllarda belki en çok karşılaştığımız şeylerden biri de balkonları güzelleştirmek için kullanılan ve katlı biçimde asılan saksılardır. Hatta eğer çok sayıda saksı almak istemezseniz evdeki boş plastik şişeleri saksı gibi kullanarak en iyi şekilde değerlendirmiş olursunuz. Şişeleri ortasında ya da ağız kısmından uygun bir şekilde kesmeniz gerekir. Daha sonra renkli kâğıtlarla sarabilir ya da boyayabilirsiniz. Birden fazla şişe bir arada kullanıldığında rengârenk ve çok güzel bir kompozisyon oluşabilir. İsterseniz balkonunuzun tavan kısmına bunları dizerek de farklı bir görüntü elde edebilirsiniz. Önemli olan renk seçimi ve hoş bir görüntü oluşturabilmektir. Ayrıca bitki seçimini de güzel yaparsanız balkonunuz çok daha güzel görünür.

Balkon Koltukları ve Oturma Grupları

Çoğu insan evde kullanmak istemediği tek parça koltuk ve eski kanepelerini balkona yerleştirmeyi seçer. Ama oturma grubu a da ufak çaplı bir koltuk takımı oluşturmak için farklı alternatifler de vardır. Çok eskiden kullanılan ve sedir adı verilen tahta kanepelerden bulabilirseniz ya da kendiniz bir tanıdığınızla yapabilirseniz balkonunuz için kullanabilirsiniz. Belki marangozlara bu konuda fikir danışabilirsiniz. Bu kanepeler üzerlerine minder atılarak kullanılır ve oldukça da rahat bir seçenektir. Öte yandan evdeki eski kıyafetleriniz ya da kumaş parçalarınız çok iyi birer yastık ya da minder kılıfı olabilir. Yine bu şekilde rengârenk bir oturma grubunuz oluşturulabilir.

Bu yazımızada göz atınız:  Dekoratif Ve Kullanışlı 2018 Portatif Balkon Masaları

Paletler ve Kasalar

Bazen Pazar yerleri toplandıktan sonra atılan paletler ve kasalar görürsünüz. Bunları uygun fiyatlı olarak satan yerlerden de satın alabilirsiniz. Paletler üst üste yerleştirildiği takdirde en rahat oturma grubu olmak için adaydır. Yine üstlerine minder yerleştirilerek harika bir koltuk ya da kanepe haline gelebilirler. Kasalar ise hem sehpa ya da ufak dolap veya kitaplık olarak hem de saksı olarak kullanılabilir. Aktardan onlara uygun boyalar alarak rengârenk kasalardan güzel dekorasyon fikirleri üretebilirsiniz.

Eski Pamuklar ve Elyaflar

Balkonda kullanacağınız minderleri de kendiniz tasarlayabilirsiniz. Herkesin evinde eski yorganlardan ya da eşyalardan kalan elyaf ve pamuklar bulunur. Eğer yoksa da bunları da hala bulunduğunuz yerde varsa yorgancılardan ya da komşularınızdan da temin edebilirsiniz. Evde bulunan eski kumaşlarınızı da minder dikmek için kullanırsınız. Bu şekilde son derece şık ve renkli minderler dikip balkonunuza renk getirirsiniz. Bu konularda eğlenceli tasarımlar ve fikirler için farklı sitelerden ve internetten faydalanabilirsiniz. Balkonunuza renk ve rahatlık getirmek tamamen sizin elinizde, biraz emek sonucunda balkonunuz dışarıda bakınca gıpta edilecek kadar güzel görünebilir.

Bir önceki yazımız olan 2019 Hayran Kalacağınız Bahçe Dekorasyon Modelleri başlıklı makalemizde 2019 Hayran Kalacağınız Bahçe Dekorasyon Modelleri ve bahçe dekorasyon modelleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla