Anasayfa / Bahçe & Balkon / Bahçe Düzenleme Fikirleri ve Örnekleri

Bahçe Düzenleme Fikirleri ve Örnekleri

Bahçe düzenlemesi oldukça zor bir olay, bahçeniz isterseniz küçük dilerseniz de büyük olsun doğru düzenlemeyi yapmak gerçekten kolay bir iş değil. O yüzden dekorasyon anlamında kaliteli iş yapmak için bazı önerilere ihtiyacınız olacağını düşündük ve sizlere bu yazımızda bahçe düzenleme fikirleri ve örnekleri ile fikirler vermek istedik.

Bahçede Geri Dönüşüme Önem Verin

2019 yılının en güzel hobileri arasında kendin yap hobileri geliyor. Tüketim çılgınlığına dur diyerek sizlerde bahçenizde geri dönüşüme yeşil ışık yakabilirsiniz.  Kesinlikle farklılık arıyor ve kendiniz bir şeyler yapmayı hedefliyorsanız kendin yap fikirleri size ilham verecektir. Evde işinize yaramayan ya da kafanızda oluşturacağınız malzemeler ile bahçenize eklemeler yapabilirsiniz. Bu konuda hayal gücünüzü kullanmayı deneyin.

Pencere Önlerini Değerlendirin

Bahçe düzenlemesi için sadece bahçenin iç kısmına odaklanmayın. Kullanabildiğiniz her alanı değerlendirin ve bahçenizi çok şık bir hale getirin. Bunun için kesinlikle bahçenize bakan pencerelerin ön kısımlarını değerlendirebilirsiniz.

Yeşil Alan Yaratma Konusunda Hassas Olun

Bahçedeki en değerli alanlar her zaman yeşilin yoğun olduğu alanlardır. O yüzden yeşil alanlar yaratma konusunda sınırlı davranmayın.  Çimler, sarıçiçekler, dolu dolu bir bahçe oluşturmak için en önemli unsurlar arasında yer alıyor. Belirli yeşil alanlar oluşturarak sizlerde harika bir görünüm elde edebilirsiniz.

Bu konuda biraz yaratıcı olabilirsiniz. Mesela çimenlerin tam ortasına eski kullanılmayan bir bisiklet koyabilirsiniz. O bisikletin dört bir yanını saksı tarzı şeylerle doldurarak çiçeklerle süsleyebilirsiniz. Bu konuda sizin yaratıcılığınıza güveniyoruz. Aklınıza gelen her fikir önem arz edecektir.

Suyun Olduğu Her Yer Güzeldir

Su insan hayatında çok büyük bir yere ve öneme sahip o yüzden suyun önemini tartışmaya gerek bile yok. Su bulunduğu her alanı güzelleştirir. O halde bunu bahçeniz içinde yapabilirsiniz. O yüzden güzel bir bahçe yaratmak için suların geçtiği bir alan yaratabilirsiniz. Huzur dolu bir ortam arayanlar için ideal tercih olacaktır.

Bu yazımızada göz atınız:  Ruh Halinize İyi Gelecek 5 Bahçe Çiçeği

İmkânlarınız doğrultusunda suyun aktığı bir fışkıye çok şık bir görüntü elde etmenize yardımcı olacaktır.

Çiçek Havuzları Oluşturun

Çiçekler konusunda seçici olabilirsiniz. Bahçenize en uygun olan çiçeklerden oluşan bir ortam hazırlayabilirsiniz. Minik çiçek havuzları bahçeler için ideal olacaktır. Bitkileri orantılı bir şekilde ekerek harika bir görünüm elde edebilirsiniz.

Renkli çitler de sizin bahçenize kesinlikle farklı bir hava katacaktır. Eğer yeşil gibi bir renk ile çitlerinizi süslemek istiyorsanız kesinlikle doğru yoldasınız. Evin kapısının yakınlarında çitlerin yeşil renkte olması ve bahçeye girildikten sonra yeşil çimler sizleri karşılayacak. Gerçekten harika bir kombin ve bahçeniz kesinlikle sizin için bir ilham kaynağı olacaktır.

Bahçenize Özel Yürüme Alanları

Bahçenizde oturmak kadar yürümek ve hareket etmekte sizin hakkınız bahçede yürümek yeşillerin arasında oksijeni sonuna kadar çekmek sizin hakkınız. Sevdiklerinizle birlikte bahçenizi gezerken özel yürüme alanları olursa kesinlikle çok rahat edeceksiniz. Bahçenizin bir kısmına beton bölümler oluşturabilir ve çok daha şık bir alan yaratabilirsiniz.

Farklı Boyutlarda Saksılar

Saksılar ister bahçeye isterseniz de balkona tam anlamıyla oturan dekor objeleridir. Bahçenizde de bunu kullanın. Farklı boyutlardaki saksıların içerisindeki çiçekler kesinlikle ortama hoşluk katacaktır.

Farklı boyutlardan oluşan saksıların olduğu bir alan bahçenizi farklı ve özel kılacaktır. Kesinlikle bunu denemelisiniz. Bu fikir sizinde hoşunuza gidecek.

Bir önceki yazımız olan Yaz Aylarının Olmazsa Olmazı Kamelya Süsleme Fikirleri başlıklı makalemizde çardak süsleme fikirleri, kamelya süsleme ve kamelya süsleme fikirleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla