Anasayfa / Genel / Badana Boya Nasıl Yapılır? Duvar Nasıl Boyanır?

Badana Boya Nasıl Yapılır? Duvar Nasıl Boyanır?

Dekorasyon açısından en önemli unsurlardan birisi olan, boya nasıl yapılır? Duvar nasıl boyanır? Sorularına cevap vererek, dekorasyon çalışmalarının önemli tamamlayıcısı olan renklerin dünyası hakkında detaylara ineceğiz.

Badana Boya Nasıl Yapılır? Duvar Nasıl Boyanır?

İster dekorasyon çalışması olsun ister olmasın, evlerin görselliğini tamamlayan ve başlı başına farklı bir şıklık katan detaylardan birisi, duvar ve tavanların boyasıdır. Özellikle dekoratif görüntü elde etmek isteyenlerin sorduğu boya nasıl yapılır? Sorusu için vereceğimiz cevaplar, şunlardır.

İlk Olarak Renk Seçimi

Düşünceyi fiziksel icraata dökmeden önce yapılması gereken, öncelikle karar vermektir. Bunun için boya nasıl yapılır? Sorusunun ilk cevabı, boya rengini seçmek olmalıdır. Boyanın rengini seçmek, aslında en önemli detay olup, farklı birçok faktörün renk seçiminde değerlendirilmesi gerekmektedir. Bunların başında mobilya ve zemin rengi gelmektedir. Özellikle genel mobilyanızla uyumlu renkler yakalamak ya da zemin rengine göre karar vermek, yapılacak işin temel noktasıdır. Renginize karar verdikten sonra, diğer aşamalara geçebiliriz.

Malzeme Temini

Boya rengine karar verdikten sonra, daha önceden tespit edilmiş evi boyamak için gerekli malzemeler temin edilmelidir. Boya yapmak için size lazım olacak malzemeleri kısaca hatırlatacak olursak, şunlardır.

 • Ufak tadilatlar ve delik döküntü alanları kapatmak için, yeterli miktarda alçı
 • Farklı kullanımlar için, sapı eğri ıspatula
 • Bir miktar zımpara
 • 100’lük ıspatula
 • 2 metre kadar sırık
 • Büyük bir boş kova. Daha büyük kolaylık için, iki boş kova temin etmeniz daha faydalıdır.
 • Bir rulo, kâğıt bant
 • Yerlere boyanın damlayarak zarar vermemesi ve fazla temizlik işi çıkmaması için, kalın kartonlar ve naylon
 • Büyük rulonun iş yapamayacağı yerler için mini rulo
 • Saten ve plastik boya rulosu
 • 3 veya 4 numara, kestirme fırçası

Gibi malzemeler, boya yapmak için temin etmeniz gereken malzemeler arasında yer almaktadır. Bu malzemelerimizi temin ettikten sonra, detaylara geçebiliriz. Bu arada unutmadan söyleyelim ki, tavanlarınızı da boyayacaksanız, yine renk uyumunu dikkatli düşünmeniz ve uygun bir renk seçmeniz önemlidir. Biz tavanları boyayacağınızı da düşünerek, öneriler vermeye devam ediyoruz.

Boya nasıl yapılır?

Tavanlardan Başlayın

Boya yaparken dikkat edilmesi gereken şeylerin başında, yapılacak işin önceliğidir. Eğer tavanlarınızı da boyayacaksanız, boyamaya öncelikle tavanlardan başlanmalıdır. Duvarı önce boyayıp tavana geçtiğinizde, tavanı boyarken yeni boyadığınız duvara tavan boyasının damlama ihtimali çok yüksektir. Bu sebeple, önce tavanlardan başlamanız gerekir.

Tavanda buluna kabarcıklar varsa, ya da eski boya çatlaması olmuş alanlar öncelikle bu alanları kazıyın. Sıva çatlaması olan kısımları da yine ıspatula yardımıyla dökerek, alçı ile tamiratını yapmanız gerekmektedir. Çünkü boyanın suyuyla bu kısımlar yumuşayarak, kendisini bırakabilir ve size sonradan yeni bir iş çıkarabilir. Bunun için önceden önlem almanız, çok daha iyi olacaktır. Boyaya direk ruloyu batırmak yerine, rulonuzu önce ıslatıp biraz sıkarak nemli kalmasına dikkat edin. Bu sayede, boya sürümü çok daha kolay olacaktır.

Bu yazımızada göz atınız:  Hangi Boya Nerede Kullanılır? Boya Çeşitleri

Alçı ile tadilat yaptığınız yerlerin yüzeyini zımparalamayı da unutmayın. Tüm hazırlıklarınızı yaptıktan sonra, duvarla tavanın birleştiği köşe noktalarının duvar kısmına, 5-10 cm eninde olan kağıt bantlardan çekerek, tavan boyasının en fazla temas edeceği nokta olan duvar köşe kısımlarına bulaşmasını önleyebilirsiniz.

Duvar Nasıl Boyanır?

Boya nasıl yapılır? Sorusuna tavan hakkında cevap verdikten sonra, duvar nasıl boyanır? Sorusunun cevabına gelelim. Duvarları boyamakta, tıpkı tavan boyamadaki gibi yöntemlerle yapılır. Öncelikle duvardaki kullanılmayan çivi ya da vidalar varsa sökülerek, boya dökülmesi ya da sıva bırakması ihtimali olan yerler ıspatula yardımıyla iyice kazınır. Bu kazımanın ardından, alçı kullanılarak bu alanların tadilatı yapılır. Şayet duvarlarınız alçı yerine kum sıva ise, tadilatı da kum sıvayla yapmanız alçının duvarda pürüzsüz görüntüsüyle sırıtmasını engelleyecektir.

Duvarlar boyanırken dikkat etmeniz gereken şeylerden birisi, kestirme işleminden sonra ruloya geçtiğinizde duvarın ortasından başlayarak ruloyu yukarı doğru kaydırmanızdır. Yukarıdan aşağıya inmeye çalıştığınızda, ruloda bulunan boyanın önemli bir bölümü yere dökülecektir.

Ortak ve Püf Noktalar

Boya nasıl boyanır? Sorusuna verdiğimiz temel cevaplar yukarıda yazılmış olsa da, tavan ve duvar boyanırken dikkat edilecek ortak ve püf noktalar bulunmaktadır.

Kazıma işlemlerini tamamlayın: Öncelikle tavan ve duvardaki kazıma işlemlerini tamamladıktan sonra, tadilat işlerini eksiksiz bitirerek, bir süre kurumaya bırakın. Tamirini yaptığınız yerler kurumadan, kesinlikle boyaya başlamayın.

Kesilecek yerler: Tavanı boyarken duvar köşesine çekeceğiniz bandın, tavana kaymamasına özen gösterin. Aksi halde o kısma boya değmeyeceği için, boyadıktan sonra sırıtacaktır. Kağıt bantlarla süpürgeliklerin kapatılmasını da unutmayın. Kesim yapıp tavanı boyadıktan sonra, tavan kurumaya başlayınca duvar kesimini yapabilir ve duvar boyasına geçebilirsiniz. Ancak, tüm odaların kesimini aynı anda yaparsanız, boyaya başlamadan önce kesilen yerler kuruyacağı ve kuruduktan sonra boya yapılacağı için, rulo izi kalacaktır.

Rulo Detayları: Ruloyu önceden yıkayıp suyunu sıkarak, nemlendirin. Rulonun tamamını, kovaya batırmayın. Aksi halde ruloyu sürerken, boya daha fazla dökülecektir. Rulonun yüzeyini hafif hareketlerle boyaya döndürerek değdirmeniz gerekir. Ruloyu tavana ya da duvara sürerken, aşırı bastırmanız halinde de boya daha fazla dökülecektir.

Boya nasıl yapılır? Sorusuna cevap verdik. Konu hakkında sormak istediklerinizi, yorum kısmından bize iletebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan 14 Çarpıcı 2019 Yatak Odası Dekorasyonu başlıklı makalemizde 2019 yatak odaları, 2019 yatak odası dekorasyonu ve 2019 yatak odası modelleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla