Anasayfa / Yatak Odası / 2019’da Ruhunuza İlham Verecek Yatak Odası Fikirleri

2019’da Ruhunuza İlham Verecek Yatak Odası Fikirleri

İnsanların en huzur bulduğu mekanlar evleriyken, daha da ötesi yatak odalarıdır. 2019’da ruhunuza ilham verecek yatak odası fikirleri ile, sizler için yeni tasarım ve dekorasyon fikirlerinin yanı sıra, yatak odasına özgü görseller paylaştık. İçlerinden, bir çoğunu beğeneceğinizi umut ediyoruz.

Evin belirli bir bölümüne dekorasyon yaparken, sadece ışıklandırma, alçıpan, boya ve diğer etkenler düşünülmeden, dekorasyon bir bütün halinde ele alınmalıdır. Hem yatak çeşitleri ve hem de seçilecek renkler, bu bütünlüğün yatak odalarında sağlanması için önemli unsurlardan bazılarıdır. Kullanacağınız mobilyalar, renkler, tekstil ürünleri ve desenler, adeta ruhunuzu dinlendirmeli, size ilham verecek bir ortamın tamamlayıcısı olmalıdır.

Yatak odası fikirleri 2019

2019’da Ruhunuza İlham Verecek Yatak Odası Fikirleri

Doğru Tarz Nasıl Seçilmeli?

Yatak odasında en önemli husus, elbette ki yataklardır. Ancak yatak seçimi yaparken sadece bir tarzı yansıtması düşünülmemeli, aynı zamanda işlevsel özelliklerinin olmasına dikkat edilmelidir. Tabii ki rahat dinlenebileceğiniz bir kalitede seçim yapmak, mutlaka gerekli olanlar arasında yer almaktadır. Tarzınızı yansıtmak için yapacağınız seçimlerde sadece yatak odasının genel görünümü değil, ayrıca ihtiyaçlarınıza hitap edecek ürünlerin olması daha makbuldür. Eğer eşyalarınızı depolayacak bir alana ihtiyacınız varsa, baza tarzı yatakları tercih edebilirsiniz.

Yatak Odası Dekorasyonu Ve Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

Görüntü açısından, düşünüp beğendiklerimizi zaten görsellerle paylaştık. Ancak sorunun cevabına dair, söylenecek çok şey varken biz yatak odanızın durumunu ve tarzınızı yansıtacak şeylerin neler olduklarını bilmediğimiz için, genel trendlerden bahsedeceğiz.

Renklerin Kucaklaşması

Sadece kalite ve objelerin ayrı ayrı düşünülmesi, bu konuda yapılan yanlışların başında gelmektedir. Yatak odasının tüm renkleri adeta kucaklaşmalı, aralarında keskin çizgiler bulunmamalıdır. Ki bu kural, zaten genel anlamda tüm dekorasyon çalışmaları için geçerlidir. Dekorasyonun bir bütün halinde olması gerektiği, asla akıldan çıkarılmamalıdır.

Geniş Yataklar

En güzel yatak odası fikirleri

Yatak odanızın müsait olması durumunda, geniş yatakları tercih etmeniz tasarımsal açıdan oldukça önemlidir. Odanın tüm hatlarına ayrı bir anlam katan geniş yataklar, mobilya açısından da iyi değerlendirilmeli ve yukarıda bahsettiğimiz renk uyumu kesinlikle sağlanmalıdır.

Tekstil

Yatak odanızda kullanacağınız tekstil ürünleri, dekoratif bütünlük anlamında önemli bir tamamlayıcıdır. Bu nedenle renk, desenler ve şekiller, tekstil ürünlerinde dikkat edilmesi gereken şeyler arasındadır.

Yatak Odası Zemini Nasıl Olmalı?

Dekorasyonun yapıldığı her alanda, zeminler aynı bir öneme sahiptir. Zemin kaplama konusunda, yukarıda bahsedilenlerin tamamı geçerli olup, zeminlerinizde yine oluşturduğunuz ortama uygun halılar kullanmanız daha hoş bir ortam yaratmak için olması gerekenlerden birisidir. Sade ve sadece zeminin görüntüsünden hoşlananlar arasındaysanız, küçük bir kilimde olsa odanın görüntüsünü yumuşatmak adına kullanmanızı tavsiye ederiz.

Yatak Odası Dekorasyonu İçin Olması Gerekenler

Aksesuarlar

Kişinin kendisinin düzenlediği her ortam, az da olsa kişiliğinin yansıdığı bir ortamdır. Bu nedenle, kullanılacak aksesuarlarda aynı şekilde sizin zevkinizi, ruh dünyanızı yansıtacak düzeyde olacaktır. Ancak nasıl bir kişiliğe sahip olursanız olun, yatak odası dekorasyonu için aksesuarlar, olmazsa olmazlar arasındadır.

Bu yazımızada göz atınız:  2018 Sezonu Dekoratif Yatak Odası Komodin Modelleri

Doğal ve rustik görüntüye sahip aksesuarlar seçmeniz, yatak odası görselliğine önemli katkılar sunacaktır. Yine her dekorasyon çalışmasında olduğu gibi ortama uygun tablolar, vazolar, biblolar ve mumluklar gibi aksesuarlar, yatak odalarında da kullanılması gereken objeler arasında yer almaktadır.

Hangi Renkler Tercih Edilmelidir?

Ruhunuza ilham verecek yatak odası fikirleri tavsiyelerimiz arasında, farklı renk seçenekleri sunacak olsak da, yine de siz bu seçeneği yatak odanızın genel durumuna ve mobilyalarınıza göre belirleyebilirsiniz. Son yılların en trend renklerinden yola çıkacak olursak, feminen tarzda şekillenmiş yatak odaları için leylak, tercih edilebilecek renkler arasındadır. Yeşil ve mavi renkler ise, direkt olarak ana tonda kullanılmak yerine, açık tonlarda kullanılmalıdır. Bu renklerin sakinleştirici etkisi, daha dinlendirici bir ortamda huzur bulmanızı sağlayacaktır.

Her Yılın Ve Her Ortamın Trendi Beyaz Renkler

Kullanıldığı her ortama yakışan ve ayrı bir hava katan beyaz ve beyaza yakın renkler, yatak odalarında da kesinlikle yer verilmesi gereken renkler arasındadır. Özellikle beyaz yatak örtülerinin farklı desenlere sahip olması, beyazın büyüsünü daha net bir şekilde ortaya çıkaracaktır. Bu nedenle yatak odalarınızda başta yatak örtüleri olmak üzere farklı kısımlarda beyaz renkleri tercih edebilirsiniz.

Kavuniçi Ve Açık Nar Kırmızısı

2019 Yatak odası fikirleri

Yine genellikle her ortamda uyum sağlayacak renkler arasında yer alan nar kırmızısı ve kavuniçi renkleri, yatak odası fikirleri için renk bazında değerlendirilmesi gereken renkler arasında yer almaktadırlar. Bu renkleri direk duvar boyası şeklinde kullanmak yerine, perde ya da mobilyalarınız da yer vererek değerlendirebilirsiniz.

Alçıpan Ve Işıklandırma Fikirleri

Hiç şüphesiz ki yatak odasını muhteşem kılan özelliklerden ikisi, alçıpan ve ışıklandırma detaylarıdır. Özellikle yatak başından başlayıp tavanın yarısına kadar ilerleyen alçıpan tasarımları, iyi bir ışıklandırma ile yatak odanıza muhteşem bir görüntü katacaktır. Özellikte mavimsi ya da pembe renkli led aydınlatmalar, yatak odası ışıklandırması için işinizi fazlasıyla görecektir.

Tavan dekorasyonu konusunda yapılan en büyük yanlışlardan birisi, yatak odası tavanına gergi tavan uygulaması yapmaktır. Özellikle de alçıpan yoğunluğu fazla olan yatak odaları için gergi tavan uygulaması yaptırmak, dekoratif anlamda büyük bir hataya düşmeniz anlamına gelir.

Bol Aynalar Yatak

Odasının bol ve dev aynalarla donatılması, şayet odanın genel yapısı buna uygunsa yatak odasına, dekoratif anlamda çok şey katacaktır. Bu nedenle odanın genel durumu üzerinde iyice düşündükten sonra, ayna uygulaması yapılabilir. Şunu da unutmayalım ki iyi bir planlama kapsamında yapılmayan dekoratif ayna uygulamaları, yatak odanızın tüm büyüsünü de bozabilir.

 

Bir önceki yazımız olan 2019 Birbirinden Güzel Yazlık Yatak Örtüleri başlıklı makalemizde 2019 Birbirinden Güzel Yazlık Yatak Örtüleri ve yazlık yatak örtüleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla