Anasayfa / Dekorasyon / 2019 Yılı Balkon Dekorasyon Trendleri

2019 Yılı Balkon Dekorasyon Trendleri

Evin her bölümü yaşamımızı daha konforlu bir şekilde sürdürmek için farklı nitelikler taşısa da, evimizin en konforlu yerleri arasında balkonları da unutmamak gerekir. Küçükte olsa bir balkonun olması, özellikle baharın kendisini müjdelediği aylar ve yaz mevsiminde, birçok insanın zamanının önemli bir bölümünü geçirdiği bir alandır. 2019 yılı balkon dekorasyon trendleri, bu alanları daha konforlu ve kullanılabilir bir hale getirmenin yanında, daha iç açıcı ortamlar oluşturacak uygulamalardır.

2019 Yılı Balkon Dekorasyon Trendleri

Trend Renklere Ağırlık Verin

Son yılların en trend renk ve uygulamaları, 2019 yılında da hala geçerliliğini koruyor. Gri, adaçayı yeşili ve canlı mercan gibi renkler, 2019 yılı dekorasyon önerileri arasında da işin uzmanları tarafından tercih ve tavsiye edilen renkler arasında yer alıyor. Bunun yanında terracota yani kahve ve kızıl renginin birleşimi de, balkonlarınıza ayrı bir hava katacak renklerden birisidir. Turkuaz mavi tonlarından olan indigo rengi de yine tercihler arasında değerlendirilmesi gereken renklerden birisidir.

Balkonlarınıza daha canlı bir görünüm kazandırmak ve şıklığını tamamlamak için, yukarıdaki renklerden nasıl yararlanmanız gerektiği hakkındaki farklı tavsiyeler, şunlardır.

Doğal Detaylara Dikkat Edin

Günümüzde yapay olan o kadar çok şey var ki… Bir yaşam alanında doğallık, artık insanların özlem duyduğu bir öğe haline geldi. Bu sebeple balkon dekorasyonu yaparken, yarı açık alan olduğunu da göz önüne alarak tercihlerinizi doğallıktan yana kullanın. Canlı ve rengârenk çiçekler bunun için oldukça ideal bir seçimken, çiçeklerin bakımından korkanlar için yine benzer canlılıkta bir tablo kullanmanızda bu eksikliği giderecek bir seçim olabilir.

Çiçeklerin yanı sıra farklı süs bitkilerine de balkonunuzda yer vermek, bir diğer önemli tavsiyemizdir. Özellikle büyük balkonlar için yeşil ve sarının harmanlandığı orta boy bir limon ağacı balkonunuza doğallık kattığı kadar, çok hoş bir görüntü oluşmasını da sağlayacaktır.

2019 Balkon Dekorasyon Trendleri

Vazo, Biblo ve Mumluklar

Seramikten yapılmış Biblolar, vazolar, fener ve dev mumluklar da, yine 2019 yılı balkon dekorasyon trendleri arasında yer almaktadır. Seramik dışında cam veya metal modelleri de, balkonlarınızı canlandırmak ve harika bir ortam oluşturmak için kullanabilirsiniz. Bu ürünlerde de yine renk seçeneklerine dikkat ederek trend renkleri tercih etmeniz, balkon dekorasyonları için oldukça isabetli bir seçim olacaktır.

Zemin Renklerinden Yararlanın

Balkonlarınızda daha güzel görüntüler elde etmek için dikkat edilmesi gereken dekorasyon önerileri arasında, zemin rengi farklı bir önem taşımaktadır. Tıpkı iç mekanlarda olduğu gibi balkonları dekore ederken de, zemin rengine uyumlu bir dekorasyon çalışması yapmak gerekir. Çini desenli fayans tercihi ve renk olarak mavi ve tonlarının yakalanması, neredeyse tüm iyileştirme çalışmalarına uyumlu olacaktır.

Bu yazımızada göz atınız:  Boş duvarlara Anlam Katan Kanvas Tablo Modelleri

Balkon Demirleri

Balkonlarda yapılan dekorasyon çalışmalarında en fazla ihmal edilen hatta önemsenmeyen detay, balkon demirleridir. Yaptığınız dekorasyona uygun tasarımlar seçmenin yanında demir renklerine de özen göstermek, çalışmalarınızı önemli bir başarıya ulaştırmak için basit ancak etkili bir detaydır.

Bitkiler İçin Farklı Alan Oluşturun

Son yıllarda ofis ve ev dekorasyonu çalışmalarında, canlı bitkilere yer vermek, oldukça moda oldu. Yaşam alanlarımızın önemli bir parçası olan balkonlarda canlı bitkilerin bulunması, aslında dekoratif anlamda en ideal yerlerden birisidir. Bu sebeple balkonlarınız da canlı bitkilere özel bir alan hazırlayarak, özellikle büyük balkonlar için çok daha gösterişli bir dekorasyon çalışması yapabilirsiniz.

Bu çalışmanın özellikle o evde yaşayanların sevdiği bitkiler ile yapılması, çok daha büyük beğeni toplayacaktır. Dekor için balkonda bitki kullanmanın ortaya çıkardığı muazzam görüntü diğer eşyalarla bitkilerin uyum halinde olması gerekliliğini de, göz ardı ettirecek bir seçenek olmamalıdır.

Balkonu yeniden dizayn etmek için kullanabileceğiniz canlı bitkiler, bu konuda sizin en önemli ve pratik yardımcılarınız arasında yer alacaktır. Bir yandan da bitki yetiştirmenin vermiş olduğu zevk, size ekstra bir hobi alanı oluşturacaktır. Hatta canlı bitkilerin tam ortasına büyük balkonlar için farklı bir öneri olarak, küçük bir akvaryum yerleştirilmesi yapacağınız dekorasyonun önemli bir tamamlayıcısı olacaktır. Böyle bir ortamın sunduğu doğal hava, zamanınızın daha önemli bir bölümünü balkonda geçirmenizi sağlayacak ve size ayrı bir huzur katacaktır.

Sarmaşık Ayrı Bir Detaydır

Yarı açık yaşam alanı olan balkonlar için, sarmaşık yetiştirmek kendinizi doğanın kalbinde hissetmenizi sağlayacak etkilere sahiptir. Bu nedenle özellikle dekoratif teller kullanarak balkonda sarmaşık yetiştirmenizi, şiddetle tavsiye ederiz.

Sadeliğe Önem Verin

2019 yılı balkon dekorasyon trendleri arasında tercihinizi sadelikten yana kullanmanız, hem bitki ve çiçeklerden dışında balkonun önemli bir bölümünü kendiniz için ayırmanızı hem de çok daha doğal bir görüntü elde etmenizi sağlayacaktır.

Kendin Yap Tarzı Dekoratif Ürünler

Son olarak balkonlarınız da kullanabileceğiniz ve dekorasyonu önemli katkılar sunan kendin yap tarzı ürünleri kullanmak, bu alana ayrı bir önem ve anlam katacaktır. Kendinizin emek vererek hazırlayacağı kendin yap ahşap dekorasyon ürünleri, hem maliyet açısından oldukça az bir çayla daha iyi dekorasyonlar yapmanızı sağlayacak, hem de size daha zevkli bir uğraş sunacaktır.

 

Bir önceki yazımız olan En Güzel Ev Bitkileri ve Dekorasyon Çiçekleri başlıklı makalemizde dekorasyon bitkileri, dekorasyon çiçekleri ve dekoratif bitkiler hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

x

Kaçırmayın!

2020 Küçük Oda Tasarımları

Evinizi doğru tek şeklinde dekore etmek düşündüğünüzden henüz ehemmiyetli olabilir. Çünkü genel ...